Használjuk helyesen a légkondit!
- Dátum: 2023.06.19., 16:36
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- autó, beállít, berendezés, egészségügyi, fertőtlenítés, fertőzés, fokozatosság, influenza, iroda, kánikula, klíma, klímahasználat, légkondi, nyár, otthon, szakember, szűrőberendezés, tippek, tisztítás
A nyári kánikula beköszöntével egyre több lakásba kerül légkondi. Sajnos sokan nincsenek tisztában a berendezés megfelelő használatával, ezért egészségügyi problémáknak teszik kimagukat és családtagjaikat. Az alábbiakban tippeket adunk arra vonatkozólag, mire figyeljünk a használatkor.
A nyári forróságot gyakran csak klímával tudjuk elviselni a lakásban, a munkahelyükön vagy az autóban, de amennyire praktikus, annyira káros is lehet.
A klímahasználat légzési panaszokat idézhet elő, szemproblémákat és fülfájást is okozhat.
A túlságosan hidegre állított berendezés miatt könnyen megfázhatunk, különösen akkor, ha nagy a különbség a kinti és benti hőmérséklet között. Beállításakor a kinti és benti hőmérséklet közötti különbség legfeljebb 5-8˚C legyen.
A nem megfelelően tisztított klímaberendezés is betegségeket, fertőzéseket okozhat, ekkor influenzaszerű panaszokkal találkozhatunk.
A legfontosabb, hogy rendszeresen – évente legalább egyszer - tisztítsuk és fertőtlenítsük a klímaberendezést. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy minimum évente egyszer el kell végezni a tisztítást. szakemberek szerint a szűrőberendezésben a por mellett a gombák, baktériumok is megtelepedhetnek, használata így komoly fertőzésveszéllyel járhat.
Mire figyeljünk oda, ha bekapcsoljuk a berendezést?
A hideg levegőt ne irányítsuk közvetlenül magunkra, mert ízületi problémákat okozhat.
Ha autóban használjuk, pár perccel a kiszállás előtt kapcsoljuk ki, hogy szervezetünknek ne legyen hirtelen sok(k) a nagy hőmérsékletkülönbség.
Bár jólesik a forróságban a munkahelyen, az irodában a légkondi hűsítő levegője, azonban, ha fázunk, kérjük meg kollégáinkat, hogy állítsák megfelelő hőfokra a klímát, vagy terítsünk magunkra egy pulóvert, ugyanis könnyen megfázhatunk.
Szellőztessünk gyakran! A berendezés csupán a benti levegőt forgatja, azért fontos szellőztetni, hogy friss levegő kerüljön az elhasznált helyére.
Legyünk óvatosak, törekedjünk a fokozatosságra! A klímát ne állítsuk 5-8 Celsius-foknál hűvösebbre a kinti értékhez képest, így testünk is fokozatosan hűl le.
Ne tartózkodjunk a klíma közvetlen közelében! Ha közvetlen ránk fújja a hűvös levegőt, ízületi problémáink lehetnek.
A légkondi jó megoldásnak tűnhet, ha odakint tombol a nyári hőség, azonban nem szabad túlzásba vinni a használatát, mert akár egészségügyi gondokat is okozhat. Tanácsaink betartásával elkerülhetjük a klíma nem megfelelő használatából eredő egészségügyi problémákat.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.