Menü

Kamilla egészségre gyakorolt hatásai

A kamilla gyógyhatását vizsgálatok is alátámasztják. Virágzatát használhatjuk fel a gyógyászatban, amely elsősorban sötétkék színű, szeszkviterpén tartalmú illóolajat, flavonoidokat (apigenint) és glikozidjaikat, kumarinokat (umbelliferont, herniarint), nyálkát tartalmaz.

Belsőleg alkalmazva általában megfázáskor alkalmazzuk, a felső légúti panaszokat enyhíti, remek öblögetőszer válik belőle torokgyulladás esetén is. Ha hörghuruttal vagy más légzőszervi betegséggel küzdünk, bátran inhaláljunk vele.

Az emésztő szervrendszerre is kifejti jótékony hatását: gyomorfekély, gyomor -és bélhurut esetén, vagy ha puffadással küzdünk, remekül alkalmazhatjuk a kamillából készült teát. Ha nehezen alszunk el, akkor is érdemes kortyolni belőle egy csészényit.

Szemgyulladás, kötőhártya-gyulladás kezelésére is alkalmas. Ezt azonban csak gyógyszerkönyvi minőségű, megbízható forrásból származó kamillával érdemes kipróbálni, ugyanis az allergizáló növényekkel, kórokozókkal szennyezett növény veszélyes is lehet! Így a szembetegségek kezelésére nem javasolják.

Használhatjuk fürdőként is aranyér vagy fekélyes sebek kezelésére, ekcémára is kiváló.

A száj betegségei, mint az afta, és egyéb gyulladásos betegségek, ellen is alkalmazhatjuk.

Mivel a kamilla enyhe hatással rendelkezik, ezért az adagolást betartva bátran alkalmazhatjuk, azonban van, aki érzékeny rá, annál allergiás reakciót is kiválthat. Ez esetben semmiképp se alkalmazzuk a növényt!

A virágban lévő, kék színű illóolajat elsősorban gyulladáscsökkentésre alkalmazhatjuk, a benne lévő flavonoidok pedig görcsoldó hatással rendelkeznek. A kamillát gombaellenes és antibakteriális hatásáról is ismerjük, egyes hatóanyagai sebgyógyításra is alkalmasak. A belőle készített forrázat nyugtató hatású, a kamillából készült kivonat pedig gátolja a gyomorban és bélrendszerben lévő fekélyek kialakulását.

Hogyan használjuk?

Forrázatként: 1 púpozott teáskanálnyi kamillát, vagy 2 púpozott teáskanálnyi friss gyógynövényt 2 dl forrásban lévő vízzel leöntünk. Hagyjuk állni 10 percig, lehetőleg letakarva. Használat előtt szűrjük le a forrázatot.

Inhalálásra: Egy tál forralt vízhez adjunk 2 teáskanál virágot, vagy 5 csepp olajat, majd a gőzt inhaláljuk be légzőszervi megbetegedés esetén.

Fürdőként: adjunk a fürdővízhez 4-5 csepp olajat, ez segít a sebgyógyulásban és a bőr megnyugtatásában, sőt a menstruációs fájdalmak enyhítésében is segít! Kisbabák fürdővízhez is adhatjuk, ehhez egy csésze átszűrt forrázatot alkalmazzunk, segít nekik az elalvásban.

Szájöblítésre: használjunk egy csésze forrázatot gargalizáláshoz fogíny betegség, gyulladások vagy torokfájás esetén.

Borogatásként: gyulladt bőrfelületen is alkalmazhatjuk, ehhez tegyünk kamillát egy mullkendőbe, forrázzuk le, majd 5 percig tartsuk a gyulladt bőrfelületen.

Szerző: Udvari Fanni

Esszenciális vitaminok

Rengeteg vitamint ismerünk, tudjuk azt is, hogy melyik milyen fajta, hogyan hasznosítja a szervezetünk. Ámde ki ismeri az esszenciális vitamin kifejezést?

A helyes táplálkozás alapszabályai

A gyermekkorban kialakított táplálkozási szokások rendkívül fontosak, mivel hosszú távon befolyásolják a felnőttkor egészségét. A helyes étrend segíthet a gyerekeknek abban, hogy elkerüljék az elhízást és más egészségi problémákat, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és vitaminhiány.

Szerencsehozó vagy elvivő falatok, avagy mit együnk és mit ne újévkor

Múlt cikkemben a szilveszteri és újévi népszokásokat, hiedelmeket gyűjtöttem csokorba a világ minden tájáról, melyek talán már kicsit háttérbe szorultak, azonban az étkekkel kapcsolatos babonák még mai napig foglalkoztatják az embereket.

Gyors pohárkrémek a nehéz karácsonyi desszertek után

Képzeljenek el olyan pohárdesszerteket, amelyekhez maximum tizenöt perc időráfordítás szükséges. Jól hangzik? Nézzünk pár receptet!

Egészséges ételek, amelyekből sokat ehetsz karácsonykor is

Ha a karácsonyi lakomára gondolsz, akkor valószínűleg nem az „egészséges” szó jut először az eszedbe, hanem inkább a töltött káposzta, a majonézes tésztasaláta, krumpli és a rengeteg sütemény. De van néhány olyan ünnepi fogás, ami nem csak mennyei, de egészséges is. Ráadásul, ha ezek a finomságok szerepelnek a karácsonyi menüsorban, akkor az ünnepek alatt felkúszó plusz kilóktól is kevésbé kell leadnod.