Menü

Hogyan kerüld el és szabadulj meg a kullancstól

A nyár és az ősz az az időszak, amikor sokat tudunk a természet lány ölén időt tölteni, de sajnos ez nem mindig felhőtlen, mivel egyes ízeltlábúak szeretik a vérünket szívni. Nem csak a szúnyog lehet kellemetlen útitárs, hanem a kullancs is.

A kullancs sajnos az az élőlény, ami csípése során komoly gondokat okozhat szervezetünknek. Ez a rovar nem csak ránk, hanem háziállatainkra is egészségkárosító hatással lehet, mivel nem egy-, hanem két-, három gazdás is lehet, ami azt jelenti, hogy nem csak egy testbe fúrja magát, hanem átmászik más test bőrébe is, így ezzel komoly baktérium- és vírusfertőzéseket hordozhat magával. A legismertebb ilyen betegségek a Lyme-kór és az agyhártyagyulladást okozó vírus. Mindkettő kezelhető nyavalya, de későn észlelve súlyos következményeket hozhat magával. Tévhit, hogy ezeket a betegségeket maga a kullancs okozza, mert a rovar bélrendszerében élő baktériumok, vírusok kerülnek bele a vérszívás útján a véráramunkba.

Fontos a megelőzés, ennek számos módja van már. Amikor kirándulni megyünk, lehetőleg vegyünk magas szárú zoknit, ezzel nehezítjük a bőrünkhöz való feljutását. Drogériákban, gyógyszertárakban kapható pumpás, vagy spray változatú riasztók is nagyon hatásosak, de figyeljünk oda a használati utasításában olvasható információkra. Nem mindegyiket lehet közvetlenül bőrre, hanem csak ruházatra fújni, emellett csak bizonyos fajtákat lehet kisgyerekek közelében alkalmazni. Főként bababoltokban kaphatóak azok a riasztók, amik ultrahangos módszerrel tartják távol őket. Komoly hangsúlyt fektetnek az egészségügyben a védőoltásra is, ennek első köre három szuriból áll, majd az emlékeztetőket három évente kell beböketni. Turázás, játszóterezés után érdemes végignézni hajlatainkat, hajunkat, nem érkezett e nem vár vendégünk.

Mi van akkor, ha mégis megtámad minket? Tudni kell, hogy nem az egész állat mászik bőrünk alá, hanem csak fejét fúrja be, így testébe tudja szívni vérünket. Amikor eltávolításon gondolkodunk, érdemes erre speciális eszközöket beszerezni. A patikában szuper kis kellékek vannak már erre. Ne álljunk neki, szemöldökcsipesszel vagy tővel piszkálni, legfőképp ne higgyünk a népi gyógymódnak, miszerint pálinkával kell áztatni és akkor kibújik magától. Ezek egyáltalán nem hatásos módszerek, sőt, veszélyesek is lehetnek, mivel, ha nem szakszerűen szedjük ki, megnyomhatjuk testét, amivel gyorsabban vérkeringésünkbe juttathatjuk a kórokozókat.

A speciális eszközök, mint kullancs csipesz, vagy kanál a könnyebb és biztonságosabb kiemelés céljából készültek. Arra kell elsősorban figyelnünk, hogy mindig fertőtlenítsük le az eszközt használat előtt és után is. A szerkezettel próbáljunk a kullancs fejéhez legközelebb nyúlni, majd egy lassú tekerő és húzó mozdulattal kiszedni. Nem kell megijedni, ha a feje bőrünkben marad, de érdemes erről orvossal konzultálni. Amennyiben bármilyen nem várt tünetet észlelünk magunkon, azonnal forduljunk orvoshoz.

A kullancs csípés nem játék, próbáljuk meg elkerülni, ha pedig mégis belénk fúrja magát, a lehető leghamarabb távolítsuk el, de ha nem vagyunk biztosak dolgunkban, nyugodtan kérjünk segítséget a legközelebbi rendelőben. Természetben töltött időhöz pedig szerezzünk be egy eltávolító eszközt, fertőtlenítőszert, és ragtapaszt.

A nyár és az ősz az az időszak, amikor sokat tudunk a természet lány ölén időt tölteni, de sajnos ez nem mindig felhőtlen, mivel egyes ízeltlábúak szeretik a vérünket szívni. Nem csak a szúnyog lehet kellemetlen útitárs, hanem a kullancs is.

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.

Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.

Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.

A hulladék kérdése – kihívás és lehetőség egyszerre

A hulladékkezelés napjaink egyik legégetőbb környezeti problémája, amely nemcsak a városainkat és vidékeinket érinti, hanem globális kihívást is jelent.