Menü

Őszi sporttippek

Javában benne vagyunk az őszben, a ködös reggelekben, az esősebb délutánokban, a capuccinos délelőttökben, de a hétvégi biciklizésekben, a napsütötte, erdei túrákban is tarkabarka levelek között. A szabadtéri sportolás legjobb időszaka, mert nincs már sem túl meleg, sem még fagyos, hideg. A rendszeres sport a kedélyállapotunkra is pozitívan hat.

Mindegy, hogy ősszel milyen sportot választunk, az időjárás lehetővé teszi a kocogást, a futást, a gyaloglást, túrázást, biciklizést vagy a görkorcsolyázást, remek alkalom nyílik a szabadtéri mozgásra, azonban vannak a korábbi nyári kint léthez képest változások, melyeket figyelembe kell venni.

Az öltözet ilyenkor már ugyan melegebb, rétegesebb, mint nyáron, de nem kell elkövetni azt a hibát, hogy nagyon beöltözünk, felesleges és ha megizzadunk, könnyen megfázhatunk. A sportolók számára készített funkcióruházat ideális az őszi sportoláshoz, mely elvezeti az izzadtságot, légáteresztő anyaguknak köszönhetően megakadályozza a fokozott kiizzadást.

Már hidegebbek a napok, nehezebben melegednek át az izmaink, legalább 10-15 percet szükséges szánni a megfelelő bemelegítésre. Nekem például van erre egy állandó bemelegítőgyakorlatsorom, azt szoktam végig csinálni.

Gyakran indulok futni 5-6 óra felé, s bizony hamar rám sötétedik, ilyenkor már elengedhetetlen kelléke a szabadtéri edzésnek a fejlámpa, fényvisszaverő öltözet, mindenféle villogó használata. A korai sötétedés miatt nagyon fontos, hogy a járműforgalom számára mindig láthatóak legyünk.

A hűvös és borongós őszi időszakban gyakoriak a köhögéssel és náthával járó felsőlégúti betegségek, fertőzések. Ha a hőmérséklet 5 fok alá csökken, akkor már törekedni kell arra, hogy orron át lélegezzünk.

Nemcsak nyáron, a hideg időben is fontos odafigyelni a megfelelő folyadékpótlásra. Nyilván nem iszunk annyit, mint kánikulában, de azért egy-egy korty vizet, izotóniás italt, esetleg meleg teát fogyasszunk el sportolás közben és után.

Nagyon szeretek a futócsoportommal edzeni, csapatban mindig jobb, mert egyszerűbb megőrizni motivációnkat.

Említettem a betegségeket, vírusokat. A futók körében ismert a nyakszabály. Mely azt jelenti, hogy „nyak feletti” enyhe náthával, kisebb torokfájással még lehet kocogni, de ha az egész testet érinti a betegség, pl. láz vagy hőemelkedés, tüdőgyulladás, akkor az egészségét teszi kockára, aki sportol. Előbb gyógyuljon meg mindenki, utána sportoljon.

A balesetveszély ősszel is fennáll, például azoknak, akik erdőben, terepen futnak, fontos odafigyelni arra, hogy helyenként csúsznak a falevelek, a sáros földút, a kiálló csúszós gyökerek. Futást közben ügyeljünk a biztonságra!

Ahogy a bemelegítés, úgy a nyújtás is fontos, tartson legalább 15 percig, lehet hengert is használni, izomlazító krémeket. Aki nem idegenkedik tőle, ihat egy fehérjeturmixot, egy magnéziumot, vagy használthat egyéb étrendkiegészítőket. Aki nem szeretne proteinturmixot fogyasztani, készíthet magának a hűvös őszi kocogás utána egy csésze jó forró gyümölcsteát.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!