Menü

Az anyajegyszűrés fontossága

A leggyakoribb bőrgyógyászati problémák közé tartoznak az anyajegyek, melyek a bőr festéktermelő sejtjeiből (melanociták) származnak. Az anyajegyek általában sötét színűek és többféle alakúak és méretűek. Nagyszámú, egymástól eltérő kinézetű, vagy a normálnál nagyobb méretű festékes anyajegyeket mindenképp javasolt bőrgyógyászati szűrővizsgálaton megmutatni.

Honnan tudjuk, hogy egy anyajegy veszélyes?

Általában anyajegyeink jóindulatúak és nincs velük probléma, ám bizonyos esetekben sajnos rákos elváltozások alakulhatnak ki belőlük. Első jele a problémának, ha méretük, formájuk vagy színük megváltozik, ilyenkor feltétlen meg kell mutatni bőrgyógyásznak.

Ha azt tapasztaljuk, hogy egy anyajegy aszimmetrikussá válik, határai elmosódnak, színe megváltozik, vagy más tüneteket érzékelünk (megsérül, viszket, fáj nedvedzik vagy vérzik), akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni. A vizsgálat fájdalommentes, nem kellemetlen és általában nem tart tovább 15-20 percnél, mégis fontos betegségek megelőzése, korai felismerése és a gyógyulás érdekében. Sok múlhat rajta.

Kik a veszélyeztetettek?

A világosabb, érzékenyebb bőrűeknek általában több anyajegye van, de ez függ attól is, hogy az illető mennyi időt töltött a napon, vagy szoláriumban és mennyire figyelt a megfelelő napvédelemre, használt-e fényvédő készítményeket.

A világos bőrűeken kívül az anyajegyek vizsgálatára, megfigyelésére és a fényvédelemre a várandós kismamáknak is fokozottan figyelniük kell, ugyanis a terhesség alatt bekövetkező hormonális változások miatt is képződhetnek anyajegyek.

A veszélyeztetettek csoportjába egyértelműen a gyerekek, kisgyerekek is beletartoznak, ezért nagyon fontos hogy a kisbabákat, kisgyerekeket csak szigorú feltelek mellett lehet napra vinni, megfelelő óvintézkedések betartásával. (11 és 15 óra között nem tartózkodhatnak napon, sok folyadékot igyanak és védjük őket fényvédő krémekkel, ruházattal, fejfedővel)

Mi történik, ha az orvos az eltávolítás mellett dönt?

Ha egy anyajegyet veszélyesnek ítél meg az orvos, akkor helyi érzéstelenítésben el kell távolítani, mely különböző módszerekkel történhet, erről szakorvos adhat bővebb tájékoztatást.

A mértéktelen napozás és szoláriumozás hatására a korábban jóindulatú anyajegyek is rákos elváltozásokká fajulhatnak, ezért a napfürdőt fokozott óvintézkedésekkel és átgondoltan kell vállalni.

Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.