A szaunázás szabályai és jótékony hatásai
- Dátum: 2022.12.03., 03:28
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- bőrprobléma, dehidratált, ekcéma, eszméletvesztés, évezred, folyadék, gyógyító, hatásos., jótékony, lepedő, méreganyag, relaxáció, rossz közérzet, szabály, szaunavilág, szaunázás, szédülés, szervezet, törülköző, wellness, wellnesshotel
A szaunázás évezredek óta népszerű tevékenység, nem véletlenül, ugyanis számos pozitív egészségügyi hatása van az izzasztás gyógyító erejének.
Ma már minden uszodában és wellnesshotelben része a szolgáltatásnak a szauna. Általában pihenés és relaxáció miatt keresik fel az emberek, de gyógyászati célokra is használják, azonban mivel nem mindenkinek ajánlott, így célszerű néhány szabályt figyelembe venni és betartani.
A szervezetre gyakorolt pozitív hatás vitathatatlan, gondoljunk a szív-és érrendszerre kifejtett pozitív hatásra, illetve a szauna szintén jó hatással van a bőrpanaszokra is, hiszen az izzadás egyfajta tisztulás, melytől a bőrünk felfrissül és megszabadul a méreganyagoktól, ám tudni kell, hogy egyes bőrproblémáknál éppen kerülni kell a használatát, ha valaki például ekcémával küzd, kerülje a szaunavilágot.
A légúti betegségek kezelésére rendkívül jótékony, ezért egy könnyű megfázás esetén is érdemes beülni egy jó illatú, illóolajos szaunázásra.
Ha valaki szaunázni szeretne, célszerű betartani a szabályokat, hogy a leghatékonyabb legyen. Vizes testtel például nem használjuk a szaunát, tehát úszás után először szárazra töröljük magunkat és utána megyünk a kabinba.
A padra minden esetben tegyünk tiszta lepedőt vagy törülközőt és erre üljünk rá.
A szaunázás után mindenféleképp fogyasszunk néhány pohár vizet, hogy pótoljuk a folyadékveszteséget. Már egyetlen alkalommal testünk akár fél liter vizet is veszíthet, ha ennek nem pótoljuk legalább egy részét, akkor könnyen dehidratáltak lehetünk, ami akár eszméletvesztéshez is vezethet.
Az igazi szaunázás ruha nélküli, ugyanis így jobban beindul az izzadás és higiénikusabb is, mint vizes fürdőruhában.
Szaunázni csendben illik, hiszen sokan relaxálásra használják.
A szaunázásnak káros hatásai is vannak, ezek közül említendő a mértéktelen használat. Senkinek sem javasolt 10-15 percnél tovább tartózkodni a forró kabinban, mert rosszulléthez vezethet. Ha szédülünk vagy rossz a közérzetünk, akkor nem szabad használni, ezesetben igyunk folyadékot és kerüljük a wellnessrészleget.
Ha ismerjük a szauna jótékony hatásait, előnyeit, hátrányait, illetve betartjuk a szaunázás szabályait, akkor biztosan jól használjuk és hatásos lesz.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.