A kirepedezett sarok okai és kezelése
- Dátum: 2023.09.08., 17:46
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- áztatás, baktérium, bőrgyógyász, fájdalmas, fizikai igénybevétel, genetikai probléma, kezelése, kirepedezett sarok, kiszárad, lábápolás, okai, pedikűr, sarokcsiszoló, tápláló krém, vérzés
A lábainkat mindig jelentős fizikai igénybevételnek tesszük ki, ezért a talpon, sarkakon lévő bőr jóval vastagabb, de ugyanakkor sérülékenyebb is, ezért hajlamos a kiszáradásra. A kiszáradt sarok megreped és amellett, hogy igen fájdalmas, komoly problémákat is okoz.
A sarok berepedései nemcsak esztétikai problémát jelentenek, hanem minden lépésnél komoly fájdalommal járhatnak, vérezhetnek, továbbá a mélyebb repedéseken, hasadásokon keresztül kórokozó baktériumok juthatnak be a szervezetbe, melyek különböző betegségeket okozhatnak. A probléma megfelelő lábápolással megelőzhető.
A sarok kiszáradása genetikai örökség is, ám az életmódunk is sokat ront vagy javíthat a helyzeten. A téli hideg, vagy a nyári forróság, a kevés folyadékfogyasztás mind dehidratálttá teheti a bőrt, mely sarkunk bőrének a kiszáradását, majd repedezését okozza.
Az egészséges életmód mellette sokat segít, ha kényelmes, jól szellőző, bőrből készült, puha talpú lábbelit hordunk és rendszeresen ápoljuk bőrünket.
A pedikűr egy remek megoldás lehet, ám ha erre nincs lehetőségünk, áztassuk ki otthon alaposan a lábainkat és tegyünk rá zsíros, ápoló krémet, majd egy zoknit húzzunk rá éjszakára.
Súlyosabb estekben bőrgyógyászhoz is fordulhatunk.
A sarokfájdalomtól mindenki azonnal meg akar szabadulni, hiszen nehézzé és kellemetlenné, fájdalmassá teszi az állást, járást, a száraz bőr pedig beleakad a harisnyába, zokniba. Ha otthoni praktikákkal szeretnénk megpróbálkozni, akkor a következő megoldást ajánljuk:
3 evőkanál szódabikarbónát, 2 evőkanál tengeri sót, 2-3 dl langyos tejet és 3 dl vizet készítsünk elő. A langyos tejet és vizet tegyük egy akkora tálba, amibe bele tudjuk áztatni a lábainkat, ezután adjuk hozzá a szódabikarbónát és keverjük el alaposan, miközben a nedves lábainkat tengeri sóval dörzsöljük át. Az áztatás után használjunk rá zsíros tápláló krémet, shea vajat vagy kókuszolajat és húzzunk rá zoknit.
Szükség esetén a sarokcsiszolót, sarokreszelőt, habkövet is bevethetjük a cél érdekében.
A repedezett sarok problémája könnyen orvosolható, ha megfelelően ápoljuk, radírozzuk és hidratáljuk.
Nyáron az emberek általában nagyobb gondot fordítanak a láb ápolására, pedikűrre, körmök állapotára, azonban télen is ápolni kell a lábunkat, különös figyelmet fordítva a sarkunkra, amely könnyen kiszáradhat és ki is repedezhet.
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?