Menü

Mi a te szeretetnyelved?

Néhány kapcsolat hamar zátonyra futhat, hogy ha a pár nem azonos szeretetnyelvet beszél. Azaz, ha a pár tagjainak nem azonosak a szeretet kimutatásának módszerei, az hamar problémákhoz vezethet. A szeretetnyelv tehát fontos szerepet játszik a kapcsolatokban.

A szeretetnyelv egy pszichoterápiai fogalom, amely Gary Chapman házassági tanácsadó nevéhez fűződik. Erről 1992-ben könyvet is írt Five Love Languages címen. A könyv szerint 5 féle „nyelv” létezik, amelyeken az emberek ki tudják fejezni egy adott ember felé érzett szeretetüket.

Van, akinek a szeretet bizonysága az, hogy elismerő szavakat kap. Az ilyen embereknek a másiktól kapott dicséret mindennél többet jelent. Számukra a szavak többet érnek, mint a cselekedetek. Ha tehát egy ilyen emberrel állunk kapcsolatban, azt értékeli, ha megdícsérjük és méltatjuk, ennek jobban örül még egy tárgyi ajándéknál is.

Akinek a minőségi idő a szeretet nyelve, számára a legfontosabb, hogy érdemleges időt töltsön a másikkal. Ha ráfordítja a párja az idejét, azt nagyon megbecsüli. Jobban szeret elmenni vacsorázni, randizni, beszélgetni, mint bármi mást a kapcsolatában. A kulcs azonban a minőség, hiszen, ha csak tévéznek, azzal nem lehet kapcsolatot építeni.

Aki számára a tárgyi és látható ajándékok jelentik a szeretet kinyílvánítását. Az ő szeretetnyelvük az ajándékozás. Ez a nyelv viszont szigorúan nem összekapcsolandó az anyagiassággal, hiszen akiszereti az ajándékozást, már annak is örül, ha csak egy kis apróságot kap. Az számára azt jelenti, hogy másik időt szakított arra, hogy neki választott valamit.

A szívesség szeretetnyelvét beszélők értékelik mindazt a cselekedetet, amely az ő személyes életét már egy kicsivel is megkönnyíti. Ha a másik házi munkát végez, vagy segít egy feladatban, az számára az igazi szeretet és boldogság viszonzása.

Vannak, akik a fizikai jelenlétet, érintést, csókot, ölelést tulajdonítja a szeretet meglétének. Ők beszélik a testi érintések nyelvét. Számukra igazi boldogságot okoz az, ha fizikai kontaktba kerül a másikkal, például megölelik egymást. A gyengédség ezeknek az embereknek kifejezetten fontos.

Ha kíváncsi vagy, hogy melyik a legfőbb szeretetnyelved, akkor kattints erre a tesztre: https://love.kgyt.eu/

Igazából mindenki beszéli ezen 5 nyelvet, csak nem egyenlő arányban. Van egy elsődleges és másodlagos szeretetnyelv, amik a legdominánsabbak a többi közül. Töltesd ki a pároddal is, hogy még jobban megismerjétek egymást! A legfontosabb a nyílt kommunikáció.

Nagypál Anna

Kötődési típusok bemutatása

A kötődés kérdése évszázadok óta foglalkoztatja az embereket, hiszen alapvető szerepet játszik személyes jólétünkben, kapcsolati mintázatainkban és társas életünkben. A pszichológiában a kötődési stílusok befolyásolják, hogyan érezzük, viselkedésünket és reagálunk másokkal való kapcsolatainkban. A különböző kötődési típusok egymással való kölcsönhatása jelentős hatással lehet párkapcsolataink sikerességére és dinamikájára.

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A mozgás egészséges – ezt tudjuk. De mi történik, ha a sport már nem örömforrás, hanem kényszer? A sportfüggőség sokszor láthatatlanul alakul ki, miközben a külvilág gyakran dicséri a kitartást és az akaraterőt. Pedig a túlzásba vitt edzés éppúgy árthat a testnek és a léleknek, mint a mozgáshiány.

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.