Miként hat a szervezetünkre a téli hideg
- Dátum: 2022.01.03., 15:07
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- bemelegít, bőr, C-vitamin, D-vitamin., energia, étrendkiegészítő, fáradtság, felöltözünk, futás, fűtés, hideg, izomzat, karácsony, krémek, nyújt, páratartalom, szabadtéri sport, szervezet, szilveszter, szív, szívbetegség, tél, ünnep, vérerek, vitamin
Azt hiszem – ha magamból indulok ki - sokan addig szeretik a telet, amíg elmennek egy jót síelni, vagy szánkózni, szaunázni, készülnek a karácsonyra, örülnek a hóesésnek, fotózzák a téli tájakat, tervezik a szilvesztert, aztán valahogy beköszönt az új esztendő és mintha menekülne mindenki a januári barátságtalan téli napoktól. Mit okoz a szervezetünkben a téli hideg? Mi másra figyeljünk még?
A hideg napokon nemcsak az más, ahogyan reggel felöltözünk, hanem a szervezetünkre is hatást gyakorol. A hűvös levegőn más készítményekkel óvjuk a bőrünket, több vitamint eszünk, sok meleg folyadékot iszunk, de mi az, ami még jellemző ránk a téli hónapokban?
Ilyen például a délutáni álmosság érzete. A délutáni holtpontok a fűtött irodában, bizony gyakrabban nyúlunk kávéért, téli fáradtsággal küzdünk. Ennek oka valószínűleg a sokkal kevesebb napfény. A sok kávé ezt a problémát nem fogja orvosolni, válasszunk gyógyteákat, zöldteát, ha egy kis energiára van szükségünk.
A hideg levegő a szervezetünkre, a szívünkre is hatással van, a hideg hatására ugyanis a vérerek kissé összehúzódnak, emiatt a vérnyomás megemelkedhet, ez pedig a szívbetegeket nagyobb óvatosságra, több figyelemre inti.
Kiemelt szerepet kap télen az izomzat. Téli futásoknál magam is tapasztalom, hogy a szabad levegőn sportolni amellett, hogy kiváló immunerősítő hatással bír, az izomzatra is hatással van. Tanácsos indulás előtt még a meleg szobában kellőképpen bemelegíteni, majd a szabadtéri edzés után nyújtani, ugyanis a hideg hatására az izmaink könnyen megfeszülhetnek és hamar megvan a sérülés, húzódás.
Száraz levegő, allergia, pattanások.
A pattanások kialakulásának kedvez az otthonok száraz fűtött levegője, ám a párás levegő sem jó, ilyenkor a páratartalomra figyelni kell. Több pötty jelenhet meg az arcunkon, ha pedig ekcémával küzdünk, ennek tünetei is felerősödhetnek. Táplálkozás, páratartalom figyelése, vitaminok, étrendkiegészítők, sport, kozmetikumok, ezekkel tudunk segíteni ezen az időszakon.
Tanácsként néhány téli kelléket, melyek jó, ha mindig kéznél vannak:
Egy jó ajakbalzsam mindig lapuljon a táskánkban, vagy a kabátzsebünkben, ahogy a kézkrém is nagyon jó szolgálatot tesz, hiszen gyorsan kiszárad a kezünk télen, pláne, ha nem hordunk kesztyűt. Vírusos időszakot élünk, a kézfertőtlenítő használata a megszokottnál is gyakrabban szükséges, emiatt is fontos, hogy legyen nálunk a fertőtlenítő mellett kézápoló krém is.
Az én életem télen arról szól, hogy körülbelül ezt a kettőt váltogatom.
Végül C és D-vitamin, melyek elengedhetetlenek az emberi szervezet számára, különösen a hideg hónapokban.
Mindenkinek jó egészséget és kellemes, szerethető téli hónapokat kívánok!
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?