Menü

Illóolajokkal a légutak egészségéért

Az illóolajoknak számos egészségügyi haszna van, sok közülük nagyszerűen enyhíti a megfázásos és légzőszervi tüneteket, illetve jót tesznek a légutaknak allergia esetén is, de immunrendszerünk erősítésében is szerepet játszanak.

Néhány illóolaj párologtatva is tisztítja a levegőt és jót tesz a légutaknak, valamint baktérium és vírusölő tulajdonsággal is rendelkeznek. Ilyen például a fahéj és a teafa illóolaj is, melyeket egy kis vízzel hígítva kellemes aromájú levegőtisztítóként is alkalmazhatunk, ráadásul a hagyományos, mécsessel működő párologtatóval a meghitt hangulat is garantált.

Alkalmazhatjuk a 100%-os tisztaságú illóolajokat úgy is, hogy forrásban lévő vízbe csepegtetjük és inhaláljuk, de a mellkason vagy háton is bedörzsölhetjük a bőrbe, azonban ilyen esetben mindenképpen hígítsunk a koncentráción. Erre a hordozóolajok alkalmasak, melyeket növényekből állítanak elő. Legtöbbször különböző magvakból, gabonafélékből vagy csonthéjas termésekből készülnek és rendszerint kaphatók az illóolajokat forgalmazó boltokban.

Az egyik nagyon népszerű illóolaj az eukaliptuszolaj, mely váladékoldó és köhögéscsillapító hatással is rendelkezik. Mellkasba dörzsölve érdemes használni, azonban ahogy említettük, mindenképpen hígítsuk egy hordozóolajjal. Az eukaliptuszolaj amellett, hogy nyákoldó, fájdalomcsillapító és antiszeptikus tulajdonságú is, ezért rendkívül hatásos a légzőszervi megbetegedések esetén.

Szintén sokak által kedvelt a borsmenta-illóolaj, melyet nem csak magában, de mint összetevő is megtaláljuk a légzőszervi megbetegedéseket kezelő szerekben. Inhalálva szokták alkalmazni, mely nem csak hűsítő és fájdalomcsillapító hatású, hanem a köhögést is csillapítja azáltal, hogy megnyugtatja a hörgőket.

Bár nem túl gyakori manapság, de a tömjénillóolaj is rendkívül hasznos lehet légzőszervi panaszok esetén. Enyhíti a köhögést, de még az asztma tüneteit is, sőt, fertőtlenítő hatása is ismert, valamint sebgyógyításra is alkalmazzák.

Végül, de nem utolsó sorban a levendula-illóolaj is kiválóan alkalmas a légzőszervi tünetek enyhítésére, ám jellemzően ezt párologtatni szokták, mivel általánosan antibakteriális hatású, valamint alvást elősegítő tulajdonsággal is bír. Segít a köhögés csillapításában, ezt pedig azzal éri el, hogy belélegezve nyugtatja a nyálkahártyát.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.