Így küzdd le az édesség utáni sóvárgást
- Dátum: 2022.01.21., 05:22
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- cukor, édesség, éhség, fehérje, folyadék, gyümölcs, inzulin, inzulinérzékenység, rost, saláta, sóvárgás, stressz, szénhidrát, testmozgás, vércukor, víz
Előfordul, hogy ha nagyon alacsony a vércukorszintünk, szinte sóvárgunk a cukor és szénhidrát után. Ez egy teljesen normális jelenség, hiszen a test próbálja minél hamarabb a megfelelő szintre állítani a vércukorszintet. De mi a helyzet akkor, ha ez túl gyakran és a vércukorszintünktől függetlenül történik?
Sokszor az agyunk úgymond félreértelmezi a test jeleit. Ilyen például, ha szomjasak vagyunk. Ezt az agy könnyen összekeveri az éhségérzettel, így, ha tudjuk, hogy valójában megfelelő mennyiségű táplálékot fogyasztottunk és mégis valamilyen édesség vagy szénhidrát után vágyakozunk, próbáljunk meg először inni 1-2 pohár vizet. Ha valóban a szomjúság volt a probléma, már 1 pohár víz is orvosolhatja a sóvárgást, ráadásul kutatók azt találták, hogy az étkezés előtt elfogyasztott 2 pohár víz segít elkerülni a túlevést, így aki súlyfelesleggel küzd, annak is érdemes kipróbálnia ezt a praktikát.
Bár furcsán hangozhat, hogy ha éhesek vagyunk, mozogjunk, de valójában éppen segít a testmozgás, ha cukor utáni sóvárgást tapasztalunk. Akár egy rövid, 10-15 perces séta vagy lépcsőzés is segíthet, ugyanis mozgás hatására az izmok inzulinérzékenysége megnő és a vérünkben található cukrot felveszik a sejtek.
Egy szintén jó módszer, bár kevésbé tudományos, az az, ha végig gondoljuk, valóban éhesek vagyunk-e, vagy csak konkrétan a cukrot kívánjuk. Megennénk mondjuk egy salátát, vagy egy szelet gyümölcsöt is? Ha igen, akkor nagy valószínűséggel valóban éhesek vagyunk és döntsünk az egészségesebb választás mellett, ha pedig nem kordul meg a gyomrunk ezek hallatán, akkor csak a cukrot kívánjuk. Ekkor próbáljuk meg valamelyik fentebb leírt tanácsot alkalmazni.
A cukor utáni sóvárgás lehet, hogy csak egy tünet, például a stresszé. Ilyenkor bár hasznosak a sóvárgás pillanatában használható tippek, nem oldják meg hosszú távon a problémát. Ha túlságosan stresszes életet élünk, akkor stresszevés, de akár inzulinérzékenység is kialakulhat, ahol már nem elegendő egy pohár víz elfogyasztása. Ilyenkor az életmódváltás nyújthat segítséget, mert az a probléma gyökerét kezeli, nem pedig a tüneteket.
Az sem utolsó a sóvárgás okai közt, ha nem megfelelő étrenden élünk. Ha rendszeresen sok cukrot fogyasztunk, hajlamosak leszünk azt kívánni akkor is, amikor pusztán éhesek vagyunk. Igyekezzünk több fehérjét és rostot fogyasztani, mivel ezek hosszabb időre biztosítanak jóllakottság érzetet, valamint az is fontos, hogy ha hajlamosak vagyunk hamar megéhezni, akkor ügyeljünk arra, hogy a nap folyamán többször együnk kis mennyiségeket, így elkerülve az éhezés állapotát, emiatt pedig a cukor utáni sóvárgást.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.