Mitől lehet duzzadt a nyirokcsomónk?
- Dátum: 2023.01.05., 01:45
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- áttét, baktérium, betegség, daganat, duzzanat, fertőzés, gomba, limfóma, lympha, lymphocita, megnagyobbodás, nyirok, nyirokcsomó, nyirokerek, nyirokrendszer, nyirokszerv, parazita, vírus
A nyirokrendszer, melynek részei a nyirokcsomók, a szervezet védekezőrendszerének fontos része, valamint kiegészíti a vénás rendszert is. A nyirokszervek tulajdonképpen a nyirokrendszer szűrői. Ide sorolhatjuk a nyirokcsomókat, a mandulákat, a csecsemőmirigyet, a lépet, a belek nyiroktüszőit, a féregnyúlványt és a nyirokereket. Bár a nyirokcsomók például a nyirokrendszer szűrői, addig a lép, mely szintén nyirokszerv, a vérkeringésbe iktatott szűrő. Míg a nyirokszervek legtöbbjéből egy található a szervezetben – például a lép, a féregnyúlvány - a szervezetben, addig a nyirokcsomókból nagyjából 5-600 található elszórtan a nyirokerek mentén. Ezek a nyak, a hónalj, a mellkas, a has és az ágyék régiójában találhatók.
A nyirokerekben folyik a nyirok, vagy idegen szóval a lympha. Ennek összetétele viszonylag egyszerű, mivel vízből – pontosabban szövetközti folyadékból -, benne oldott krisztalloidokból és gázokból, kolloidból és nyiroksejtekből áll. A nyiroksejtek a lymphociták, melyek a nyirokszervekben termelődnek Ezeknek nagyon fontos szerepe van az immunitásban.
A nyirokrendszer tehát egy szűrőrendszer, ami a szervezet védekező mechanizmusának részét képezi. Ha kórokozó van jelen, akkor a nyirokcsomókban elkezdenek szaporodni a nyiroksejtek, vagyis a lymphociták. Ennek hatására a nyirokcsomók megduzzadhatnak, ami bár kellemetlen, de természetes velejárója a testünk védekező folyamatinak.
A nyirokcsomó-megnagyobbodást idegen szóval lymphadenomegalia-nak nevezik, melyet leggyakrabban valamilyen kórokozó által kiváltott nyirokcsomó-gyulladás okoz. Ilyen esetben ne aggódjunk, próbáljuk minél inkább támogatni szervezetünket a védekezésben és pihenjünk sokat.
A leggyakrabban bakteriális fertőzés áll a tünetek mögött, ami lehet egyszerű felső légúti fertőzés, de Lyme-kór vagy TBC is. A vírus is gyakori kivált ok, különösen a hideg időben és influenza szezonban. Gombás fertőzések, paraziták és ritkán élősködők is válthatnak ki nyirokcsomó-megnagyobbodást, azonban ezek a ritkább esetek.
A nyirokcsomók más okból is megduzzadhatnak, mint a kórokozók miatt. Okozhatja például autoimmun betegség, különböző anyagcserezavarok, de akár a nyirokrendszert érintő tumorok is. Sajnos olyan eset is létezik, amikor nem a nyirokrendszert érintő betegség okozza a nyirokcsomók megnagyobbodását, hanem más szervrendszert érintő elváltozások okoznak áttétek. Persze nem minden eset ilyen súlyos, sok esetben allergiás reakció is okozhat duzzanatot.
Ha valamilyen fertőzés miatt duzzadt a nyirokcsomónk, jellemzően fájdalom is kíséri a duzzanatot, valamint hőemelkedést, lázat és más általános tüneteket is tapasztalhatunk, mint például fáradékonyság, étvágytalanság, rossz közérzet.
Ha valamilyen daganatos elváltozás okozza a nyirokcsomók megnagyobbodását, akkor általában nem kíséri fájdalom, azonban a duzzanat jellemzően növekedik.
Az is árulkodó lehet, hogy mely régióban találhatók a megnagyobbodott nyirokcsomók. A nyaki nyirokcsomók például az arc, a nyelv, a külső fül, a gége és a légcső állapotával áll kapcsolatban, az áll alatti csomók a szájüreg állapotát tükrözik, a hónaljban találhatók pedig az emlőkről és a mellkasfalról adnak információt.
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?