Környezettudatos vásárlás
- Dátum: 2022.03.08., 10:23
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- bevásárlás, élelmiszer, életmód, energiafelhasználás, energiatakarékos, fenntarthatóság, fogyasztói szokás, helyi kistermelők, hulladékfelhalmozódás, klímaváltozás, környezet, környezetkímélő, környezettudatos vásárlás, légszennyezettség, megmaradt étel, ökológiai lábnyom, szemetelő, szén-dioxid kibocsájtás, szezonális., tápanyag, termék, újrahasznosítható, vitamin
Ha a fenntarthatóság jegyében szeretnénk élni és vásárolni, minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyva magunk után, akkor a bevásárlások során próbáljunk betartani néhány szabályt, mellyel hozzájárulunk a környezettudatos vásárláshoz.
A környezettudatos vásárlás azokat a fogyasztói szokásokat jelenti, amelyek az ökológiai lábnyom csökkentésére törekednek. Igenis számít az egyéni hozzájárulás azért, hogy óvjuk a földünket, helytelen hozzáállás azt hinni, hogy egyetlen ember cselekedete nem lényeges, ugyanis nagyon nagy jelentőséggel bír akár egyetlen szemetelő vagy környezetszennyező megváltozott gondolkodásmódja, mindenképp hasznos tehát, ha mi magunk odafigyelünk erre.
Egy nagybevásárlást is lehet környezettudatosan végezni, s máris tettünk valami a bolygónk megmentéséért, s azért, hogy minél környezettudatosabb életmódot folytathassunk a mindennapokban. Melyek ezek a lépések? Máris mutatjuk!
Vásároljunk energiatakarékos termékeket, amelyek előállítása során a gyártók odafigyelnek az energiafelhasználás visszaszorítására.
Vásároljunk újrahasznosítható csomagolású árut, ezzel a környezetünk védelméért teszünk, kerülve a felesleges hulladékfelhalmozást.
Mielőtt bevásárolni indulunk, írjunk listát, hogy csakis a szükséges holmit vegyük meg, s ne halmozzunk fel semmit. Vegyük szemügyre és szagoljuk meg az élelmiszereket, s vásárlás előtt fogyasszuk el a hűtőben megmaradt ételeket. Tegyük ezeket szemmagaságba, hogy ezáltal észrevegyük és felhasználjuk őket.
Sokan tudják már, hogy a környezet megóvása érdekében vigyünk magunkkal textilszatyrot, vagy táskát, s ne a műanyagzacskók után nyúljunk. A környezettudatos vásárlás valahol itt elkezdődik.
Ha odafigyelünk a környezetünkre, a légszennyezettségre, akkor nem autóval indulunk bevásárló körútra, hanem gyalog, vagy biciklivel tesszük meg ezt. Az egészségünkért is teszünk ezzel, hiszen a napi mozgásukat, a napi ajánlott tízezer lépést máris begyűjthetjük, s máris csökkentjük a szén-dioxid kibocsájtást. Gondoljunk csak a klímaváltozásra, s máris értjük: nagy a tét!
A legtöbb termék a boltok polcain tengeri, közúti, vagy léig szállítással került oda, ha ezek helyett a helyi kistermelők portékáit válasszuk, s gyakrabban vásárolunk a piacokon, akkor nemcsak a helyi vállalkozásokat támogathatjuk, hanem a klímaváltozásért is tettünk.
Semmivel sincs kevesebb tápanyag és vitamin a helyi gyümölcsökben, sőt!
S ha már gyümölcsök, zöldségek… a szezonális termékek vásárlásával sokkal kisebb ökológiai lábnyomot hagyunk hátra magunk után, arról nem is beszélve, hogy a friss, szezonális helyi gyümölcsök és zöldségfélék vitamintartalma sokkal magasabb, mint a behozott termékeké, s talán mondhatom, hogy sokkal olcsóbbak is.
Amikor gyümölcsöt vásárolok, engem abszolút nem zavar, ha a külleme nem tökéletes. Inkább egy kevésbé szépgyümölcs, vagy zöldség, mint egy vegyszerekkel kezelt, tökéletesre komponált, behozott áru.
A környezetünk megóvása apró dolgokon múlik, a döntés pedig a mi kezünkben van, mégpedig minden alkalommal, amikor vásárolni indulunk. Ha odafigyelünk a fenti tanácsok betartására, akkor mindent megtettünk környezetünk megóvása érdekében.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.