Gyógyvizeink
- Dátum: 2022.09.03., 14:15
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- 30 fok, alkalikus, ásványi anyag, gyógyvíz, kénes, keringés, mozgásszervi megbetegedés, műtét, nőgyógyászati problémák, reuma, sportsérülés, szénsavas, termál, termálvíz, vasas
Magyarország egész Európában kiemelkedő abból a szempontból, hogy rendkívül gazdag termálvizekben. Ezeknek a termálvizeknek olyan kémiai és biológiai összetétele van, amik különböző betegségekre jótékony hatással vannak, valamint általános egészségügyi állapotunkat is javítja. Tipikusan olyan betegségekre van jó hatással a gyógyvíz, mint például mozgásszervi megbetegedések, nőgyógyászati betegségek, sportsérülések, érszűkület és néhány bőrbetegség.
A termálvíz definíciója szerint az a víz számít annak, ami egy bizonyos hőfoknál – egészen pontosan 30 foknál - melegebben tör fel a felszínre és egy literjében minimum 1000 mg oldott ásványi anyag található. Ha ugyanez a gyógyvíz 30 fok alatti hőmérsékletű, hideg gyógyvíznek nevezik.
A fentebb felsorolt betegségek közül főként a mozgásszervi megbetegedések és a sportsérülések kezeléseként javasolják a gyógyvíz használatát. Ilyen például a reumás megbetegedés, a csontritkulás vagy mondjuk sérv. Ezen kívül általánosan, műtétek után is javasolják a gyógyvíz használatát, mivel általánosan javítja a keringést, ezzel is elősegítve a gyorsabb gyógyulást.
A nőgyógyászati problémák esetében a petefészek-gyulladás és a meddőség az, amelynél javulást értek el gyógyvizes kezelés alkalmazásával, de a pikkelysömör és a pattanások ellen is hatékony.
Kémiai összetétel alapján megkülönböztetünk alkalikus vizeket, brómos- és jódos vizeket, földes-meszes vizeket, kénes vizeket, kloridos vizeket, radonos vizeket, szénsavas vizeket, szulfátos vizeket és vasas vizeket. Ezek szétszórtan találhatók az országban, a kénes vizeket például Bogács, Harkány és Mezőkövesd településeken kell keresnünk, az alkalikus vizeket pedig többek között Szolnokon, Szegeden, Bükkszéken és Mezőtúron is élvezhetjük. A különböző típusú gyógyvizek különböző típusú megbetegedésekre jók, azonban általánosan kijelenthető, hogy a legtöbb jótékony hatással van a mozgásszervi megbetegedésekre.
Vannak esetek azonban, amikor nem ajánlott a fürdőzés. Ilyen eset például, ha valaki pajzsmirigy-túlműködéssel vagy vénatágulattal küzd, esetleg szabálytalan a szívverése. Ennek kapcsán fontos megjegyezni, hogy a gyógyfürdők használata szigorúan kerülendő minden szív- és érrendszeri megbetegedés esetén, valamint az ízületi gyulladás akut stádiumában sem ajánlott ezt a kezelést igénybe venni.
Terhesség esetén sem javasolják a gyógyvizeket, mivel a pozitív egészségügyi hatásai mellett sajnos a fürdőkben fennáll a fertőzésveszély, ami egy várandós nő számára veszélyes lehet.
Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.
Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.
Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.
Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.
A hulladék kérdése – kihívás és lehetőség egyszerre

A hulladékkezelés napjaink egyik legégetőbb környezeti problémája, amely nemcsak a városainkat és vidékeinket érinti, hanem globális kihívást is jelent.