Menü

Egzotikus fűszerek Ázsiából

Utazzunk egy kicsit Ázsiába, és nézzünk meg egy pár, itthon kevésbé ismert különleges fűszert, amit érdemes kipróbálni…

Az első a kardamom (zöld), amely egy Dél-Kelet-Ázsiából származó hüvelytermésű növény, melynek magját használjuk egészben vagy őrölve. Sütemények és kávé ízesítője, sőt India nemzeti tejes teájának, a fűszeres csájnak is az egyik fő alkotóeleme. Húsok közül a bárányhoz illik leginkább, de szószokat, chutney-t is ízesíthetünk vele. Európában a skandináv országokban igen népszerű fűszer: a svédek nemzeti kalácsukba és különböző pudingokba szórnak belőle, míg a norvégok kolbászt ízesítenek vele.

Nevének jelentése "szív fűszer", mivel a szívizmok működésére van jó hatással. Emellett erősíti a gyomrot, javítja az emésztést, jó leheletet biztosít, a fogakra is jó hatással van, csillapítja a köhögést és a fejfájást is elmulasztja.

Ne tévesszük össze a fekete kardamommal, ami füstös íze miatt édes ételek ízesítésére nem alkalmas!

A következő a galanga vagy galangál: az ugyanezen nevű növény gyökerének porrá őrölt változata. Kína déli részéről származik, de ma már Indiában is sokat használják, a currypor egyik alapanyaga. Más néven thai gyömbérnek is nevezik, ez bizonyítja, hogy a thai konyhában is igen népszerű ez a citrusos jellegű, a gyömbérhez képest kevésbé intenzív fűszer.

A következő a curry. Ez a sárga színű por nem egy fűszer, hanem egy különleges fűszerkeverék, mely Indián kívül egész Dél-Kelet-Ázsia konyhájának meghatározó ízesítője. A curry összetétele nemcsak országonként, de városonként, sőt családonként is más és más. A nevét adó egyik alkotórész, a currylevél sem ízében, sem színében nem annyira intenzív, mint maga a fűszerkeverék. Az alapösszetevők a következők: ánizs, chili, csicseriborsó, curry levél, édeskömény, fahéj, fehérbors, feketebors, fokhagyma, galangál, görögszéna mag, gyömbér, hagyma, kapormag, kardamom, koriandermag, kurkuma, mák, mustármag, paprika, római kömény, só, szegfűszeg, szerecsendió, zellermag. Levesek, fűszeres egytálételek és húspácok kitűnő fűszere.

Bár elég sok minden kell hozzá, ha időnk engedi, otthon is elkészíthetjük saját curryporunkat. Mindig frissen, a felhasználás előtt őröljük meg a belevaló fűszereket. Légmentesen elzárva pár hónapig megőrzi frissességét.

Az utolsó fűszer pedig a shichimi tōgarashi, vagyis a hét ízű csilipaprika. Ez egy japán fűszer- és gyógynövénykeverék, amelyet egyszerűen shichiminek hívnak. Hét összetevőt tartalmaz: durván őrölt csili, őrölt szecsuáni bors vagy sancho, pörkölt narancshéj, fekete szezámmag, fehér szezámmag, őrölt gyömbér és nori vagy aonori (szárított, zöld alga vagy hínár). Ezt a fűszert a csípős ízvilág kedvelőinek ajánlom.

Jó kísérletezést az ízekkel!

Liszli Kornélia

A maracuja pozitív hatásai

A maracuják két fő csoportja a sárga és a lila héjú maracuja. Ezeknek eredete nagyjából azonos, bár bizonyos feltételezések szerint a sárga héjú maracuja az Amazonas vidékén őshonos.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?