Húsvéti szokások a világ körül
- Dátum: 2021.04.04., 14:12
- Nagypál Bíborka Anna
- képek: pexels.com
- hagyomány, húsvét, kereszténység, kultúra, nemzet, ország, tojás, ünnep, világ
Jól ismerjük a magyar húsvéti szokásokat: nem maradhat el a kalács, a torma, a sonka és persze a locsolkodás sem. Ilyen egyedi szokásokkal más nemzet is büszkélkedhet, ez teszi a népeket különbözővé és persze egyedivé.
A tojás díszítése, keresése, nagyjából minden nemzetnél megtalálható. Viszont a rejtélyes háromszögéről ismert Bermuda-szigeteken inkább sárkányt díszítenek. A sárkány reptetése Jézus feltámadásának a szimbóluma. A családok különböző színes papírsárkányokat készítenek, és persze jutalom jár annak, aki a legmagasabbra repteti a sárkányát. Az ünnep végén ezeket általában szétszedik, majd összegyűjtik őket, mert a következő évben újabb sárkányt kell készíteni.
Guatemala déli részén Antigua utcáit különböző színes szőnyegekkel takarják be Nagypéntekre. A szőnyegeket olyan mintákkal díszítik, ami nagyrészt jellemzi készítőjét. Gyakori motívumok a trópusi minták, virágok, gyümölcsök és fodros elemek és bibliai jeleneteket is megörökítenek. Hasonló körmeneteket tartanak, mint a spanyolok, hiszen az 1700-as években honosodott meg Guatemalában ez a szokás.
Spanyolországban már Virágvasárnap (Semana Santa) megkezdődnek a felvonulások. Körmeneteket tartanak, ahol vallásos csoportok Krisztus és Szűz Mária trónra ültetett szobrát viszik a városok utcáin és terein. A vallásos csoportok ilyenkor egy lila-fehér színű ünnepi csuklyába öltöznek fel. Verges városa azonban eltér a többi spanyol várostól. Itt eltáncolják a „halál táncot”, ezt spanyolul „dansa de la mort”. Az emberek fekete színű csontváz jelmezt vesznek fel és vállukon doboznyi hamut cipelnek, majd egész hajnalban táncolnak.
Skandináviában, de főleg Finnországban a gyerekeket kicsi boszorkányoknak öltöztetik fel, fejükre szép kendőt tesznek és a kezükben egy tollal ékesített vesszőt adnak. A gyerekek végig járják az utcákat, a lakóknak pedig jó szerencsét kívánnak, közben azért reménykednek, hogy jut nekik egy-két falat csokoládé és édesség. Az ország déli felén máglyát raknak, ezzel – a hagyomány szerint – elüldözhetik a gonosz boszorkányokat.
Norvégiában a húsvéti hagyomány kissé eltér a fentebb említettektől. Míg a Húsvét kultúrköre Jézus feltámadásáról, az emberek újjászületéséről szól, Norvégiában kissé más értelmezést kapott a Húsvét. Ilyenkor a norvégoknál ugyanis az a szokás, hogy krimit kell olvasni. Ilyenkor néhány termék csomagolása (például a tejesdoboz) is krimi sztorikat rejt. A szokás 1923-ban kezdődhetett, amikor egy író a krimijét egy újság címlapján közölte. Az emberek azt hitték, hogy ez egy igazi hír és nagy népszerűségnek kezdett örvendeni az írás, így született meg a norvég húsvéti hagyomány.
Érdemes megjegyezni, hogy nagyrészt a kereszténység köré helyeződik minden nemzet húsvétja. Fontos egy kicsit megállnunk, elmélkednünk és hálát adnunk azért, amit eddig elértünk vagy kaptunk. Mindenkinek áldott húsvétot kívánok!
Nagypál Anna
Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!
Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?
Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.
Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.