Az olvasás egészségügyi hatásai
- Dátum: 2022.08.11., 07:44
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- belső képalkotás, bölcs, demencia, egészségügyi, elcsendesít, empatikus, fejleszt, fizikai, hatás, iskoláskor, könyv, közös időtöltés., megelőz, mesekönyv, meseolvasás, mobiltelefon, olvasás, stressz, szellemi, szókincs, szorongás, tablet, televízió képernyő, történet
Kutatások támasztják alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Nemcsak bölcsebbé válhatunk, hanem okosabbá, empatikusabbá is, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha könyvet olvasunk, vagy valamilyen hosszabb írást, történetet, a közösségi oldalak hírfolyam görgetése nem sorolható a jótékony hatású olvasáshoz.
Olvasás alatt nem a bulvárt és nem is a híreket értjük, hanem szépirodalmat. Az olvasás nemcsak szabadidős tevékenység, hanem az egészségünkre is jó hatással van, mind fizikailag, mind szellemileg.
Az olvasás pozitív hatásai között említhető, hogy csökkenti a stresszt, bizonyítottan késlelteti az időskori demencia kialakulását, fejleszti a memóriát, az olvasás jótékonyan hat a munkavégzésünkre, hiszen ezáltal fókuszáltabban dolgozunk, erősíti a koncentrációt, gazdagítja a szókincset, oldja a szorongást.
Hogy válhatunk empatikusabbá az olvasástól?
Nos, mivel azonosulunk azzal, amit olvasunk, beleéljük magunkat az adott helyzetbe, történetbe, kultúrába, ezáltal növeljük az empátiánkat és megértőbbek, empatikusabbak leszünk másokkal szemben.
Azok, akik a mobiltelefonjuk vagy tabletük nyomogatása helyett, elalvás előtt olvasnak, sokkal jobban és pihentetőbben alszanak, hiszen segít az elcsendesedésben.
A villogó tévéképernyő, a vakító telefon és tablet állandó figyelemváltogatásra kényszerít, melyek növelik a stresszt, ingerlékennyé tesznek és az alvászavarokért is felelősek.
Az olvasás ezzel pont ellentétes cselekvés, elcsendesít, megnyugtatja az elmét, kikapcsol, kizökkent a mindennapi feladatokból, teendőkből. Ha olvasunk óhatatlanul is ellazulunk, lelassul a szívverés, ezzel oldódik a feszültség, éppen ezért is fontos, hogy lefekvés előtt a gyerekeknek is mesét olvassunk, a tévé képernyője helyett, utóbbi ugyanis megfoszt egy nagyon lényeges lépéstől: a belső képalkotástól. A képet „készen” kapja.
A belső képalkotásnak az az előnye, hogy a történetből a gyerek azt képzel maga elé, amit szeretne.
Kutatások és tanulmányok sora igazolta, hogy azok a gyerekek, akiknek rendszeresen mesélnek este, sokkal fejlettebbek lesznek az iskolába kerüléskor. A meseolvasást nem lehet elég korán kezdeni, már a pár hónapos babáknak is ajánlott mesélni. Talán eleinte nem köti le, kiveszi a kezünkből a mesekönyvet, elterelődik a figyelme, ám később megszokja megszereti, fejlődik tőle, ezért nem szabad feladni, hanem sokszor kell próbálkozni a meséléssel.A közös meseolvasásnak az iskoláskor elérésével sem kell megszűnnie, a nagyobb gyerekek is igénylik a meseolvasással töltött közös időt.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!