Gyógyvizeink
- Dátum: 2022.09.03., 14:15
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- 30 fok, alkalikus, ásványi anyag, gyógyvíz, kénes, keringés, mozgásszervi megbetegedés, műtét, nőgyógyászati problémák, reuma, sportsérülés, szénsavas, termál, termálvíz, vasas
Magyarország egész Európában kiemelkedő abból a szempontból, hogy rendkívül gazdag termálvizekben. Ezeknek a termálvizeknek olyan kémiai és biológiai összetétele van, amik különböző betegségekre jótékony hatással vannak, valamint általános egészségügyi állapotunkat is javítja. Tipikusan olyan betegségekre van jó hatással a gyógyvíz, mint például mozgásszervi megbetegedések, nőgyógyászati betegségek, sportsérülések, érszűkület és néhány bőrbetegség.
A termálvíz definíciója szerint az a víz számít annak, ami egy bizonyos hőfoknál – egészen pontosan 30 foknál - melegebben tör fel a felszínre és egy literjében minimum 1000 mg oldott ásványi anyag található. Ha ugyanez a gyógyvíz 30 fok alatti hőmérsékletű, hideg gyógyvíznek nevezik.
A fentebb felsorolt betegségek közül főként a mozgásszervi megbetegedések és a sportsérülések kezeléseként javasolják a gyógyvíz használatát. Ilyen például a reumás megbetegedés, a csontritkulás vagy mondjuk sérv. Ezen kívül általánosan, műtétek után is javasolják a gyógyvíz használatát, mivel általánosan javítja a keringést, ezzel is elősegítve a gyorsabb gyógyulást.
A nőgyógyászati problémák esetében a petefészek-gyulladás és a meddőség az, amelynél javulást értek el gyógyvizes kezelés alkalmazásával, de a pikkelysömör és a pattanások ellen is hatékony.
Kémiai összetétel alapján megkülönböztetünk alkalikus vizeket, brómos- és jódos vizeket, földes-meszes vizeket, kénes vizeket, kloridos vizeket, radonos vizeket, szénsavas vizeket, szulfátos vizeket és vasas vizeket. Ezek szétszórtan találhatók az országban, a kénes vizeket például Bogács, Harkány és Mezőkövesd településeken kell keresnünk, az alkalikus vizeket pedig többek között Szolnokon, Szegeden, Bükkszéken és Mezőtúron is élvezhetjük. A különböző típusú gyógyvizek különböző típusú megbetegedésekre jók, azonban általánosan kijelenthető, hogy a legtöbb jótékony hatással van a mozgásszervi megbetegedésekre.
Vannak esetek azonban, amikor nem ajánlott a fürdőzés. Ilyen eset például, ha valaki pajzsmirigy-túlműködéssel vagy vénatágulattal küzd, esetleg szabálytalan a szívverése. Ennek kapcsán fontos megjegyezni, hogy a gyógyfürdők használata szigorúan kerülendő minden szív- és érrendszeri megbetegedés esetén, valamint az ízületi gyulladás akut stádiumában sem ajánlott ezt a kezelést igénybe venni.
Terhesség esetén sem javasolják a gyógyvizeket, mivel a pozitív egészségügyi hatásai mellett sajnos a fürdőkben fennáll a fertőzésveszély, ami egy várandós nő számára veszélyes lehet.
Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!
Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?
Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.
Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.