Mit (ne) tegyünk, ha kullancsot találunk magunkban?
- Dátum: 2023.06.24., 06:17
- Martinka Dia
- képek:pexels.com, pixabay.com
- aktuális, betegségek, bokor, bőr, csipesz, eltávolít, fertőtlenít, futás, füves, gazos terület, kirándulás, krém, kullancs, Lyme-kór, megelőz, olaj, oltás, túra, védekezik
Talán van, akinek ez elcsépelt téma, szerintem viszont megint aktuális a „szezon” beköszöntével. Vannak tévhitek a kullancs eltávolításával és az általa terjesztett betegségekkel kapcsolatban.
Hol találhatóak kullancsok?
A kullancsok elsősorban füves, gazos területen a leggyakoribbak. Futásaim, túráink során azt tapasztalom, hogy bokrok, cserjék, vagy adott esetben fűszálakon várakoznak, majd hozzátapadnak az arra járó ember bőréhez, mely után megkeresik a hajlatokat és befészkelik magukat oda. Édesanyámnak csak az elmúlt két napban három kullancsot kellett eltávolítania, mind a térdhajlatokban bújtak meg.
A kullancsok előszeretettel választják a testhajlatokat, mint például a: hónalj, térd- és lágyékhajlat.
Hogyan védekezhetünk a kullancsok ellen?
Már volt szó erről korábban többször is, hiszen mint mondtam minden nyáron fel kell hívni a figyelmet a kullancsok által terjesztett betegségekre, ezért, hogy elkerüljük ezt, a túrázások és terepfutások, kirándulások esetén mindig használjunk szúnyog- és kullancsriasztó szert!
Viseljünk hosszú szárú nadrágot és hosszú ujjú pólót, sapkát, kalapot.
A túrázások, kirándulások, kertészkedések, nyári táborok után alaposan nézzük át magunkat és családtagjainkat, hogy nem kapaszkodik valahol bennük egy kis élősködő vérszívó.
Amennyiben találunk magunkban kullancsot, akkor mielőbb távolítsuk el, méghozzá helyesen!
Ne használjunk semmilyen olajat, krémet, hanem csipesszel fogjuk meg a kullancsot, közvetlenül a bőr felett a fejénél, a hasát semmiképpen se nyomjuk össze. A csipesszel tekerés nélkül egy határozott mozdulattal húzzuk ki a kullancsot a bőrből, majd fertőtlenítsük a csípés helyét.
Előfordulhat (édesanyámnál sajnos ez így is történt a napokban), hogy beleszakad az élősködő szájszerve a sebbe, ilyenkor nem szabad pánikba esni, ugyanis 1-2 napon belül általában magától kilöki a szervezet.
A kullancs terjesztette betegségek ellen védőoltással lehet védekezni, ám sajnos az oltás a Lyme-kór ellen nem véd. A Lyme-kór alattomos betegség, ugyanis megfertőződés esetén nem mutat heves tüneteket, és akár hetekig is lappanghat az emberi testben, mire megjelenik a jellemző vörös kokárda szerű kör a csípés helyén.
A betegség ma már könnyedén gyógyítható antibiotikumos kezelésekkel. Kisfiam esetében 21 napos antibiotikum-kúra jelentette a megoldást és a gyógyulást. Mivel ő már volt Lyme-kóros, így nemcsak újságíróként tartom fontosnak erről írni, hanem háromgyerekes anyukaként is.
Összegezve tehát a megelőzés a legfontosabb, az odafigyelés, mellyel elkerülhetőek a kullancsok által terjesztett betegségek.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.