Így készül a pad thai
- Dátum: 2021.01.08., 18:41
- Sipos Zsófia
- ázsiai konyha, gluténmentes, népszerű, otthon, pad thai, vegán
A pad thai az elmúlt évek alatt hihetetlen gyorsasággal vált az egyik legnépszerűbb keleti étellé. Különleges, sokféle, kicsit misztikus ízvilággal és elkészítéssel, amiért a pad thait nem csak enni, de főzni is élmény. Magyarországon is sorra nyílnak meg a thaiföldi ételeket készítő éttermek és kifőzdék, ahol sokszor „nyílt konyhában”, a szemünk láttára készítik az ebédünket. Így bonyolultnak és nehéznek is tűnhet a folyamat, de aggodalomra semmi ok, a pad thai otthon is bátran elkészíthető!
A thai ételek főzésénél az első buktató a wok beszerzése lehet. Ez a különleges edény, amelyben főznek azonban nem feltétlenül alapja a pad thai készítésének. Saját tapasztalat, az ízvilágon nem sokat változtat, ha wokban vagy ha egy megszokott nagyobb serpenyőben készül az étel.
Személy szerint azt szeretem a legjobban a thai ételekben, hogy végtelen variációban főzhetem meg. Hússal, vagy anélkül, csak zöldségekből vagy tojással. Rengeteg módon készülhet el és mindegyik a maga módján nagyon finom.
A következő pad thai recept gluténmentes (rizsalapú) és vegán verzióban is elkészíthető.
Hozzávalók az alaphoz
10-15 dkg rizs vagy rizstészta
1 darab sárgarépa
3 darab újhagyma (vagy egy fél póréhagyma)
1 darab kaliforniai paprika
hüvelykujjnyi gyömbér
50 g mogyoró vagy dió
2 darab tojás
1 db chili vagy egy kávéskanál chili fűszer (Lehet több is, ha bírjuk a csípőset!)
0,5 dl olaj
Hozzávalók a szószhoz
2 evőkanál barnacukor
1 evőkanál rizsecet
1 evőkanál gluténmentes szójaszósz
2 evőkanál tamarind paszta
4 evőkanál halszósz
fél lime leve
1 evőkanál chiliszósz
Így készül
A rizst megfőzzük, ha tésztát készítünk, akkor pedig forró vízbe áztatjuk
5 percig és leszűrjük. Az zöldségeket felaprítjuk, a répát nagyon vékony szálakra, a hagymát szeletekre vágjuk, a paprikát kockázzuk. A fokhagymát és a gyömbért, valamint a chilit is szeletekre aprítjuk.
Elkészítjük a szószt, minden hozzávalóját egy kis tálba keverjük össze, majd tegyük félre. Fontos az előkészület, mert amint elkezdjük sütni a hozzávalókat, gyorsan lesz mindenre szükség.
A mogyorót vagy diót kézzel aprítjuk, vagy kicsit ledaráljuk, valamint a két tojást finoman felverjük.
A wokba (vagy nagyobb serpenyőbe) olajat teszünk, felforraljuk, majd elsőként rövid ideig a fokhagymát, a chilit és a gyömbért pirítjuk meg. Óvatosan, mert a fokhagyma nagyon gyorsan leéghet. A serpenyőben lévő hozzávalókat félretoljuk és jöhetnek a tojások. Csakúgy, mintha rántotta készülne a kicsit felvert tojásokat a serpenyőbe öntjük, majd megkeverjük. Erre következik a rizs vagy a rizstészta. Alapos keverés után a felvágott zöldségeket is a serpenyőbe tesszük, összekeverjük őket és rövid ideig (pár perc) pároljuk. Ezt követi a szósz, amit szintén nagyon alaposan belekeverünk az ételbe, hogy minden részre egyenlően jusson. Utolsóként pedig következen a darált mogyoró vagy aprított dió!
Ezeket a díszítéshez is nyugodtan felhasználhatjuk.
El is készült a pad thai! Vegán verzióban természetesen tojás nélkül, ezeket a lépéseket kihagyva is elkészíthető, úgyis nagyon finom és különleges ízvilágot nyújt.
Jó étvágyat!
Mi az a superfood?

Bár az utóbbi időben kevésbé találkozhattunk ezzel a szóval, azonban a superfood kifejezés pár éve futótűzként terjedt el a köztudatban, holott nem egy új jelenségről van szó. Mi az a superfood és miért kapta fel ennyire a média?
Mi az a mochi?

A japánok táplálkozásáról csak jókat hallunk: egészségesen étkeznek, halakat, zöldségeket fogyasztanak, és friss hozzávalókból főznek. Az édességekkel is körültekintően bánnak: minőségi alapanyagok és mértékletes fogyasztás. Ilyen japán különlegesség a Mochi is!
Cukor álruhában

A feldolgozott cukrot sokféle álnéven eladják nekünk, sokszor tudtunkon kívül, méghozzá a kristálycukor árának többszöröséért, jól csengő neveken. A hozzáadott cukor általában szacharóz (répacukor, nádcukor), glükóz, vagy fruktóz szokott lenni, melyeket hangzatos neveken említenek a gyártók, de vannak még számtalan más megnevezései is.
5 recept hétvégére, ha nem tudod, hogy mi legyen a menü

Sokszor neked is komoly dilemma kitalálni, hogy mi legyen a hétvégi menü? A szokásos rántott hús és sültkrumpli kettőst, már meguntad? Akkor próbálj ki valami újdonságot, és dobd fel vele a hétvégi ebédet. Nézzünk hát meg öt receptet, köztük levest és főételt is.
Három recept hús nélkül

Receptek a nagyböjti időszakra.