Menü

Irodai munkavégzés - előnyök, hátrányok

Az irodai munka mindig is népszerű volt, amellett, hogy ez a munkavégzés számos előnnyel és hátránnyal jár. Vajon ki, hogy éli meg, hogy a saját otthonából, akár az ágyából is lehet irodai munkások? Home office, irodai munka, jó, vagy rossz nekünk?

A home office jellegű munkára is eleinte azt gondoltuk, milyen jó, népszerű is, mert praktikus és kényelmes, azonban amellett, hogy számos előnye van, vannak hátrányai is.

Lehet, hogy talán álomszerűnek hangzik a kanapéról dolgozni, akár pizsamában, melegítőben, rövidgatya-pólóban, jól is hangzik, azonban az otthoni légkörben dolgozni, hosszútávon nem előnyös. Hamar rájöttem, hogy ez a munkavégzés, például nekem egyáltalán nem való, ahogyan a gyermekeimnek sem az online iskola. Na de ez egy másik cikk témája már.

Visszatérve az irodai munkavégzésre, mindenképp előnyös – legalábbis van, akinek ez fontos és előnyös – hogy nem kell nehéz fizikai munkát végezni, hanem egy kényelmes irodában keresheti meg a kenyérre valót. Számítástechnikai, informatikai alapismereteket és nyelvtudást biztosan feltételez, de alapjában egy kényelmes munkáról van szó – legalábbis látszólag így tűnik. Az irodai állások legtöbbje nem igényel nyelvvizsgát, és az elvárás kizárólag a középfokú végzettség.

Az irodák elrendezése koronként változik, a helyiségrendezés ma már lehet egészen modern, nyitott terű és elkülönített.

Az ülőmunka előnyeit vizsgálta egy kutatás, mely megállapította, hogy összességében a kétkezi munkát végzők körében közel háromszor magasabb volt a kognitív zavarok előfordulási aránya azokhoz képest, akik inaktív munkakörben dolgoztak.

Azok az emberek, akik kevésbé aktív munkát végeznek, jobban teljesítettek a kognitív teszteken, mint a kétkezi foglalkozásúak.

Az ülőmunka hátrányai viszont vitathatatlanul a hát-derékproblémák, melyeket az egész napos ülés okoz, rossz terhelés adva a gerincnek, annak ellenére is, hogy az irodákban az ülőmunkához szükséges ergonómiai feltételek sok esetben biztosítottak: lábtámasz, támlás szék, jól beállított magasságú íróasztal.

A hosszan tartó ülés, az irodai munkavégzés a civilizációs betegségek okozója, az ülő életmóddal járó mozgásszervi problémák megkérdőjelezhetetlenek.

Az íróasztal fölé görnyedés a vállak előre esését, a mellizmok megrövidülését segíti elő, a hát görbületét okozva.

Jó hír azonban az ülőmunka szerelmeseinek, hogy mozgásterápiával, gyógytornával kezelhetőek a panaszok, rendszeres sporttal, aktív életmóddal pedig megelőzhetőek.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?