Menü

Az egészséges életmód 10 pontja. És nem több.

Mondhatnám, hogy akkor elő a tollat, papírt és nézzük mi az, ami „pipa” és mi az, ami még visszavan, mint életmódváltoztató tényező, de mindenkinek magának kell éreznie, hogy mitől lett jobb minőségű az élete, egészsége, formája, közérzete. Az alábbi lépések azonban segítenek felmérni, nagyjából hol is tartunk az életmódváltáshoz vezető úton.

Egészséges életmód, életmódváltás, szénhidrátbevitel, cukormentes, diétás…satöbbi, bizonyára a leguncsibb és legelcsépeltebb szavak listáján szerepel, mert ma már a csapból is az folyik, mit és hogyan és mikor kéne tennünk magunkért. Sokszor idő sincs végigolvasni a tanácsokat, most azonban egy rápillantás elég erre a cikkre és a néhány javaslatra.

Tíz pontot ígértem, nem többet, nos nézzük végig, gyors leszek.

Változatosság. Több íz, több szín, több alapanyag, több tápanyag.
Zsírbevitel csökkentése. Kevesebbet, mást, extra szűz olívaolajat, kókuszzsírt, sütőben sütött dolgokat. Gőzölést, párolást. Ezt jelenti.
Kevesebb só! Megköti a vizet, egészségtelen, függőség alakulhat ki. A kevesebb több.
Édességet keveset és ne befejező fogásként, hanem különálló étkezésként, például reggelire, uzsonnára és mértékkel.
Gyümölcsöt mértékkel, zöldségből sokat.
A teljes kiőrlésű gabonák egészséges szénhidrátok, vigyük be naponta az étrendbe. Bizonyos diéták nagyon alacsony szénhidrátbevitelt írnak elő, nem egészséges hosszútávon! Vállalom a véleményem és kitartok mellette, jöhet akármilyen ketogén és paleo irányelv. Szénhidrátra az agynak (is) szüksége van.
Napi 4-5 étkezés! A böjtölős étrenden lévők most ezzel nem értenek egyet, de én azt mondom, az életmódváltás nem a szélsőségekről és a drasztikus étrendekről szól. A betartható, életszerű, napiszinten folytatható, hosszútávú megoldásokban kell gondolkodni.

Víz, víz, víz. Nem üdítő, nem zéró kóla, nem mentes üdítő, nem alkohol, nem gyümölcslé, nem kávé és pláne nem energiaital. Víz.
Nincs tilos étel. Csak mérték van.
Maradt még egy. A végére hagytam a kedvencem. Semmi nem működik és semmi nem hoz eredményt a rendszeres mozgás nélkül. Újabb elcsépelt szó az unalmas kifejezések listáján, de amíg átlapozzuk, elnapoljuk, elhalasztjuk a sportot, nem fog az a szintű eredményt bekövetkezni, megvalósulni, amit szeretnénk, amire vágyunk. Az első 9 pont nem ér semmit mozgás nélkül.

Valószínű az életmódváltásnál a döntés meghozatala a legnehezebb lépés és ezen kell átlendülni, a többi már egyszerűbb. Számtalan segítség, recept, tanács megtalálható, de az akarat és a döntés az mindig saját magunkon múlik, az az egy, amit nem pótol semmi, nem lehet megvenni akciósan, nem kérhetjük meg rá a szomszédot, nem következik be magától. A döntés mindig a miénk. Akár ma is meg lehet hozni.

Martinka Dia

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?