Menü

Színek és érzések

A színek komoly hatással vannak az életünkre, a mindennapjainkra. A minket körüllengő hangulatokat, érzelmeket is irányíthatjuk, ha jól választunk.

Hatással vannak a színek az emberre?

A színek, legyen az öltözködés, lakberendezés, akár a külső környezetünk, mindenképpen érzelmet vált ki belőlünk a látás-érzékeléssel felvett inger. Minden érzékszervünkkel befogadott információ közül a látás az egyik legfontosabb.

Nem mindegy, hogy egy adott színt milyen fényviszonyok között látunk, vagy éppen milyen hangulatunkban talál ránk. A körénk gyűlt színvilág jelentősen befolyásolja viselkedésünket és emlékeinket is. Ki ne ismerné azt, amikor meglát egy régi tárgyat, egy szépia hatású fotót és előjönnek a gyerekkori emlékek, vagy akár egy csésze kávét és azonnal érzi is az ízét. Ezt a fajta asszociációt nem tudjuk befolyásolni, erre való biológiai reakciónk akaratunktól független.

Ma már különböző szakterületek foglalkoznak színterápiával, a színek pszichológiájával, vagy a színtannal.

Hogyan válogatjuk a színeket magunk köré?

Gyerekkorban ismerkedünk meg az alapszínekkel, melyek a kék, sárga és a piros. Ezek kombinációiból rengeteg másik szín keverhető, és azoknak milliónyi árnyalata.

A régebbi időkben azt a sztereotip hozzáállást tapasztalhattuk, hogy a kisfiúkat kékbe, a kislányokat rózsaszínbe öltöztették. Szerencsére mostanára ez sokat fejlődött, de az emberek tudatában megmaradt az alapvetően lányos és fiús színek csoportja, talán ebből adódóan a gyerekek nagy többsége az első kérdésre, hogy „mi a kedvenc színed?”- azt válaszolja, hogy a kék és a rózsaszín. Később alakul ki, hogy valójában melyik is az, amelyik a pszichénkre a legnagyobb befolyással van.

Alapvetően mindig olyan színű ruhát veszünk fel, ami az aznapi hangulatunkat tükrözi. A divat évről évre mást diktál, de az elme mindig azt válogatja, ami a lelkünknek az adott pillanatban kedvez.

Egyes színek pozitívan hatnak a fáradtságra, a stresszre, feszültségre, feltöltenek energiával és jókedvvel vagy éppen megnyugtatnak, inspirálnak minket. Sokan nem merik bevállalni lakberendezés terén az extravagánsabbnak mondható falszíneket, nehogy zavaró és túl harsány legyen, pedig, ha jó kiegészítőket válogatunk mellé, akkor igazán pompás dolgokat is kihozhatunk életterünkből.

Minden, amit viselünk, használunk, meghatároz minket, a személyiségünket, a másokban előhívott benyomásokat rólunk. A színek segítségünkre vannak, hogy jelentésükkel megismerhessük önmagunkat és a körülöttünk nyüzsgő világot igényeinkhez formálhassuk.

Legyünk bátrak, tegyük színesebbé az életünket!

Erdős Dorka

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.