Uszodabetegségek
- Dátum: 2022.12.01., 11:31
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- állóképességi sport, bakteriális, bőrbetegség, bőrgyógyász, egészséges sport, ekcéma., férfiak, fertőzés, gombás, higiéniai, kezelés, kinövés, kötőhártya-gyulladás, nemi szerv, nők, szabály, szakorvos, szemölcs, uszodabetegségek, uszodaszemölcs, vírus, viszket
Az úszás az egyik legegészségesebb sport, ez vitathatatlan. A futáshoz vagy kerékpározáshoz hasonlóan ez is kiváló állóképességi sport, mely minden korosztály számára ajánlott, ugyanis számtalan pozitív élettani hatása van. Bár az uszodák és strandok vizét a szigorú higiéniai szabályok szerint ellenőrzik, mégis gyakoriak bizonyos fertőzések.
A bőrbetegségeket az uszodában könnyen el lehet kapni, melyek lehetnek vírusos és bakteriális fertőzések. A leggyakoribb betegség a láb gombás megbetegedése, illetve a vírusos eredetű kötőhártya-gyulladás, melynek tünetei a szemek könnyezése, viszketése, kivörösödése, váladékozása.
A nem kellő tisztaságú vizek kellemetlen következményei lehetnek a különböző visszatérő hüvelyi fertőzések is, melyektől a nők gyakran szenvedhetnek. Nemcsak a nők, a férfiak is elkaphatják a különböző fertőzéseket, náluk is a nemi szervet támadja a betegség, apró piros pontok jelennek meg viszketést okozva.
Az uszodák kitűnő terjedési lehetőséget adnak az olyan gyakran előforduló vírusos megbetegedésnek, mint például a szemölcs. Ezek a gombás fertőzések a körmön, lábon, nemi szerveken fordulnak elő leginkább. Az uszodaszemölcs közvetlen érintkezés útján terjed. Ha valaki megkapta a betegséget, akkor el kell kezdeni a kezelést a gyors terjedése miatt. Tünetei, a sok apró 1-2 mm nagyságú apró csomó, melyek panaszt ugyan általában nem okoznak, megijedni nem kell tőlük, de kezelést igényelnek, mely elsősorban bőrgyógyászati feladat.
A szemölcsök apró, nem rákos eredetű kinövések, amelyeket a humán papillomavírus okoz. Szakorvosi vizsgálatra van szükség, ha ezeket tapasztaljuk. A patikákban azonban lehet olyan ecsetelőket kapni mellyel az otthoni kezelést is meglehet oldani.
Az uszoda vize az ekcémás bőrnek sem tesz jót, sokat ronthat a betegség állapotán, mert a bőr nem megfelelő védekezése miatt a vírusok, gombák könnyen megtelepszenek, elszaporodnak. Azoknak a gyermekeknek, akik ekcémában szenvednek, nem ajánlatos tartósan vízben tartózkodniuk, illetve figyelniük kell a bőrük azonnali visszahidratálására.
Az uszodákban előfordulhatnak bizonyos gombás fertőzések is, ezért a zuhanyzást mindig papucsban végezzük, enélkül könnyen kialakulhat a lábgomba, mely a körmöt is megtámadja. Fontos, hogy az uszodákat ne látogassuk, ha valamely bőrbetegségben szenvedünk, (szemölcs, gombás fertőzés) mert fertőző betegségként tovább terjeszthetjük a kórt.
Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.
Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél

Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.