Menü

A taposógép tényleg szép feneket csinál?

Az általános vélemény a taposógépekről az, hogy szép feneket és formás combokat kapunk rendszeres használatukkal. Ebben az írásban arra törekszünk, hogy elmondjuk: honnan ered ez a berendezés, milyen hatásai vannak használatának és milyen edzéstervvel érdemes használni, továbbá, hogy a használt taposógép is képest ugyanazt a hatást elérni.

Taposógép vagy lépcsőzőgép?

Tisztázzuk rögtön az elején, hogy sokan összetévesztik a taposógépet a lépcsőző géppel, pedig intenzitásukban jelentős a különbség. Bár a két berendezés tulajdonságai között sok az átfedés, használatuk során más hatások érik a szervezetet. A használt taposógép a járást imitálja, intenzívebben ugyan mint sétálás közben, de far- és combizomnak kisebb a terhelés, de ez a gép erősíti a vádlit is. A lépcsőzőgép hatása intenzívebb a farizomra és a comb izmaira, a vádli erősítése itt szinte mellékes. A lépcsőzőgépnél magasabbra emeljük a lábat, mintha lépcsőn járnánk.

Mindkét berendezés esetében elmondható, hogy használatuk során a pulzusszám megemelkedik, a csípő alatti izmok terhelése megnő: adottak a hatékony zsírégetés feltételei. Egy félórás edzés során mintegy 300-500 kalóriát égethetsz el, tehát rendszeres használattal valóban formás alsótest alakítható ki.

Az taposógéppel történő edzés során ügyelni kell arra, hogy a testtartás, különösen a hát egyenes legyen. Az edzés így hatékony igazán és így kerülhetjük el a sérüléseket, továbbá a szervezet így érzékeli legjobban a terhelést. A használat során jelentős izzadás, így folyadékvesztés tapasztalható, gondoskodni kell tehát megfelelő folyadék utánpótlásról. A korszerű berendezéseken különböző edzéstervek állíthatók be, ezek rendszeres használatával érhetjük el a megfelelő fiziológiai hatást. Fontos figyelni arra is, hogy az edzés megkezdése lőtt fokozatosan melegítsük be az izmokat, hogy elkerüljük a sportsérüléseket.

Milyen előnyei vannak a taposógépes edzésnek? Sima, egyenletes mozgással hatékony kalóriaégető eszköz, nagy segítség a fogyni vágyóknak. Míg a futógépen az ízületekre intenzív becsapódási erő hat, a taposógép esetében ez nincs, így az ízületek terhelése kedvezőbb. Minden edzettségi szinthez beállítható edzéstervekkel erősíthetők a lábizmok és a fenék, kiváló alakformáló eszköz. Jótékony hatással van a keringésre. Javítja a mozgáskoordinációt. Sérülés, műtét utáni rehabilitációnál is alkalmazható.

Összefoglalva: a taposógépes edzés sokkal több a láb és a fenék formálásánál. Kedvező fiziológiai hatásai révén jó hatással van a keringésre és a zsírégetésre, jó közérzetet biztosít.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.