Menü

Női vitaminok, nyomelemek

…avagy olyan vitaminok, amelyekre minden nőnek szüksége van. Ahogy előre haladunk a korral, idősödünk, egyre fontosabb lesz gondoskodnunk a vitaminpótlásról, melyek nélkülözhetetlenek a női szervezet számára. Melyek ezek?

Az egyik legfontosabb szépségvitaminunk az E-vitamin, mely csökkenti az öregedés folyamatait, erősíti a hajat, a körmöket és szépíti a bőrt, emellett szabályozza a menstruációs ciklust, enyhítve az ilyenkor jelentkező görcsöket.

Az A-vitamin és béta-karotin szintén a bőr szépségét szolgálja, a béta-karotin antioxidáns hatású, a máj- és egyéb pigment foltok halványítására van jó hatással, belsőleg pedig a szemünk védelméért, egészségéért és az immunrendszerünk optimális működéséért felel.

A biotin a hajhagymáknál fejti ki jótékony hatását, segíti a hajnövekedést. Hiánya fokozott hajhulláshoz, bőrgyulladásokhoz és ekcéma kialakulásához vezethet.

A C-vitamin-t nem kell bemutatni, sejtmegújító hatása jól ismert, a gyógyulási folyamatokhoz nélkülözhetetlen vitamin.

A kollagén egy görög eredetű szó, ragasztót jelent, ami a test összetartó képességére utal. A kollagén egy fehérje, mely megtalálható a bőrben, a csontokban, az izmokban, a szalagokban, az inakban, valamint az ízületekben és a porcokban. Az idő előrehaladtával a kollagéntermelés csökken, ezért van szükség a pótlására.

A kollagén kistestvére a hialuronsav. A hialuronsav egyike a természetben is előforduló szerves vegyületeknek, mely a bőrben természetesen is megtalálható hidratáló elem és a vízmegtartásban játszik fontos szerepet. Ezenkívül fokozza teltebbé, puhábbá és rugalmasabbá teszi a bőrt, simítja a finomvonalakat és apróbb ráncokat, támogatja a bőrregenerációt, ugyanis antioxidáns tulajdonságú.

A folsav hozzájárul a haj gyorsabb növekedéséhez, várandós nők esetében különösen fontos megfelelő pótlása, ugyanis a folsavhiány növeli a születési rendellenességek kockázatát.

A D3-vitamin mindenkinek fontos, de a női szervezet számára különösen, nemcsak a fogyókúrát támogatja, hanem csökkenti a premenstruációs szindróma és a menopauza tüneteit és segíti a mellrák megelőzését.

Fontos nyomelem a női szervezetnek a vas. Egy felnőtt nő szervezete kb. 2,5-3 g, egy férfié 3,5-5 g vasat tartalmaz. A vas egyik fontos feladata az oxigén- és szén-dioxid-, illetve az elektronszállítás. Pótlásáról gondoskodnunk kell, a vashiány okozta problémákról korábbi cikkünkben írtunk már. A vashiány tünetei között az ismertebbek a sápadtság, a fáradékonyság, a gyengeség, fizikai és szellemi terhelhetőség csökkenése, alvászavar.

A szelén a szabadgyökök lebontásában résztvevő enzimek alkotóeleme, de fontos a króm is, mely a szénhidrát anyagcserét szabályozza, a pajzsmirigy normális működéséhez pedig a jód nélkülözhetetlen.

A külső védelem és ápolás mellett hajunk, bőrünk és körmeink belső tápanyag-ellátottságáról is gondoskodnunk kell. Bizonyos tünetek a vitaminok és nyomelemek hiányára is utalhat, ezért kell körültekintően megválogatni étkezéseinket, étrendkiegészítőinket, vitaminjainkat. Jó egészséget kívánok!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.