Valóban balesetveszélyes a trambulinozás?
- Dátum: 2022.09.13., 20:04
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- baleset, balesetveszélyes, csavarok, eszköz, felelőtlen magatartás, felület, helyes használat., időjárásálló, játék, minőség, mozgásforma, ősz, rendeltetésszerű, rugó, rugók, sík, silány termék, szabadtéri móka, szabályok, tavasz, trambulin, ugrófelület, védőháló, veszélyes, vihar
Tavasztól késő őszig az egyik legjobb kinti játék és legkedvesebb elfoglaltság a gyerekeknek (és olykor a felnőtteknek is) a mókás trambulin használata. Talán mondhatom, hogy az egyik legfantasztikusabb mozgásforma, amelyet otthonunkban végezhetünk, azonban a trambulinozás veszélyes is lehet. Mikre kell ügyelni, ha biztonságosan szeretnénk használni ezt a játékot?
Minden mozgásformának vannak veszélyei, így a trambulin használatának is, ha nem rendeltetés-szerűen végezzük, felelőtlenül viselkedünk, vagy nem figyelünk magunkra, egymásra, illetve az eszköz karbantartására.
A trambulin használatának is megvannak a maga „szabályai”. Ha túl sokan ugrálnak benne egyszerre, vagy védőháló nélkül akarunk szaltózni, esetleg nem figyelünk a másikra és ráugrunk, akkor bizony könnyen nagy baj is lehet, amennyiben viszont rendeltetés-szerűen használjuk, akkor teljesen biztonságos mozgás és szórakozás egyben.
A trambulin nem olcsó mulatság, azonban nem szabad spórolni a kiegészítőkön, védőháló használata mindenképp kötelező (lenne), hiszen így megvéd a leeséstől. Ugyanilyen fontos a rugóvédő használata. Az ugrálófelületet tartó masszív rugók kemények és ha ráesünk, megüthetjük magunkat. Használata rendkívül fontos!
Sajnos a piacon mindig találni silány minőségű termékeket, ezek pedig balesetveszélyesek.
Trambulin összeállításakor tartsuk szem előtt, hogy – bár a kültéri eszközök időjárás-állóak – azért egy-egy nagyobb vihar után célszerű ellenőrizni a rögzítését. A trambulin felállításakor ügyelni kell arra, hogy az ugróasztalt sík felületre helyezzük.
Vásárlás előtt győződjünk meg arról, hogy a megfelelő méretű trambulint vásároljuk. Nem érdemes a legkisebbet venni, hiszen gyermekünk hamar megnő és kinövi.
Választáskor fontos szempont a stabil rögzítés és a masszív lábak, s mint említettem, a védőhálón nem szabad spórolni! Komoly baleseteket lehet megelőzni ezen szempontok betartásával.
Arról sem árt meggyőződni, hogy az általunk kiválasztott trambulinhoz tartozik-e megfelelőségi nyilatkozat a gyártó vagy a forgalmazó részéről-említik a szakemberek.
Használatánál fontos tudni, hogy hároméves kor alatti gyermeket ne engedjünk bele egyedül, mindig szükséges a felügyelet!
Rendszeresen ellenőrizzük a rugókat és a csavarokat!
A trambulin használata minden korosztály számára jó móka és egészséges, azonban az eszköz helyes használatát és megfelelő karbantartását mindig szem előtt kell tartani.
Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.
Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél

Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.