Téli italok
- Dátum: 2020.12.11., 21:40
- Martinka Dia
- alkoholmentes, aromás, bor, csillagánizs, csokoládé, cukor., édes, édesítő, fahéj, forralt bor, forró csoki, fűszerek, gőzölgő, grog, gyümölcslé, hozzávalók, illatos, karácsonyi, karácsonyi puncs, kardamom, lekvár, rum, szegfűszeg, tejszín, túlélés, ünnepi, vanília
Vannak olyan napok, amikor túlélésre játszunk, amikor a három gyerekem lefektetése után a nap végén egy pohár bor, forralt bor, vagy tulajdonképpen akármilyen alkohol életmentő lehet. Mint a „reset” gomb, amitől újra indulunk, mint a számítógép, ha valamiért lefagyott.
Ahhoz a bizonyos „hátra dőlök és szusszanok” érzéshez nagyon jól jön egy bögre karácsonyi illatos, aromás, édes, gőzölgő ital. Az én férjem a forralt bort nagyon finoman készíti, úgyhogy meg is hagyom neki ezt a nemes feladatot. Narancslé, almalé, bor, fűszerek, úgy, mint fahéj, szegfűszeg, kardamom, csillagánizs, illetve almagerezdek, aszalt vörösáfonya, citrom, fahéjrúd és cukor, vagy édesítő. Talán furcsa, de ő áfonya vagy ribizlilekvárt is tesz hozzá. Teával hígítva amolyan karácsonyi, fűszeres, puncs jellegű alkoholos ital lesz belőle, s az a baj, hogy elég jól itatja is magát. Vagy nem baj.
Bor helyett gyümölcsével készítve a gyerekeket is megkínálhatjuk, úgyse alszanak el, hiába tettük le őket, az enyémek legalábbis mindig kiszivárognak, hogy közöljék felháborodva: „de hát ti sem alszotok még!”
Ha már gyerekeknél tartunk, bár a felnőttek nagy része is kedveli a tél legnagyobb slágerét a forró csokit. Télen befészkeli magát az estéinkbe és körülbelül tavaszig ott is marad.
Jó minőségű étcsokoládé, egy kis csokis pudingpor, édesítő, rumaroma és tejszín kell hozzá, meg esetleg tejszínhab a tetejére. Mindez lehet, hogy durván rakódik a fenekünkre és pocakunkra, ezért halkan mondom, hogy mindez cukormentesen is elkészíthető és úgy is nagyon finom.
Alkoholmentes forralt bort készíthetünk szőlőléből is, mézzel, fahéjjal, szegfűborssal, szegfűszeggel, csillagánizzsal, naranccsal.
Egy lábosban összekeverjük a hozzávalókat, majd a szőlőlét ugyanúgy fűszerezzük, mintha bor lenne, ízlés szerint mézzel édesíthetjük, majd hozzátesszük a fűszereket. Nem hagyjuk felforrni az italt, csak jól felmelegítjük!
Főzhetünk magunknak grogot is hideg téli estéken: rum kell hozzá, víz, teafilter, méz, valamint egy rúd fahéj, citrom esetleg egy narancs. Fahéj mellett szegfűszeget, szegfűborsot és szerecsendiót, sőt egy kevés gyömbért is lehet tenni a vízbe, hogy a grognak még ünnepibb hangulata legyen.
Nem forró ital, de finom a Bailey’s házilag elkészítve. Nádcukor kell hozzá, habtejszín, fahéjrúd, vanília, whiskey és erős feketekávé.
A cukrot először karamellizáljuk, majd, ha már aranyszínű lesz, akkor felöntjük óvatosan a tejszínnel. Hozzáadjuk a fűszereket, legvégén a kávét és átszűrjük, majd kihűtjük és hozzákeverjük a whiskeyt. Hűtőben érleljük pár napig, hogy az ízek összeérjenek.
Jégkockával tudnám elképzelni valami mutatós pohárban. Most jól is esne.
Tudom, hogy nemcsak én kaptam kedvet a téli italok elkészítéséhez, s az a jó, hogy nem kell túlbonyolítani, egyszerű és nagyszerű finom italok ezek. A mostani vírusos, otthonmaradós, kissé bezárt, sivárabb életünkhöz jól jön ez a kis kényeztetés. Egészségünkre!
Martinka Dia
Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között?
Az étrend-kiegészítők jótékony hatásúak az emberi szervezetre, azonban e termékeknek nem tulajdonítható betegséget megelőző vagy gyógyító hatás. Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között? Melyiket válasszuk?
Ünnepi italok – nemcsak télre
Mostanság, hogy korábban van sötét, olykor hideg, borongós és barátságtalan arcát mutatja az időjárás, jólesik esténként bekuckózni valami finom, forró, szívmelengető téli itallal. Hiszen ki ne szeretné magát felmelegíteni egy bögre gőzölgő finomsággal?
Ezért fogyasszunk mindennap ánizst
Az ánizst egész magként és őrölt formában is beszerezhetjük. Számos vitamin és ásványi anyag található meg benne, például A- és C-vitamin, kalcium, magnézium, foszfor, kálium, szelén, mangán és vas. A hagyományos gyógyászat szerint az ánizs igen kedvezően hat a szervezetünkre, stimulálja például az idegrendszert, a méregtelenítést, az izmok regenerációját egyaránt. lássuk, miért érdemes még rendszeresen fogyasztani!
Taurin gyógyító hatása
A taurin egy öregedésgátló aminosav, ami bélflóránkban is aktív. Elfogyasztása után kevesebb mint egy óra alatt a véráramba kerül, hogy energiát adjon az izomok, az idegek, a szív és agy sejtjeinek. Táplálja a szem retináját és a belső fül sejtjeit.
A zeller egy szuperétel
A zeller ismert gyógy- és fűszernövény, amely az ernyősvirágzatúak (umbelliferae) családjába tarozik. Dél-Európából terjedt el, ma többféle változata ismert.