Időjárás hatásai a vérnyomásunkra
- Dátum: 2023.08.17., 07:19
- Udvari Fanni
- képek: pexels.com
- egészség, energiaszint, folyadékbevitel, időjárás, szédülés, szervezet, vitalitás, vitaminok
Hideg- és melegfrontok érkezésekor sokan szenvednek fejfájástól vagy levertségtől, ám nem ez az egyetlen tünet, amit az egyes frontok előidézhetnek. Gyakori jelenség az időjárás okozta magas vérnyomás is, ami ugyan jellemzően csupán pár napig tart, mégis megnehezítheti az életünket. Szerencsére van mód természetes vérnyomáscsökkentésre, de ha nagyon megvisel bennünket a front, akár orvosunkat is felkereshetjük.
A magas vérnyomás okai
Bár hajlamosak vagyunk legyinteni arra, ha az orvosunk magas vérnyomást mér, amennyiben ez rendszeressé válik, érdemes komolyan venni, mert számos ok meghúzódhat a háttérben.
A magas vérnyomás a szív- és érrendszeri betegségek sorát gyarapítja, ám hátránya, hogy sokáig tünetmentes, így nem feltétlenül vesszük észre, ha a normális, 130/85 fölé szöktek az értékek. Okait a mai napig vizsgálják a szakemberek, ugyanis sokszor nem szívbetegség áll a háttérben, hanem egy másik elváltozás miatt emelkedik meg a vérnyomás, és a probléma megszűnésével normalizálódnak az értékek.
Így hat a vérnyomásunkra az időjárás
A vérnyomást sok mindent befolyásolhatja, így a frontok is. Ilyenkor a hőmérséklet rendkívül gyorsan, akár pár óra alatt változik: akár 10-15 fokot is zuhanhat vagy emelkedhet. Nemcsak a hőmérséklet befolyásolja azonban a frontokat, hanem a szél is, hiszen ennek erőssége vagy épp iránya is megbolygathatja a vérnyomásunkat, de szédülést és fejfájást is érzékelhetünk ilyenkor.
Melegfront alkalmával általában csökken a vérnyomás, míg hidegfront érkezésekor a vérerek szűkülésének következtében emelkedik. Ez különösen azoknál jelent veszélyt, akik eleve magasabb vérnyomással rendelkeznek, mint az normális lenne.
Szerencsére van mód a természetes vérnyomáscsökkentésre, így nem kell rögtön orvoshoz fordulnunk, ha úgy érezzük, hogy a frontok kikezdenek bennünket. Ha csak erre az időszakra mutat a műszer rossz értékeket, mi magunk is tehetünk érte, hogy már felkészülve várjuk a frontokat.
Folyadékbevitel
Súlyunktól függően napi két-három liter víz elfogyasztása ajánlott, s ha tudatosan figyelünk arra, hogy többet igyunk, egy idő után egyértelmű változásokat fogunk érzékelni: emésztésünk rendezettebb lesz, valamint bőrünk is egészségesebbé válik. A vérnyomásra is kiváló hatással van, ezért ha bevezetjük a mindennapi életünkbe ezt a gyakorlatot, jó eséllyel kevésbé fogjuk megérezni a frontokat.
Vitaminok
A vitaminok nemcsak a téli időszakban kihagyhatatlanok, hanem az év többi részében is. Különösen igaz ez a C-vitaminra, ami természetes vérnyomáscsökkentő tulajdonsággal bír.
Hidegzuhany
Bár a forró zuhany esik a legjobban, ereink mégis hálásak lesznek azért, ha olykor váltogatjuk a hideg és meleg vizet. Ezáltal gyakorolhatják a tágulást és az ernyedést, így biztosítva, hogy a vért is megfelelő módon és tempóban szállítsák.
Mozgás
A mozgás fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. Legyen akár friss levegőn való séta, kocogás vagy biciklizés, nemcsak testünk, hanem lelkünk is felfrissül általa – de a benti sportokat is éppúgy lehet élvezni, ahogy a kintieket. A sport kiváló stresszoldó, ráadásul a szívet is kellemesen megdolgoztatja és az erekre is jó hatással van.
Természetesen a pihenés is fontos, és azontúl, hogy jólesik egy fárasztó nap után, csökkenti a stresszt, ezáltal a szív munkáját is megkönnyítve. Ha eleget és jót alszunk, kevesebb eséllyel alakul ki fejfájás, és kipihenten az esetleges nehezebb napokat is könnyebben viseljük.
Bár hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni, hogy milyen frontok érkeznek, szervezetünk jelzi, hogy ha megviseli az időjárás hirtelen változása. Ilyen esetben sem kell minden esetben gyógyszert alkalmazni, hiszen a természetes vérnyomáscsökkentésnek hála problémamentesen átvészelhetjük a frontokat.
Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?
Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.