Menü

Miként hat a szervezetünkre a téli hideg

Azt hiszem – ha magamból indulok ki - sokan addig szeretik a telet, amíg elmennek egy jót síelni, vagy szánkózni, szaunázni, készülnek a karácsonyra, örülnek a hóesésnek, fotózzák a téli tájakat, tervezik a szilvesztert, aztán valahogy beköszönt az új esztendő és mintha menekülne mindenki a januári barátságtalan téli napoktól. Mit okoz a szervezetünkben a téli hideg? Mi másra figyeljünk még?

A hideg napokon nemcsak az más, ahogyan reggel felöltözünk, hanem a szervezetünkre is hatást gyakorol. A hűvös levegőn más készítményekkel óvjuk a bőrünket, több vitamint eszünk, sok meleg folyadékot iszunk, de mi az, ami még jellemző ránk a téli hónapokban?

Ilyen például a délutáni álmosság érzete. A délutáni holtpontok a fűtött irodában, bizony gyakrabban nyúlunk kávéért, téli fáradtsággal küzdünk. Ennek oka valószínűleg a sokkal kevesebb napfény. A sok kávé ezt a problémát nem fogja orvosolni, válasszunk gyógyteákat, zöldteát, ha egy kis energiára van szükségünk.

A hideg levegő a szervezetünkre, a szívünkre is hatással van, a hideg hatására ugyanis a vérerek kissé összehúzódnak, emiatt a vérnyomás megemelkedhet, ez pedig a szívbetegeket nagyobb óvatosságra, több figyelemre inti.

Kiemelt szerepet kap télen az izomzat. Téli futásoknál magam is tapasztalom, hogy a szabad levegőn sportolni amellett, hogy kiváló immunerősítő hatással bír, az izomzatra is hatással van. Tanácsos indulás előtt még a meleg szobában kellőképpen bemelegíteni, majd a szabadtéri edzés után nyújtani, ugyanis a hideg hatására az izmaink könnyen megfeszülhetnek és hamar megvan a sérülés, húzódás.

Száraz levegő, allergia, pattanások.

A pattanások kialakulásának kedvez az otthonok száraz fűtött levegője, ám a párás levegő sem jó, ilyenkor a páratartalomra figyelni kell. Több pötty jelenhet meg az arcunkon, ha pedig ekcémával küzdünk, ennek tünetei is felerősödhetnek. Táplálkozás, páratartalom figyelése, vitaminok, étrendkiegészítők, sport, kozmetikumok, ezekkel tudunk segíteni ezen az időszakon.

Tanácsként néhány téli kelléket, melyek jó, ha mindig kéznél vannak:

Egy jó ajakbalzsam mindig lapuljon a táskánkban, vagy a kabátzsebünkben, ahogy a kézkrém is nagyon jó szolgálatot tesz, hiszen gyorsan kiszárad a kezünk télen, pláne, ha nem hordunk kesztyűt. Vírusos időszakot élünk, a kézfertőtlenítő használata a megszokottnál is gyakrabban szükséges, emiatt is fontos, hogy legyen nálunk a fertőtlenítő mellett kézápoló krém is.

Az én életem télen arról szól, hogy körülbelül ezt a kettőt váltogatom.

Végül C és D-vitamin, melyek elengedhetetlenek az emberi szervezet számára, különösen a hideg hónapokban.

Mindenkinek jó egészséget és kellemes, szerethető téli hónapokat kívánok!

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!