Menü

A tüdőkapacitás természetes növelése

A légzőgyakorlatok, a testmozgás és a D-vitamin mind segítenek a légzőrendszer jó karban tartásában. Nézzünk még 7 egyszerű módszert, amivel javíthatja a tüdőkapacitását.

Mi az a vitálkapacitás?

Annak a levegőnek az összmennyisége, amit az ember tüdeje képes befogadni. Születésünktől fogva percenként 15-17 alkalommal töltjük meg (megközelítőleg fél liter) levegővel a tüdőnket. Azonban a ha szeretnénk, ezen a mennyiségen felül még kb. 2 liter levegőt tudnánk belélegezni, egy átlagos kilégzés után pedig további nagyjából 1 litert kipréselni a tüdőnkből. Ez a két érték mutatja meg pontosan a vitálkapacitásunkat.

Ne dohányozzon!

A dohányzás károsítja a tüdőt, rengeteg egészségügyi problémát okozva, a tüdőráktól a légzőszervi betegségekig, továbbá határozottan befolyásolja a tüdő kapacitását.

Végezzen légzőgyakorlatokat!

Vegyünk egy mély lélegzetet! Nem, tényleg nem olyan egyszerű. Számos légzőgyakorlatot találhat az interneten, amelyek gyakorlása segít megőrizni a tüdő egészségét.

Ügyeljen a D-vitamint fogyasztásra!

Egy tanulmány megállapította, hogy a magasabb D-vitamin-szint jobb tüdőműködéshez vezethet. Nyáron, attól függően, hogy hol él, a legtöbb ember elegendő D-vitaminhoz jut a napsütésből. Ahogy a téli hónapok közelednek és a nap eltűnik, érdemes lehet D-vitamin táplálék-kiegészítőt szedni. A D-vitamin olyan élelmiszerekben is megtalálható, mint például az olajos hal, a tojássárgája és a vörös hús.

Énekeljen!

Az éneklés javíthatja a tüdő kapacitását. Az éneklés különösen hasznos a légzőszervi betegségekben szenvedő betegek számára. 20 indonéz hallgató 2015-ben közzétett tanulmánya megállapította, hogy a kóristák átlagos tüdőkapacitása magasabb, mint azoknak, akik nem képzett énekesek.

Legyen aktív!

A rendszeres testmozgás az egyik legjobb módszer a tüdőkapacitás növelésére. Amint azt a biológiai órákon is megtanultuk az intenzív mozgás hatására megnövekszik az izmok oxigén szükséglete, ezt a szervezet azáltal képes kompenzálni, hogy kitágítja az ereket, így növelve meg a szállítandó vér és ezzel együtt a tápanyagok és oxigén ellátását. A mozgás a légzésszámot is felgyorsítja, ami által nagyobb mennyiségű oxigént képes felvenni majd elosztani a szervezet. Az intenzívebb mozgás hatására a bordaközi izmok nagyobb igénybevételnek vannak kitéve, ezáltal erősödnek és javul hatékonyságuk. Az erősebb tüdő, és az erősebb bordaközi izmok pedig a szív terheltségét csökkentik.

Húzza ki magát!

Tanulmányok kimutatták, hogy a helytelen testtartású ülés csökkenti a tüdő kapacitását, mivel ez a testhelyzet nyomja a tüdejét. Tehát a gyors kapacitásnövelés érdekében üljön fel egyenesen, húzza ki magát, tartsa egyenesen a hátát. A jó testtartás hátfájás esetén is segíthet.

Szellőztessen ki!

Ha nagyvárosban él, a légszennyezés sajnos elkerülhetetlen. Még a rövid távú levegőszennyezés is hatással lehet a tüdőre.

Tartsa mindig tisztán lakását, portalanítson rendszeresen vegye körbe életterét szobanövényekkel, amelyek elősegíthetik a levegő felfrissítését. Azokban a napokban, amikor alacsony a szennyeződés szintje, feltétlenül nyissa ki az ablakokat és szellőztessen.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?

Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?