Három elengedhetetlen dolog a szerelem fenntartásához
- Dátum: 2022.02.15., 21:26
- Fort Molnár Henriett
- képek:pexels.com
- áhítat, bámulat, boldogság, egoizmus, intimitás, kaland, kommunikáció, mentális egészség, szerelem, szeretet, szteroid, tudomány
Mindannyian ismerjük az érzést, amikor a partnerünket még hibákkal nem rendelkezőnek látjuk, és mindig kellő empátiával tudunk fordulni felé. Mennyien kívánjuk, hogy a kapcsolat kezdeti rózsaszín köde örökké (vagy ha nem is örökké, de minél tovább) tartson?
A tudomány mai álláspontja szerint a legpozitívabb érzés, ami csökkenti a testben jelenlévő gyulladásos markerek, illetve betegséget okozó kémiai anyagok mennyiségét, az áhítat, a bámulat. Ez pedig jellemzően az első szerelmek fontos komponense. Ezzel a szervezetben gyakran szteroidszerű hatást érhetünk el anélkül, hogy gyógyszerekhez nyúlnánk. Ilyen hatásra képes az alkohol is, valamint a különböző figyelemelterelő műveletek, mint az internet vagy az okostelefon. Talán ez az, amiért az új élet olyan felszabadító érzést ad. A szerelem visszahozza az embert az életbe, és olyan érzés, mint a fuldokló embernek a légzés újbóli megtapasztalása.
De hogyan lehet fenntartani a szeretet, szerelem állapotát?
Próbáljuk meg az adott személy más szemmel nézni!
Ha a társunkra tekintünk, fontos, hogy tudatosan tegyük. Sokszor hajlamosak vagyunk kritikus szemmel tekinteni a másikra, főleg, ha már sok-sok éve kapcsolatban élünk, de fontos, hogy emlékeztessük magunkat, hogy a saját követelményrendszerünk az, ami esetlegesen felpaprikáz bennünket. Ilyenkor igyekezzünk a párunkat más szemszögből figyelni, hallgassuk őt figyelmesebben, és becsüljük meg azt, hogy tulajdonképpen minden különleges, ami ő.
Gyakoroljuk az intimitást!
Ha kölcsönösen meghittek vagyunk, nő az életminőségünk, egészségesebbek leszünk, jobban funkcionál az immunrendszerünk, kreatívabbak leszünk. Az intimitás azt jelenti, hogy meghalljuk a másik legbensőbb érzéseit is. Megpróbáljuk őt meghallgatni, és megértjük, ha megsértettük őt. A konfliktusokat úgy kezeljük, hogy közben a kapcsolatot magát is tiszteletben tartjuk. Fontos a kölcsönös bizalom és a biztonság. Öntudatosak vagyunk, és kevésbé vagyunk támadóak a partnerünkkel szemben. Nem keressük a lehetőséget, hogy ártsunk neki, büntessük, megtámadjuk vagy hibáztassuk őt. Tulajdonképpen a kapcsolatban ápolandó intimitásra egyfajta kapcsolati terápiaként is tekinthetünk.
Tartsuk életben a kalandot!
Egy kapcsolat lényege, hogy adjunk és lelkesítsünk. Sokan gyermeket vállalnak, és rajtuk keresztül figyelik szerelmük gyümölcsét, ami jóval hatalmasabb náluk. Ilyenkor kevésbé leszünk önzőek, és az egoizmusunk is csökkenő tendenciát mutat. Igyekszünk a világot egy kicsit jobb hellyé varázsolni. Ezek a pillanatok az itt és mostban vannak.
Felhasznált forrás: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/counseling-keys/202201/3-essentials-staying-in-love
Fort Molnár Henriett
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.
Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.