A tüdőkapacitás természetes növelése
- Dátum: 2023.06.18., 04:27
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- dohányzás, élet, frissesség, légzés, levegő, szellőztetés, vitalitás, vitamin
A légzőgyakorlatok, a testmozgás és a D-vitamin mind segítenek a légzőrendszer jó karban tartásában. Nézzünk még 7 egyszerű módszert, amivel javíthatja a tüdőkapacitását.
Mi az a vitálkapacitás?
Annak a levegőnek az összmennyisége, amit az ember tüdeje képes befogadni. Születésünktől fogva percenként 15-17 alkalommal töltjük meg (megközelítőleg fél liter) levegővel a tüdőnket. Azonban a ha szeretnénk, ezen a mennyiségen felül még kb. 2 liter levegőt tudnánk belélegezni, egy átlagos kilégzés után pedig további nagyjából 1 litert kipréselni a tüdőnkből. Ez a két érték mutatja meg pontosan a vitálkapacitásunkat.
Ne dohányozzon!
A dohányzás károsítja a tüdőt, rengeteg egészségügyi problémát okozva, a tüdőráktól a légzőszervi betegségekig, továbbá határozottan befolyásolja a tüdő kapacitását.
Végezzen légzőgyakorlatokat!
Vegyünk egy mély lélegzetet! Nem, tényleg nem olyan egyszerű. Számos légzőgyakorlatot találhat az interneten, amelyek gyakorlása segít megőrizni a tüdő egészségét.
Ügyeljen a D-vitamint fogyasztásra!
Egy tanulmány megállapította, hogy a magasabb D-vitamin-szint jobb tüdőműködéshez vezethet. Nyáron, attól függően, hogy hol él, a legtöbb ember elegendő D-vitaminhoz jut a napsütésből. Ahogy a téli hónapok közelednek és a nap eltűnik, érdemes lehet D-vitamin táplálék-kiegészítőt szedni. A D-vitamin olyan élelmiszerekben is megtalálható, mint például az olajos hal, a tojássárgája és a vörös hús.
Énekeljen!
Az éneklés javíthatja a tüdő kapacitását. Az éneklés különösen hasznos a légzőszervi betegségekben szenvedő betegek számára. 20 indonéz hallgató 2015-ben közzétett tanulmánya megállapította, hogy a kóristák átlagos tüdőkapacitása magasabb, mint azoknak, akik nem képzett énekesek.
Legyen aktív!
A rendszeres testmozgás az egyik legjobb módszer a tüdőkapacitás növelésére. Amint azt a biológiai órákon is megtanultuk az intenzív mozgás hatására megnövekszik az izmok oxigén szükséglete, ezt a szervezet azáltal képes kompenzálni, hogy kitágítja az ereket, így növelve meg a szállítandó vér és ezzel együtt a tápanyagok és oxigén ellátását. A mozgás a légzésszámot is felgyorsítja, ami által nagyobb mennyiségű oxigént képes felvenni majd elosztani a szervezet. Az intenzívebb mozgás hatására a bordaközi izmok nagyobb igénybevételnek vannak kitéve, ezáltal erősödnek és javul hatékonyságuk. Az erősebb tüdő, és az erősebb bordaközi izmok pedig a szív terheltségét csökkentik.
Húzza ki magát!
Tanulmányok kimutatták, hogy a helytelen testtartású ülés csökkenti a tüdő kapacitását, mivel ez a testhelyzet nyomja a tüdejét. Tehát a gyors kapacitásnövelés érdekében üljön fel egyenesen, húzza ki magát, tartsa egyenesen a hátát. A jó testtartás hátfájás esetén is segíthet.
Szellőztessen ki!
Ha nagyvárosban él, a légszennyezés sajnos elkerülhetetlen. Még a rövid távú levegőszennyezés is hatással lehet a tüdőre.
Tartsa mindig tisztán lakását, portalanítson rendszeresen vegye körbe életterét szobanövényekkel, amelyek elősegíthetik a levegő felfrissítését. Azokban a napokban, amikor alacsony a szennyeződés szintje, feltétlenül nyissa ki az ablakokat és szellőztessen.
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?