Menü

A gyomorideg tünetei és kezelése

Életünk során sokféle stresszhelyzetbe kerülünk, vannak embertípusok, akik jól kezelik, de vannak, akik állandóan izgulnak, idegeskednek, ilyenkor alakul ki a gyomorideg.

A gyomoridegesség a gyomor nyálkahártyájának folyamatos ingerlését jelenti, amit általában stresszes élethelyzetek, depressziós hangulat, vagy a gyomor túlterhelése okoz. Ilyes esetekben túlzott gyomorsav termelődés indul be, ami állandó kellemetlen ingert vált ki a gyomorban, amire a vegetatív idegrendszerünk a gyomor izmainak mozgatásával reagál.

Tünetei közé sorolhatjuk a puffadást, feszítő érzést, hányingert, étvágytalanságot, hányást, kiszáradt száj érzést, gyomorégést is. Amikor a stresszt kiváltó ok elmúlik, a tünetek is szinte azonnal enyhülnek vagy elmúlnak, de a következő adandó alkalommal újra előjönnek. Amikor a tünetek sokáig fennállnak, nagy a veszélye annak, hogy kialakul egy gyulladás vagy gyomorfekély. Ami ezt fokozhatja, a túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás, a helytelen táplálkozás, vagy az alvásmegvonás.

Mit tehetünk ellene?

Első körben az öngyógyítás a legfontosabb. Fel kell ismerni a problémát, és a helyzetet előidéző okokat. Meg kell tanulni valamilyen módon a stresszt levezetni. Nem szabad alkoholizálásba és dohányzásba ölni a tehetetlenség érzését se, mivel ezek csak pillanatnyi hiánypótló eszközök, amikkel csak romboljuk önmagunkat. Több időt kell szánni a pihenésre, a relaxációra, az alvásra. Helyesen kell táplálkozni, mivel a vitaminok, nyomelemek hiánya is rátesz egy lapáttal az állapotunkra. Figyeljünk a megfelelő magnézium és a B-vitamin bevitelre is.

Próbáljuk meg kerülni a stresszes állapotot előidéző helyzetet, vagy éppen azzal kell leküzdenünk, hogy odaállunk és átlépünk rajta, de ehhez hatalmas önbizalomra is szükség van, szóval ne keseredjünk el, ha nem megy elsőre. A másik lehetőség egy külső segítség bevonása, vagyis felkeressük orvosunkat, akinek javaslatára elkezdhetünk egy terápiát. Nem feltétlenül van szükség gyógyszeres kezelésre, de súlyosabb esetekben már sajnos elkerülhetetlen, hogy ne keserítse meg életünket. Viszont vannak természetes gyógymódok is, mint például a teák fogyasztása, illóolajok párologtatása, az akupresszúra, vagy a masszázs.

Teáknál hasznos lehet a komló, a keserűnarancs, a vérehulló fecskefű, és a mézfű, amiket görcsoldóként használhatunk, illetve az édeskömény, a kamilla és a cickafark, amik nyugtató hatásukról híresek. Illóolajok közül válasszuk a rozmaringot, vagy a borsmentát. Az akupresszúra is nagyon hatásos ilyen esetekben, hiszen a megfelelő idegvégződések stimulálásának módszere már sok-sok évre visszanyúló kezelési forma. Nem kell félni a kis tűktől, szinte semmit nem lehet érezni belőle. A has masszázs pedig a has izomzatának erősítésére szolgál, segít ellazulni és megszabadít a kellemetlen puffadástól is, de ezt mindig bízzuk szakemberre, mert nem mindegy, hogy milyen erősséggel és hol nyomkodjuk meg hasunkat.

A gyomorideg egy nagyon kellemetlen következménye annak, amikor nem tudunk megküzdeni a stresszes élethelyzetekkel, vagy depressziós hangulat uralkodik el rajtunk, de ezt nagyon sokféle természetes úton le lehet küzdeni, hogy ne keserítse meg életünket. Ne féljünk segítséget kérni.

Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?

Mi az a vasfelszívódási zavar?

A vas többsége a vékonybél első területein szívódik fel. Ha valami akadályozza ezeket a szakaszokat – például gyulladás, cöliákia, Crohn-betegség vagy gyomor-bypass műtét –, akkor kialakulhat felszívódási zavar, még akkor is, ha a táplálékkal elegendő vas jut be a szervezetbe. Mi az a vasfelszívódási zavar?

Kiszáradás – figyelj oda!

A nagy nyári melegben könnyű elfeledkezni arról, hogy eleget igyunk, mert elvonja figyelmünket például a strandolás, pedig a kiszáradás veszélyes sokszor fennáll.

Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.

Ne hagyjunk életet a forró járműben!

Nyáron a hőmérséklet akár percek alatt életveszélyes szintre emelkedhet egy lezárt autó belsejében. Ennek ellenére még mindig előfordul, hogy figyelmetlenségből vagy pillanatnyi döntésből adódóan valaki gyermekét vagy háziállatát az autóban hagyja, amíg gyorsan elintéz valamit. Ez a „csak pár percre” hozzáállás azonban tragikus következményekkel járhat.