Menü

Az anyajegyszűrés fontossága

A leggyakoribb bőrgyógyászati problémák közé tartoznak az anyajegyek, melyek a bőr festéktermelő sejtjeiből (melanociták) származnak. Az anyajegyek általában sötét színűek és többféle alakúak és méretűek. Nagyszámú, egymástól eltérő kinézetű, vagy a normálnál nagyobb méretű festékes anyajegyeket mindenképp javasolt bőrgyógyászati szűrővizsgálaton megmutatni.

Honnan tudjuk, hogy egy anyajegy veszélyes?

Általában anyajegyeink jóindulatúak és nincs velük probléma, ám bizonyos esetekben sajnos rákos elváltozások alakulhatnak ki belőlük. Első jele a problémának, ha méretük, formájuk vagy színük megváltozik, ilyenkor feltétlen meg kell mutatni bőrgyógyásznak.

Ha azt tapasztaljuk, hogy egy anyajegy aszimmetrikussá válik, határai elmosódnak, színe megváltozik, vagy más tüneteket érzékelünk (megsérül, viszket, fáj nedvedzik vagy vérzik), akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni. A vizsgálat fájdalommentes, nem kellemetlen és általában nem tart tovább 15-20 percnél, mégis fontos betegségek megelőzése, korai felismerése és a gyógyulás érdekében. Sok múlhat rajta.

Kik a veszélyeztetettek?

A világosabb, érzékenyebb bőrűeknek általában több anyajegye van, de ez függ attól is, hogy az illető mennyi időt töltött a napon, vagy szoláriumban és mennyire figyelt a megfelelő napvédelemre, használt-e fényvédő készítményeket.

A világos bőrűeken kívül az anyajegyek vizsgálatára, megfigyelésére és a fényvédelemre a várandós kismamáknak is fokozottan figyelniük kell, ugyanis a terhesség alatt bekövetkező hormonális változások miatt is képződhetnek anyajegyek.

A veszélyeztetettek csoportjába egyértelműen a gyerekek, kisgyerekek is beletartoznak, ezért nagyon fontos hogy a kisbabákat, kisgyerekeket csak szigorú feltelek mellett lehet napra vinni, megfelelő óvintézkedések betartásával. (11 és 15 óra között nem tartózkodhatnak napon, sok folyadékot igyanak és védjük őket fényvédő krémekkel, ruházattal, fejfedővel)

Mi történik, ha az orvos az eltávolítás mellett dönt?

Ha egy anyajegyet veszélyesnek ítél meg az orvos, akkor helyi érzéstelenítésben el kell távolítani, mely különböző módszerekkel történhet, erről szakorvos adhat bővebb tájékoztatást.

A mértéktelen napozás és szoláriumozás hatására a korábban jóindulatú anyajegyek is rákos elváltozásokká fajulhatnak, ezért a napfürdőt fokozott óvintézkedésekkel és átgondoltan kell vállalni.

Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?

Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.