Miért vagyunk mindig szomjasak?
- Dátum: 2023.06.17., 21:30
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- betegség, cukorbetegség, gyógyszer, hidratáció, pajzsmirigy, vérszegénység, vízhiány
Amikor állandóan száraz a szánk, vagyis egyfolytában szomjasok vagyunk, az nemcsak esztétikailag nem nyújt szép látványt – hiszen ilyenkor az ajkunk is többnyire száraz és cserepes –, de a lehelet is bűzössé válhat és más betegséget is jelezhet, ha a szervezetünk állandóan riadót fúj, és azt üzeni nekünk, hogy dehidratáltak vagyunk.
A testedzés és a vízhiány
Az csak természetes, ha sokat mozgunk, legyen szó futásról, kerékpározásról vagy erősítő edzésről, akkor megizzadunk. Ha izzadunk, akkor vizet veszítünk, amelyet érdemes minél hamarabb pótolni, hogy ne alakuljanak ki szomjúságérzettel járó tünetek, melyek a dehidratáció következményei.
A napsütés hasznos, de veszélyes is lehet
Ha túl sok ideig tartózkodunk a napon és közben nem veszünk magunkhoz folyadékot, akkor is lehetünk szomjasak. Amikor odakint dolgozunk a kertben vagy bármi mást csinálunk, jól tesszük, ha félóránként-óránként megiszunk két-három deciliter folyadékot.
Diabéteszt is jelezhet
Egyes betegségek egyik figyelmeztető jele is lehet, ha állandóan szomjasok vagyunk. A cukorbetegség is egy olyan betegség, amelynek kezdeti tünetei között szerepel az állandó szomjúságérzet, mely akkor sem csillapodik, ha ittunk. Ha a szomjúság mellett a fokozott vizeletürítés és a homályos látás is megjelenik, akkor nagy valószínűség szerint a cukorbetegség kialakulásáról lehet szó, de ezt csak laboratóriumi és egyéb vizsgálatokkal lehet százszázalékosan igazolni.
Amikor nem termelődik elegendő nyál
A korlátozott nyáltermelés is oka lehet a száj állandó szárazságának. Ilyenkor a nyálmirigyek nem termelnek elegendő nyálat, emiatt szájszárazság alakulhat ki.
A vérszegénység is az okok között szerepelhet
A vérszegénység kórossá is válhat. Ilyenkor nemcsak szájszárazság alakulhat ki, de a vérszegény személy állandó szédüléssel is szembesül.
A gyógyszerek is lehetnek az okai
Sok esetben egyes gyógyszereknek is lehet olyan mellékhatása, mint szájszárazság. Ilyenek például az antidepresszánsok, de a magas vérnyomásra szedett gyógyszerek is okozhatnak ilyen tünetet.
Kevés H2O
„A dehidratáltság a fő oka annak, hogy az emberek szomjasak. Utóbbi abból adódik, hogy egyszerűen nem fogyasztanak elegendő vizet” – nyilatkozta az amerikai háziorvos, Dr. Natasha Bhuyan. Hozzátette, hogy minden embernek eltérő mennyiségű vízre van szüksége, hiszen például egy sportolónak többet kell innia.
Étrend
A ketogén diéta szerint étkezők sokszor küzdenek mellékhatásokkal, melyek közül az egyik leggyakoribb az állandó szomjúság. Ez abból adódik, hogy a ketogén diéta során kevesebb szénhidrátot viszünk be a szervezetünkbe, viszont a szénhidrát több vizet képes eltárolni, mint a zsírok és a fehérjék.
Pajzsmirigy problémák
A pajzsmirigy túlműködése különböző hatással lehet az emberek szervezetére. A túlzott szomjúság önmagában nem ad okot az aggodalomra, de érdemes résen lenni, ha olyan panaszok is fellépnek, mint a hirtelen fogyás, a kézremegés, a kimerültség vagy a szorongás.
Cukorbetegség
Az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség is okozhat ilyen tünetet, azonban a chicagói orvos, Dr. Peter Mayock fontosnak tartja kiemelni, hogy az állandó szomjúság nem jelent egyet a diabétesszel. Dehidratáció során a szervezet meg akarja tartani a folyadékot, míg cukorbetegség esetén arra törekszik, hogy megszabaduljon a cukortól, ezért gyakrabban kell pisilni. Amennyiben azonban sokszor szomjas, többször és sokat kell pisilnie, és homályosan lát, akkor ajánlott egy orvos felkeresése, ugyanis e három tünet együttes megléte utalhat cukorbetegségre.
Rengeteg gyógyszernek (antidepresszánsok, vérnyomáscsökkentők, allergia elleni készítmények) lehetnek olyan mellékhatásai, mint a gyakori vizelés vagy a szomjúság. Egyeztessen orvosával, ha ilyen panaszokat tapasztal.
Szotyola az egészségért

Apró magocskák, melyek általában szürke-fehér csíkosak, legtöbbet a boltok polcain mosolyognak szembe velünk egy-egy zacskóba csomagolva. Finomság, de egészség is ücsörög a csomagokban.
Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Az instant levesek kultúrája és hatásai

Az instant levesek világszerte népszerűek a gyorsaságuk, olcsóságuk és egyszerűségük miatt – sokan mégis túl gyakran nyúlnak utánuk. Bár elsőre ártalmatlannak tűnnek, hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz vezethetnek. A kultikus státuszuk mögött sokszor tápanyaghiány, sótúladagolás és egyoldalú táplálkozás húzódik meg.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.