Hogyan tervezzük meg saját arcápolási rutinunkat?
- Dátum: 2021.02.03., 15:00
- Nagypál Bíborka Anna
- aha, anti-aging, arcápolás, arctípus, bha, bőr, bőrtípus, fiatalos, hámlasztás, hidratálás, hilaruon, mitesszer, pattanás, szérum
Arcunk helyes ápolása éppolyan fontos, mint bármely testrészünk ápolása. Az emberek pedig gyakran elégedetlenek a kinézetükkel. A helyes rutin kialakítása viszont sok bosszúságtól képes minket megszabadítani: ilyenek a mitesszerek, pattanások és más bőrhibák.
Mindenekelőtt tudnunk kell az arcunk típusát (erről itt írtam: https://hajraegeszseg.hu/cikk/2021-01-28/milyen-a-bortipusom), és azt is, hogy mit szeretnénk az arcápolási rutinnal elérni (mitesszereltávolítás, hegeltávolítás, bőrfiatalítás stb.)?
Első lépés: az arcot (akár a testünket vagy a hajunkat) meg kell tisztítani, a sminket el kell távolítani. A zsíros és a kombinált bőrt vízzel lemosható tisztító géllel tisztítsuk. A száraz és az érzékeny bőrhöz pedig a sminkeltávolító tejet vagy olajat használjunk. Kétszeres tisztítást is végezhetünk: először olajos lemosóval vagy micellás vízzel eltávolítjuk a sminket, majd másodszorra pedig egy gyengéd arctisztítóval mossuk át az arcunkat. Itt még nincs vége a tisztító metódusnak! Sokan nem tudják, hogy az arctisztítót vízzel le kell mosni! A tisztítók ugyan összegyűjti a szennyeződéseket, de csak a víz távolítja el azokat. (Hiszen a sampont sem hagyjuk benn a hajunkban, hanem lemossuk.)
A szeborreás bőrűek gyakorta választják a hámlasztást AHA és/vagy BHA hámlasztóval (Alpha Hydroxy Acid és Beta Hydroxy Acid). Az AHA alkalmas hegek, foltok eltüntetésére, a BHA pedig a mitesszerek felszámolására alkalmas. Sokan bőrradírral próbálják ezeket a problémákat gyógyítani, de ezek könnyen mikrosérüléseket okozhatnak az arcon. A kémiai hámlasztók sokkal kíméletesebbek és még a kollagéntermelést is serkenti. Hámlasztó alkalmazása előtt ki kell építeni a rutinunkat, csak hetekkel később érdemes bevezetni a hámlasztót a rutinba. Nem kell mindennap hámlasztózni, a sav erősségétől függően kell alkalmazni hetente 1-2 alkalommal. Bőrgyógyászt, kozmetikust mindenképpen érdemes megkérdezni, hogy a bőrnek melyik hámlasztó lehet a megfelelő, milyen márkában és milyen erősségben.
A hámlasztás végett (és tulajdonképpen amúgy is) fontos a fényvédő alkalmazása! A fényvédők óvják a bőrt a városi káros hatásoktól, szennyeződésektől. Nem csak nyáron kellene alkalmazni, hanem az év mindennapján, mert a Nap által sugárzott káros UVA mindig jelen van, az UVA pedig többek között bőröregítő hatással rendelkezik. Egy termék akkor fényvédő, ha fel van tüntetve rajta az SPF jelzés (Sun Protection Factor). Az SPF50-es fényvédő az UV 98%-át képes szűrni!
A száraz bőrtípust és a szárazzá vált bőrt hidratálni kell. A hámlasztó könnyen száríthatja a bőrt, ezért hámlasztó alkalmazás mellett kell hidratálót alkalmazni. A hidratálás segít megőrizni a bőr szépségét, puhaságát és ragyogását, illetve késleltetni az öregedés jeleinek megjelenését.
A rutin befejezéseként szérumokat, arcápolókat alkalmazhatunk. Ezek a szérumok magas koncentrációban tartalmaznak értékes hatóanyagokat, mint például C-vitamint vagy hilaruonsavat, retinolt. Ezek mind a bőr feszességét, fiatalosságát tartják szinten, avagy ezek anti-aging hatóanyagok. Képesek a pigmentfoltokat is eltüntetni, mindenképpen ajánlottak a rutin végére!
Végére hagytam a legfontosabbat: nem mindegy mi a rutin éjszakára vagy nappalra. Éjszakai rutinnál kell alkalmazni a hámlasztókat, fényvédőt elég nappal felkenni, de igény szerint estére is lehet.
Ilyen egy helyes sorrend nappal: lemosás vízzel à szérum à fényvédő
Ilyen egy helyes sorrend este: dupla tisztítás à heti max 2x BHA à szérum à hidratáló
Alkalmanként: AHA (ezek után ne használj más hámlasztót!) és/ vagy maszk
Nagypál Anna
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.