Konyhakert kezdőknek
- Dátum: 2022.04.07., 06:01
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- bab, cserép, eper, függőkosár, fűszer, fűszernövény, hagyma, konyhakert, láda, magaságyás, padlizsán, paprika, paradicsom, retek, saláta, veteményes, zöldség
Nincs is jobb annál az érzésnél, mint amikor a saját munkánk gyümölcsét – vagy jelen esetben zöldségét és fűszerét – élvezhetjük. Ha gondolt már arra, hogy milyen jó lenne saját fűszernövény vagy zöldség, amit csak gyorsan leszedünk, amikor szükség van rá, akkor a legjobb helyen jár. Mutatjuk, hogyan érdemes belevágni és milyen zöldségekkel érdemes kezdeni.
Sokan azt hiszik, hogy ahhoz, hogy saját zöldségeket termesszenek, óriási földterületre van szükség. Ez szerencsére nincs így, sőt, egy viszonylag pici kertben vagy balkonon is lehet saját zöldségünk. Persze van néhány ’alapszabály’, amire mindenképpen érdemes odafigyelni.
A legtöbb zöldség a napos, szélvédett helyeket kedveli, így ügyeljünk rá, hogy ne fa alatt vagy árnyékos helyen próbáljunk zöldséget ültetni. Ha nincs erre lehetőségünk, igyekezzünk olyan fajtákat választani, amik a kevésbé fényes helyeket is kedvelik, azonban ilyenkor számolnunk kell a lassabb növekedéssel és kisebb hozammal. Szintén fontos a laza szerkezetű termékeny talaj. Ez, ha az erkélyen tervezünk ültetni, nem lehet gond, hiszen olyan földet vásárolhatunk, amilyen a legmegfelelőbb számunkra, azonban, ha kertünk van, mindenképp vizsgáljuk meg, hol lenne a legmegfelelőbb a zöldséges kialakítása, illetve, ha szükséges, trágyával érdemes feljavítani a talaj szerkezetét. Végül pedig, ha kicsi hely áll rendelkezésre, érdemes vertikálisan gondolkodni, például magaságyással, függőkosarakkal és ládákkal is meg lehet oldani a bővítést.
A magaságyás előnyei többek között abból adódnak, hogy nem egy meglévő talajjal kell dolgozni, hanem olyat vásárolhatunk, ami a legmegfelelőbb, illetve kisebb hely esetén is megoldható több fajta zöldség termesztése. Ezen kívül hamarabb is ültethetünk, mivel a magaságyás földje hamarabb felmelegszik, mint a természetes talaj, valamint idővel egyre jobb minőségű lesz a talaja, mivel a talajlakó élőlények természetes komposztot termelnek az amúgy is tápanyagdús földben. A legtöbb zöldség termesztéséhez elegendő 15 cm termőföld, azonban a gyökérzöldségekhez, mint például a retek, minimum 30 cm szükséges, a burgonyához pedig ennél is több.
A cserepes zöldségekkel talán még ennél is könnyebb dolgunk van. Persze itt is fontos a napos hely és a megfelelő vízellátás, de rengeteg fajta közül válogathatunk. Tökéletes választás például a paradicsom, a hagymák, saláták, hónapos retek és zöldfűszerek is, de akár még burgonyát is termeszthetünk így, itt viszont ügyelnünk kell a megfelelő vastagságú termőföldre. Ennek kiküszöbölésére gyakran zsákokban, szatyrokban oldják meg a burgonya termesztését, mivel így megfelelő talajvastagságot lehet elérni, a zsák/szatyor alját kilyukasztva pedig a víz átfolyása is megoldható.
A fentebb felsorolt zöldségek mellett persze rengeteg mást is van lehetőségünk konyhakertben termeszteni, ilyen például az újhagyma, az eper – ezt akár függőkosarakban is termeszthetjük, ráadásul ma már kapható sűrűn termő, egész évben termő, fürtökben termő fajta is – a padlizsán, a paprika vagy épp a zöldbab.
A kutyatartás jelentősége a stressz kezelésében
A kutyatartásnak jelentős hatása van a stressz kezelésében. Az állatok jelenléte segít csökkenteni a stressz szintjét és fenntartani a mentális egyensúlyt. A kutyák nyugtató hatással vannak ránk, ugyanis csökkentik a szorongást és a feszültséget. Egy friss felmérés bemutatta, amit gazdiként már régóta tudunk: a házi kedvencként tartott kutyák is lehetnek pozitív hatással a mentális egészségre.
Rákellenes Világséta
Január 12-én tartják világszerte a Rákellenes Világsétát, mely a magyarországi időintervallum szerint 15-16 óráig tart. Ebben az időben tehetünk közösen egy sétát, amivel kifejezhetjük együttérzésünket a daganatos betegekkel, hozzátartozóikkal, ismerőseikkel szemben. Ezzel egyidőben támogathatjuk a rákellenes harcot.
Öt egyszerű lépés az egészségesebb életmód felé
Az egészséges életmód irányába nem könnyű elmozdulni főleg, ha úgy érezzük, minden napunk tele van teendővel. Van néhány trükk, aminek segítségével azonban könnyen belecsempészhetünk apró változásokat a mindennapjainkba, amitől javulni fog a közérzetünk és az egészségünk.
Bekuckózós tippek
A január beköszöntével megérkeznek a mínuszok, ugyan ezen a héten kifejezetten tavaszias időjárásunk volt, jövő héttől fel kell készülnünk a hűvösebb napokra, kemény mínuszokkal. Mit tehetünk, hogy melegen tartsuk testünket?
A helyes táplálkozás alapszabályai
A gyermekkorban kialakított táplálkozási szokások rendkívül fontosak, mivel hosszú távon befolyásolják a felnőttkor egészségét. A helyes étrend segíthet a gyerekeknek abban, hogy elkerüljék az elhízást és más egészségi problémákat, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és vitaminhiány.