Menü

Konyhakert kezdőknek

Nincs is jobb annál az érzésnél, mint amikor a saját munkánk gyümölcsét – vagy jelen esetben zöldségét és fűszerét – élvezhetjük. Ha gondolt már arra, hogy milyen jó lenne saját fűszernövény vagy zöldség, amit csak gyorsan leszedünk, amikor szükség van rá, akkor a legjobb helyen jár. Mutatjuk, hogyan érdemes belevágni és milyen zöldségekkel érdemes kezdeni.

Sokan azt hiszik, hogy ahhoz, hogy saját zöldségeket termesszenek, óriási földterületre van szükség. Ez szerencsére nincs így, sőt, egy viszonylag pici kertben vagy balkonon is lehet saját zöldségünk. Persze van néhány ’alapszabály’, amire mindenképpen érdemes odafigyelni.

A legtöbb zöldség a napos, szélvédett helyeket kedveli, így ügyeljünk rá, hogy ne fa alatt vagy árnyékos helyen próbáljunk zöldséget ültetni. Ha nincs erre lehetőségünk, igyekezzünk olyan fajtákat választani, amik a kevésbé fényes helyeket is kedvelik, azonban ilyenkor számolnunk kell a lassabb növekedéssel és kisebb hozammal. Szintén fontos a laza szerkezetű termékeny talaj. Ez, ha az erkélyen tervezünk ültetni, nem lehet gond, hiszen olyan földet vásárolhatunk, amilyen a legmegfelelőbb számunkra, azonban, ha kertünk van, mindenképp vizsgáljuk meg, hol lenne a legmegfelelőbb a zöldséges kialakítása, illetve, ha szükséges, trágyával érdemes feljavítani a talaj szerkezetét. Végül pedig, ha kicsi hely áll rendelkezésre, érdemes vertikálisan gondolkodni, például magaságyással, függőkosarakkal és ládákkal is meg lehet oldani a bővítést.

A magaságyás előnyei többek között abból adódnak, hogy nem egy meglévő talajjal kell dolgozni, hanem olyat vásárolhatunk, ami a legmegfelelőbb, illetve kisebb hely esetén is megoldható több fajta zöldség termesztése. Ezen kívül hamarabb is ültethetünk, mivel a magaságyás földje hamarabb felmelegszik, mint a természetes talaj, valamint idővel egyre jobb minőségű lesz a talaja, mivel a talajlakó élőlények természetes komposztot termelnek az amúgy is tápanyagdús földben. A legtöbb zöldség termesztéséhez elegendő 15 cm termőföld, azonban a gyökérzöldségekhez, mint például a retek, minimum 30 cm szükséges, a burgonyához pedig ennél is több.

A cserepes zöldségekkel talán még ennél is könnyebb dolgunk van. Persze itt is fontos a napos hely és a megfelelő vízellátás, de rengeteg fajta közül válogathatunk. Tökéletes választás például a paradicsom, a hagymák, saláták, hónapos retek és zöldfűszerek is, de akár még burgonyát is termeszthetünk így, itt viszont ügyelnünk kell a megfelelő vastagságú termőföldre. Ennek kiküszöbölésére gyakran zsákokban, szatyrokban oldják meg a burgonya termesztését, mivel így megfelelő talajvastagságot lehet elérni, a zsák/szatyor alját kilyukasztva pedig a víz átfolyása is megoldható.

A fentebb felsorolt zöldségek mellett persze rengeteg mást is van lehetőségünk konyhakertben termeszteni, ilyen például az újhagyma, az eper – ezt akár függőkosarakban is termeszthetjük, ráadásul ma már kapható sűrűn termő, egész évben termő, fürtökben termő fajta is – a padlizsán, a paprika vagy épp a zöldbab.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?