Menü

A tánc 9 jótékony egészségügyi hatása

Életünk során mindannyian találkozunk a tánccal. Táncolunk az óvodában, majd az általános, és főleg a középiskolás éveinkben. Táncolunk a kedvenc zenéinkre. Táncolunk a lakodalmakban, a különféle mulatságokban, szórakozóhelyeken. Táncolunk csak úgy, otthon, amikor nem lát senki bennünket.

A tánc mindannyiunk életének a része. Ráadásul pozitívan hathat a mindennapjainkra: íme a tánc 9 jótékony egészségügyi hatása.

1. Javíthatja a memóriánkat

A tánc segítségünkre lehet az emlékezésben és megakadályozhatja a demencia kialakulását – állítják a kutatók. Egy tanulmány szerint az aerob vagy kardió testmozgás, amit tánc közben (is) végzünk, képes lehet arra, hogy aktívan tartsa az agyunk azon részét, amelyik a memóriáért felelős. Többek között ennek az agyi területnek a csökkenése, zsugorodása okozhatja idős korban a csökkenő memóriát vagy akár a demenciát is. A tánccal azonban felvehetjük ellene a harcot, és ezt a tudomány is alátámasztja.

2. Rugalmasabbak lehetünk:Az egyre merevebb izmoknak jót tesz a mozgás. Nem kell ahhoz balett-táncosnak lennünk, hogy elvégezzünk néhány nyújtó és hajlító gyakorlatot, amelyek rugalmasabbá tehetik az izmainkat. Ezáltal pedig egészségesebbek maradhatnak az ízületeink, és könnyedebb a mozgásunk.

3. Csökkentheti a stresszt: Ahogyan sok más mozgásforma, úgy a tánc is segíthet abban, hogy csökkentsük a nap folyamán bennünk felgyülemlett feszültséget és stresszt. Főleg a társastáncokat ajánlják a kutatók: egy partner és a zene kísérete pozitívan hathat a mentális egészségünkre. Kezdhetünk tangózni?

4. Csökkentheti a depressziót :A tánc, főleg ha szívből jövő, felemelő érzést nyújthat. Egy felmérésben depresszióval küszködő betegeknél figyelték meg a tánc hatásait: az eredmény azt mutatta, hogy csökkent a depressziójuk és nőtt a vitalitásuk, az életkedvük. Vagyis ha szomorúak vagyunk, csak keressünk egy partnert és irány a parkett!

5. Jót tehet a szívünk egészségének: A tánc nagyszerű hobbi lehet azok számára, akik valamilyen szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvednek. A mozgás révén ugyanis javulhat a szívük, a keringésük és általában az életminőségük a szakemberek szerint.

6. Fogyhatunk tőle: Ha unjuk a szokásos edzésünket, keressünk olyan edzéseket, ahol aerob tánc révén észrevétlenül szabadulhatunk meg néhány fölösleges kilótól. Ugyanolyan hatákony lehet, mint a kerékpározás vagy a futás.

7. Javíthat az egyensúlyunkon: Ha idegesek vagyunk, feszültek, vagy bármilyen gond nyomaszt bennünket, keressünk egy táncórát vagy menjünk el csak táncolni egyet. A tánc ugyanis egy olyan fizikai tevékenység, amely javíthatja az idősebb korban is az egyensúlyunkat. A gyors mozgás és a helyes testtartás fontos része ennek a mozgásformának, a rendszeres tánc többek között ezek által is hozzájárulhat az egyensúly javításához.

8. Energikusabbak lehetünk Ha úgy érezzük, levertek, enerváltak vagyunk, akkor is csak az a tanács, hogy menjünk el táncolni. Egyes kutatások szerint a heti rendszerességgel végzett tánc javíthatja a fizikai teljesítményünket, az állóképességünket és energikusabbnak, frissebbnek érezhetjük tőle magunkat.

9. Új barátokat szerezhetünk: Egy tánckurzus tökéletes hely lehet arra, hogy új ismerősöket, új barátokat szerezzünk. Segíthet megelőzni az egyedüllétet és a magány kialakulását. Ettől pedig kiegyensúlyozottabbnak, boldogabbnak érezhetjük magunkat, ami többek között újfent a stressz csökkentését és az erősebb immunrendszert jelentheti a számunkra.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.