Menü

A méz áldásos hatásai

A méz tartalmaz szénhidrátokat, cukrokat, fehérjéket, szerves savakat, vitaminokat, ásványi anyagokat, enzimeket és természetes antibiotikumokat.

Felhasználása

Külsőleg: bőrre kenve töményen pl. égési sebre – nem fog felhólyagosodni; fürdővízbe, borogatáshoz, pakoláshoz; hígítva a nyálkahártya betegségeire gyógyír (pl. kötőhártyagyulladás esetén 1 dl langyos vízbe 1 kk méz). A mézolaj az idegrendszerre jótékony hatású, alvászavaroknál, stresszes állapot esetén érdemes párologtatni. Nehezen gyógyuló sebekre, gyulladásokra szintén ideális.

Jótékony hatásai

Az ember 10-15.000 éve fogyasztja a mézet. A korabeli feljegyzések szerint a mézet több, mint 300 féle betegség gyógyításában alkalmazták, napjainkban csupán 70 félénél.

Érdekesség, hogy 100 g mézhez az 15.000 méhecske munkájára és egymillió virágra van szükség!

A méz

Az apiterápia főként a mézet használja fel gyógyításra. A méz tartalmaz szénhidrátokat, cukrokat, fehérjéket, szerves savakat, vitaminokat, ásványi anyagokat, enzimeket és természetes antibiotikumokat. A méz ezen anyagoknak köszönheti a gyógyhatását. A szénhidráttartalma kb. 80–85%, ami főként szőlőcukor és gyümölcscukor keveréke. A szőlőcukor gyorsan felszívódó energiaforrás, és ennek köszönheti a méz a kristályosodását is. (40°Cos vízbe téve a mézes üveget, újra folyékonnyá válik.)

A méz ásványianyag tartalma meghatározza a színét. Minél sötétebb, annál több van benne. Az emberi szervezet számára szükséges 24 ásványi anyag közül 22 kimutatható benne. A méz B1, B2, B5, B6, C, M, és P vitamintartalma alacsonyabb, mint a nyers zöldségeké, gyümölcsöké, viszont tárolás közben nem csökken. mez2A méz élő táplálék, magas az „életereje” az enzim dússága miatt.

A méz a többi cukorfajtával szemben nincs izgató hatással a belekre, emiatt bélnyálkahártya gyulladásban szenvedők is nyugodtan fogyaszthatják. Továbbá a legtöbb mézfajta könnyen emészthető és fedezi a szükséges vitamin- és energiaszükségletet.

Mit gyógyít?

Az említett 70 betegségcsoportból a legfontosabbakat: gyomorhurut, nyombélhurut, szívbetegségek, májbetegségek, epebetegségek, légúti betegségek, egyes mirigybetegségek (általában alulműködésnél, mivel a méznek serkentő hatása van), nőgyógyászati betegségek, idegrendszeri problémák, nyugtalanság, pszichés problémák, elmezavar, pszichés eredetű fogyás. Külsőleg horzsolásnál, égési sérüléseknél és visszérproblémáknál alkalmazható.

Ellenjavallatok: cukorbetegség, belső elválasztású mirigyek túlműködése (pajzsmirigy, hipofízis, mellékvese), kóros elhízás, kórosan magas koleszterinszint, mézallergia, méhcsípés-allergia, gyomorsavtúltengés.

Felhasználása

Külsőleg: bőrre kenve töményen pl. égési sebre – nem fog felhólyagosodni; fürdővízbe, borogatáshoz, pakoláshoz; hígítva a nyálkahártya betegségeire gyógyír (pl. kötőhártyagyulladás esetén 1 dl langyos vízbe 1 kk méz). A mézolaj az idegrendszerre jótékony hatású, alvászavaroknál, stresszes állapot esetén érdemes párologtatni. Nehezen gyógyuló sebekre, gyulladásokra szintén ideális.mezpakolas

Belsőleg: Injekció formájában használnak méz alapanyagú vegyületeket.

Speciális mézek

A hársméz görcsoldó, hörghurutra, álmatlanság ellen, valamint gátolja az érelmeszesedést.

Az akácmézet főleg emésztési zavarok esetén használják, de erős köhögés ellen is jó, hiszen hurutoldó hatású.

A mentaméz fájdalomcsillapító és emésztésjavító hatású.

A gesztenyeméz a legyengült beteg étvágytalansága esetén jó, ezen kívül vérszegénység ellen, mivel magas a vastartalma. Külsőleg visszérproblémák, érgyulladás és a nemi szervek gyulladása (ülőfürdő) esetén.

A levendulaméz főleg veseproblémák ellen hatékony, de féreghajtó hatása is van. Álmatlanság, fejfájás esetén kiváló. Ez egy olyan méz, amit nyílt sebekre rá lehet tenni, gyorsítja a sebgyógyulást.

Az eukaliptuszméz féreghajtó és a légúti panaszoknál segít.

A fenyőméz vizelethajtó hatású, veseproblémáknál, ödémáknál használható.

A hajdinaméz a bőrképződést segíti, hámosító hatású.

Az apiterápiában használnak még kakukkfűmézet, lucernamézet, mustármézet, kutyatejmézet, tökmézet, máriatövismézet.

Segít a fogyókúrában

Ha le akarsz adni pár kilót, az egyik legelső tanács, amit az orvosoktól kapsz, hogy hagyd el a édességeket – azonban a mézet nem kell! Ugyanis a cukortartalma más, mint a többi édesítőszernek. A méz felgyorsítja az anyagcserédet, ami létfontosságú a fogyókúrához.

Erősebb szív

A kutatások azt bizonyítják, hogy a mézben lévő antioxidánsok megakadályozzák az artériák szűkületét.

Az előfordulás helyétől függően a szűkület szívritmuszavarhoz, a memória romláshoz vagy fejfájásokhoz vezethet. Egy pohár víz egy pár kanál mézzel elegendő ahhoz, hogy ezt megakadályozza.

Szerző: Udvari Fanni

Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Az instant levesek kultúrája és hatásai

Az instant levesek világszerte népszerűek a gyorsaságuk, olcsóságuk és egyszerűségük miatt – sokan mégis túl gyakran nyúlnak utánuk. Bár elsőre ártalmatlannak tűnnek, hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz vezethetnek. A kultikus státuszuk mögött sokszor tápanyaghiány, sótúladagolás és egyoldalú táplálkozás húzódik meg.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.

Tapas – a spanyolok egyik étkezési szokása

Ahány ország, annyi étkezési forma, annyiféle fűszerezés, vagy szokás. A spanyolok többek között a tapasra esküsznek, és milyen jól teszik.