„Hangry” Ez meg mit jelent?
- Dátum: 2023.08.16., 19:10
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- „Hangry”, angol kifejezés, csecsemők, cukor, dühös, egészségtelen, éhes, éhség, étvágy, fehérje, harapnivaló, idegrendszer, ingerült, jelentés, kisgyerek, nyűgös, snack, szénhidrát, szleng, táplálék, üres kalória, vércukorszint, zsír
Hivatalosan kérem szépen a „hangry” szó (szleng kifejezés) angol szó, a „hungry” and „angry” összevont alakja, melynek jelentése: „éhség miatti feldúltság/düh”. Ja, így akkor már értem, hiszen előfordul ez velünk is bizony és sokszor a gyermekeinkkel is.
Amikor minden baja van a gyereknek, a férjem rám néz és megkérdezi: „mikor ettetek utoljára?” Vagy sokszor nekem szegezi a megoldását: „szerintem egyél valamit”. (Ennek továbbfejlesztett verziója a „menj futni egyet”, de ez egy másik cikk lesz.)
A „hangry” bizony egy népszerű jelszó, amelyet annak az érzésnek a leírására használnak, amikor túl sok idő telt el anélkül, hogy ettünk volna. Az éhség és az ingerültség keveréke, mely egy fizikai érzés és tulajdonképpen arról szól, hogy a vércukorszint leesik, ez pedig kihat a hangulatra. Méghozzá elég gyorsan.
Sokszor egy-egy nyűgösebb gyermeknek is mindössze annyi a baja, hogy éhes, nem evett, mikor kínálták, nem volt étvágya, nem volt ideje, belemerült a játékba és még sorolhatnám, de lényeg, hogy éhes és emiatt nyűgös, s ennek megoldása mindig az éhség csillapítása, azaz az evés.
A kisbabák is ilyenek, sírnak, ha éhesek, nem tudnak elaludni és nyűgösek, mert éhesek, ezt jelzik a sírással, persze lehet más oka is, például egy cserére szoruló pelenka, egy hasfájás, szeles idő, fogzás, vagy tulajdonképpen sok minden más, de nagyon gyakran az éhség a baj.
Amikor a kamasz gyerek hazaér a suliból, mit csinál? Az enyém rögtön nyitja a hűtőt, nem is értem sokszor, hiszen kap ebédet, uzsonnát, visz rágcsálni valót, sőt olykor van nála zsebpénz, mégis látom ingerült, matat a hűtőben és amikor megtalálta a neki tetsző ételt és evett, máris szót lehet vele érteni.
Az éhség a vércukorszint csökkenésével kezdődik, s miután eltelt egy bizonyos idő étkezés nélkül (általában három-négy óra a gyerekeknél, csecsemőknél kevesebb), akkor jön az agyból a jelzés a gyomornak és dolgozik az éhséghormon, a ghrelin. A ghrelin éhségérzetet okoz, és figyelmeztet arra: enni kell.
A tinédzserek pedig nem véletlenül matatnak a hűtőben folyton, ők sokat esznek, mert növekedési szakaszban vannak.
Akkor is lehetünk éhesek, ha ettünk, csak mondjuk épp nem megfelelő táplálékot, hanem „üres kalóriákat” nassoltunk. Ha az étkezések nem biztosítanak elegendő kalóriát, vagy hiányoznak a szükséges tápanyagok, például a fehérje, zsír vagy szénhidrát, akkor is éhesek leszünk. (Hiába ettünk nem sokkal előtte egy marék gumicukrot, vagy csipszet)
Hogy lehet tenni a „hangry” ellen?
Nos megtervezett és kielégítő, megfelelően összerakott étkezésekkel lehetőleg mindig ugyanabban az időben. Ha pedig erre nincs lehetőségünk, mindig legyen nálunk egészséges és tápanyagdús harapnivaló. (Gyümölcs, olajos magvak, valami reform étel, snack…stb.)
Ha egészséges zsírforrást is beiktatunk az étkezéseinkbe (fontos!) az is laktat, telít, kitolja a telítettség érzését, sokkal később leszünk újra éhesek és a rostokkal is hasonló a helyzet. Megtöltik a gyomrot és nem leszünk egyhamar éhesek.
Ha egészségtelen, vércukorszintet „hintáztató” rossz teleket, egyszerű szénhidrátokat, cukrokat eszünk, az éhségünk hamar újra jelentkezik.
Fontos a reggeli! Különösen a gyermekek esetében, akik, ha reggeli nélkül indulnak el iskolába, nem fognak tudni megfelelően koncentrálni, nyűgösebbek, stresszesebbek lesznek. Ezt okozza a „hangry”.
Összességében, ha ezt a szót halljuk: "hangry”, akkor ismerjük a jelentését: „ideges és éhes, azaz ideges, MERT éhes”. A megoldás a vércukorszint stabilan tartásában rejlik: lassú felszívódású szénhidrátokkal tartsuk kordában a vércukorszintünket, szervezetünket, idegrendszerünket.
Műszempilla, műköröm és társai tizenéves korban
Normális dolog-e, ha tízévesen gyantáztat a kislány, tizenkét évesen már műszempillát visel, a műköröm pedig már alapdolog – egyre korábbra tolódnak a szépészeti trendek, mit gondolnak erről szakemberek, erről elmélkedünk mai cikkünkben.
A vitaminok túladagolásának veszélyei
Gyakorlatilag bármilyen vitamint, étrend-kiegészítőt szeretnénk szedni, ajánlott utánajárnunk, valóban szükségünk van-e rá, és ha igen, mekkora mennyiségben, sőt még az is számíthat, pontosan mikor és mivel vesszük be.
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?
Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Az anyatejes szoptatás előnyei
A szoptatás, mint téma, sokak számára erős érzelmeket vált ki, és gyakran vitákat szül, amelyek mélyebb társadalmi és személyes kérdéseket is érintenek. Az egyik fő probléma, hogy sokan csak a szoptatás tápláló szerepét hangsúlyozzák, miközben az ennél sokkal többet jelent. A szoptatás nemcsak étkezés, hanem a csecsemő számára biztonságérzetet, megnyugvást és fájdalomcsillapítást is jelent, ami nem mérhető vagy kontrollálható, ellentétben a táplálkozással, amely könnyen tervezhető és kimutatható.
Esszenciális vitaminok
Rengeteg vitamint ismerünk, tudjuk azt is, hogy melyik milyen fajta, hogyan hasznosítja a szervezetünk. Ámde ki ismeri az esszenciális vitamin kifejezést?