A sóska jótékony hatásai
- Dátum: 2023.05.02., 18:26
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- A-vitamin, antioxidáns, B-vitamin, C-vitamin, csont, egészség, flavonoidok, foszfor, főzelék, idény, idényzöldség, immunerősítő, immunrendszer, kalcium, látás, leves, nyákoldó, oxálsav, saláta, sóska, szósz, tea, vas, vértisztító, vizelethajtó, zöldség
Jellemzően már kora tavasztól, márciustól érik a sóska és egészen késő őszig gyűjthető, azonban legízletesebb az április időszakban, virágzás előtt. A sóskát több néven is ismerik, például egyes területeken bábikóként, illetve rekenyeként, de általánosan a tavasz első zöld vitaminjának is nevezik.
A sóska Európában őshonos, lágyszárú növény, valamint a keserűfűfélék családjába tartozik. Vastag, nyíl alakú levelei vannak és bugavirágzata. A növény föld feletti részét fogyasztjuk általában, azonban a föld alatti részei is hasznosíthatók, például különböző gyógyászati célokra. A sóska ugyanis nem csak zöldség, hanem gyógynövény is, illetve számos egészségügyi előnye ismert.
A sóskában nagy mennyiségben találhatók ásványi sók, mész, oxálsav, foszfor és vas, valamint jelentős a C-vitamin tartalma is. Ezen kívül fellelhetők benne flavonoidok, antranoidok és cserzőanyagok is, illetve gyümölcssav. Utóbbinak köszönheti frissítő, élénkítő hatását, illetve ez teszi közkedvelt fűszernövénnyé is. Található benne továbbá A-, B1-, B2- és B9-vitamin, valamint antioxidánsok is.
Egészségügyi hatásai közül a legismertebbek a vizelethajtó és nyálkaoldó tulajdonságai, valamint jótékonyan hat az immunrendszer védekező-képességére. A népi gyógyászatban vértisztító, méregtelenítő hatása is ismert. Bár nem gyógyhatásként tartják számon, azonban a savanykás ízének köszönhetően étvágygerjesztő tulajdonsága is van.
A benne található A-vitamin a farkasvakság megelőzésében jelentős, valamint javítja a látást. A B-vitaminok a hajhullás ellen hatásosak, a C-vitamin tartalma miatt pedig az immunrendszer erősítése mellett a bőrre is jótékony hatással van. Kalciumtartalma is rendkívül magas, ami a csontok sűrűségét és erősségét javítja, valamint a benne található vas, nátrium és foszfor miatt vérszegénység esetén is ajánlják. A benne található antioxidánsok általános gyulladáscsökkentő hatással bírnak.
Elkészítése is sokszínű, felhasználhatjuk salátákban, de akár levesekben és főzelékként is. Egyes háztartásokban spenóttal együtt készítik el, se sós-tejfölös ízesítéssel is előfordul.
Szószként is kedvelt, leginkább csirkehús vagy tojás mellé, de halak köreteként is találkozni vele. Salátában a zsenge leveleit használjuk fel nyersen, ha pedig teát szeretnénk belőle készíteni, akkor a virágait is felhasználhatjuk. Érdekesség, hogy a sóskateát nem mézzel, hanem fűszerekkel, egészen pontosan fahéjjal, kardamommal és gyömbérrel szokás ízesíteni, valamint hidegen is fogyaszthatjuk.
Fontos, hogy mértékkel fogyasszuk, mivel nagy mennyiségben hasmenést, hányást, hasfájást és émelygést is okozhat, valamint az asztmások és bőrbetegséggel küzdők számára nem ajánlott a fogyasztása.
Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.
Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.
A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.
Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?