Menü

Tehéntej helyett: növényi tej

A növényi tejek nagyon népszerűek, de mivel elég sokféle létezik belőlük, nem olyan egyszerű a választás. Nézzük is meg, melyik, milyen hatással van egészségünkre.

A növényi tejekben nincs laktóz és koleszterin, zsírtartalmuk alacsony, a bennük lévő zsiradékok ráadásul az egészségesebb fajták közé tartoznak. Sok bennük a B-vitamin, a kálium, kevés a nátrium, és ideálisak a lassú emésztéssel, székrekedéssel küzdők számára.

Szójatej

Az egyik legkönnyebben elérhető növényi tejfajta. Jó választás laktózérzékenyeknek, könnyű megemészteni. Cukorbetegek is fogyaszthatják, mivel nem okoz vércukorszint-ingadozást. Csökkenti a koleszterinszintet, sok benne a kalcium, élénkíti a keringést, gyorsítja a sebgyógyulást. Van benne kálium és magnézium is, segít egészséges szinten tartani a vérnyomást. A benne található fitoösztrogének miatt fontos, hogy nők ne vigyék túlzásba a fogyasztását. Mindig az organikus változatot vásároljuk belőle!

Rizstej

Könnyű, édes, gluténmentes ital. Könnyen emészthető, a benne található triptofánnak és egyéb anyagoknak köszönhetően pedig nyugtatóan hat az idegekre. Segít egészséges szinten tartani a vérnyomást. Diétázók is fogyaszthatják, mivel kevesebb benne a kalória, mint a szójatejben vagy a mandulatejben.

Mandulatej

Étvágyfokozó hatású, különösen jót tesz gyenge, vérszegény, alultáplált embereknek. Káliumtartalma miatt jótékony hatással van az agyra és az izmokra. Gátolja a csontritkulás kialakulását, segít csökkenteni a koleszterinszintet. Székrekedés esetén is hatásos lehet. Sok benne a magnézium, a vas, a kalcium és az E-vitamin.

Zabtej

Magas rosttartalma miatt jótékony hatással van az emésztésre és segít szabályozni az étvágyat. Szénhidráttartalma magas, és fehérjéből is többet tartalmaz, mint a rizstej vagy egyéb gabonatejek. Találhatóak benne esszenciális zsírsavak, antioxidánsok és E-vitamin is. Magas béta-glükán tartalma segít csökkenteni a koleszterinszintet.

Kesudió tej

A kesudió tej krémes állagú és igen ízletes, ezért vált az utóbbi években népszerűbbé. A mandulatejhez hasonlóan ez egy alacsony szénhidrátos alternatíva, és nagyon jól illik smoothie-khoz és shake-ekhez.

Kókusztej

A kókuszdió lereszelt húsából készül. A Távol-Keleten a mindennapi konyha elengedhetetlen része. Ahogyan a többi növényi tej, a kókusztej sem tartalmaz koleszterint vagy laktózt, viszont igen tápláló ital. Magas a kalóriatartalma, bővelkedik zsírsavakban. Ennek ellenére, ha mértékkel fogyasztjuk, akár a fogyókúrát is támogathatja, ugyanis jelentős rosttartalmának köszönhetően, gyorsan csökkenti és szabályozza az étvágyat, teltségérzetet okoz.

Reggelire müzlihez, smoothie-hoz kiválóak ezek a tejek, de sütéshez is nyugodtan használjuk őket a megszokott tehéntej helyett.

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.