Menü

Őszi sporttippek

Javában benne vagyunk az őszben, a ködös reggelekben, az esősebb délutánokban, a capuccinos délelőttökben, de a hétvégi biciklizésekben, a napsütötte, erdei túrákban is tarkabarka levelek között. A szabadtéri sportolás legjobb időszaka, mert nincs már sem túl meleg, sem még fagyos, hideg. A rendszeres sport a kedélyállapotunkra is pozitívan hat.

Mindegy, hogy ősszel milyen sportot választunk, az időjárás lehetővé teszi a kocogást, a futást, a gyaloglást, túrázást, biciklizést vagy a görkorcsolyázást, remek alkalom nyílik a szabadtéri mozgásra, azonban vannak a korábbi nyári kint léthez képest változások, melyeket figyelembe kell venni.

Az öltözet ilyenkor már ugyan melegebb, rétegesebb, mint nyáron, de nem kell elkövetni azt a hibát, hogy nagyon beöltözünk, felesleges és ha megizzadunk, könnyen megfázhatunk. A sportolók számára készített funkcióruházat ideális az őszi sportoláshoz, mely elvezeti az izzadtságot, légáteresztő anyaguknak köszönhetően megakadályozza a fokozott kiizzadást.

Már hidegebbek a napok, nehezebben melegednek át az izmaink, legalább 10-15 percet szükséges szánni a megfelelő bemelegítésre. Nekem például van erre egy állandó bemelegítőgyakorlatsorom, azt szoktam végig csinálni.

Gyakran indulok futni 5-6 óra felé, s bizony hamar rám sötétedik, ilyenkor már elengedhetetlen kelléke a szabadtéri edzésnek a fejlámpa, fényvisszaverő öltözet, mindenféle villogó használata. A korai sötétedés miatt nagyon fontos, hogy a járműforgalom számára mindig láthatóak legyünk.

A hűvös és borongós őszi időszakban gyakoriak a köhögéssel és náthával járó felsőlégúti betegségek, fertőzések. Ha a hőmérséklet 5 fok alá csökken, akkor már törekedni kell arra, hogy orron át lélegezzünk.

Nemcsak nyáron, a hideg időben is fontos odafigyelni a megfelelő folyadékpótlásra. Nyilván nem iszunk annyit, mint kánikulában, de azért egy-egy korty vizet, izotóniás italt, esetleg meleg teát fogyasszunk el sportolás közben és után.

Nagyon szeretek a futócsoportommal edzeni, csapatban mindig jobb, mert egyszerűbb megőrizni motivációnkat.

Említettem a betegségeket, vírusokat. A futók körében ismert a nyakszabály. Mely azt jelenti, hogy „nyak feletti” enyhe náthával, kisebb torokfájással még lehet kocogni, de ha az egész testet érinti a betegség, pl. láz vagy hőemelkedés, tüdőgyulladás, akkor az egészségét teszi kockára, aki sportol. Előbb gyógyuljon meg mindenki, utána sportoljon.

A balesetveszély ősszel is fennáll, például azoknak, akik erdőben, terepen futnak, fontos odafigyelni arra, hogy helyenként csúsznak a falevelek, a sáros földút, a kiálló csúszós gyökerek. Futást közben ügyeljünk a biztonságra!

Ahogy a bemelegítés, úgy a nyújtás is fontos, tartson legalább 15 percig, lehet hengert is használni, izomlazító krémeket. Aki nem idegenkedik tőle, ihat egy fehérjeturmixot, egy magnéziumot, vagy használthat egyéb étrendkiegészítőket. Aki nem szeretne proteinturmixot fogyasztani, készíthet magának a hűvös őszi kocogás utána egy csésze jó forró gyümölcsteát.

Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.

Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.