Menü

Sportpszichológia. Mi a célja, mire jó, mikor van rá szükség?

A sportpszichológia célja lényegében egyszerűsítve a teljesítmény fokozása, pszichológiai háttérrel. A testedzés pszichológiai kérdéseivel foglalkozó tudomány. Sportpszichológiával éppoly fontos foglalkoznia egy olimpikonnak, mint egy gyermekekkel foglalkozó testnevelőnek, edzőnek.

Mire jó a sportpszichológia?

A sport és a pszichológia rengeteg ponton kapcsolódik egymáshoz, egy pszichológus rengeteg támogatást és segítséget tud adni a nyomás alatt lévő profi élsportolónak, vagy éppen egy demotivált gyermeknek.

Egy jó sportpszichológus tapasztalt a sport terén is, nemcsak a sportpszichológiában jártas, hanem a versenysportban is, ezért tudja megfelelően ötvözni a kettőt és munkája során meg tudja érteni mind a sportolók, mind az edzők érzéseit, problémáit.

Milyen problémákkal foglalkozik a sportpszichológia?

A terület igencsak sokféle, rengeteg társtudománnyal kapcsolódik, s olyan fontos dolgokra fókuszál, mint az önbizalomhiány, a nagyon erős izgulás például a versenyeken és az ezzel járó koncentrációs problémák. Segíthet motiválatlanság vagy túl nagy bizonyítási vágy esetén, segít kezelni érzelmileg a sérülések alatti időszakot, a rosszabb eredmények és kudarcok feldolgozását, de valahol közvetítő és segítő is lehet konfliktus esetén, akár az edzővel vagy csapattársakkal.

Hogyan dolgozik egy sportpszichológus?

Mint minden szakember, először a probléma gyökerét kell megtalálnia, majd azt kell megérteni, ahogy mi okozta ezt, miért jelent meg és hogyan alakult ki, ez alapján állítja össze a további teendőket. Egy jó sportpszichológus együttműködik a sportolóval, a szülőkkel és az edzővel.

Ha egy sportoló rendben van mentálisan és fizikálisan, hisz önmagában és a képességeiben, akkor nagyobb valószínűséggel fog a stresszel és kihívásokkal teli versenyhelyzetekben is jól teljesíteni, a feladatra fókuszálni.

A mozgás öröme és a sport egészségre gyakorolt jótékony hatása minden életkorban kulcsfontosságú, hiszen megtapasztaljuk általa a mozgás feszültségoldó hatásait, a testünkre, lelkünkre gyakorolt pozitív hozadékait, ám bizonyos szint felett ez átcsaphat szorongásba, megfelelési kényszerbe, félelmekbe, konfliktusokba, kiemelkedési vágyba, étkezési zavarokba, függőségekbe, ekkor szükség lehet a sportpszichológus segítségére, aki különböző terápiákkal (mentálhigiénés tanácsadás, relaxációs módszerek, meditáció) segít a problémán.

Szent Flórián, a tűzoltók védőszentje és a Tűzoltók Világnapja

A hagyományoknak megfelelően évtizedek óta Szent Flórián halálának napján, május 4-én tartják a tűzoltók világnapját. Hazánkban is több helyen találunk Szent Flórián szobrot.

Sikeres emberek szokásai

A sikeres emberek szokásai gyakran hasonlók bizonyos dolgokban, még akkor is, ha különböző területeken értek el sikert. Ezek a szokások nem garantálják az eredményeket, de nagymértékben hozzájárulhatnak az érvényesüléshez. Íme néhány gyakori szokás, amit sok sikeres ember gyakorol!

Az intimitás új világa. Mi van akkor, ha valaki csak online kötődik?

A társadalom folyamatos változásával együtt a párkapcsolatok, a szexualitás és az intimitás formái is átalakulnak. Az utóbbi években egy új, eddig alig megnevezett jelenség kezdett kirajzolódni: azon emberek csoportja, akik bár heteroszexuális vonzalmat éreznek, nem vágynak személyes, fizikai találkozásra. Kapcsolataikat túlnyomó többségben az online térben keresik és ápolják.

Tudnivalók az önbeteljesítő jóslatról

Önbeteljesítő jóslat az az előrejelzés, vagy hiedelem, amely akkor is valóra válik, ha eredetileg nem volt alapja vagy indoka, mert az, hogy valaki hisz benne vagy cselekszik ennek megfelelően, hozzájárul ahhoz, hogy a jóslat valósággá váljon. Gyakran előfordul például a pénzügyi vagy társadalmi helyzetekben, ahol a várakozások befolyásolják a viselkedést, és ezáltal alakítják a tényleges eredményt.

Rucking, egy hátizsákos fitnesztrend

A rucking nem csupán egy újabb fitnesz őrület, hanem egy hatékony és izgalmas edzésforma is. Mi is pontosan a rucking, és miért érdemes kipróbálni?