Menü

Mikulás a világ körül

Csak Magyarországon több százezer gyermek várja holnapra a titokzatos ajándékosztót, a Mikulást. Az itthoni szokások szerint december 6-án, Miklós napján érkezik a Mikulás, aki a finomságok mellett apró ajándékokat is hoz a jó gyerekeknek. Nem mindenhol van ez így, ha a Mikuláshoz és a karácsonyhoz kapcsolódó szokások és mitikus történetek országról országra változnak. Nézzük, hogy készülnek világszerte a gyerekek a Télapó érkezésére!

A legnépszerűbb télapó kétségkívül a finn Joulupukki, azaz Karácsonyapó. Őt az eredeti Mikulásként is ismerjük, aki járja is a világot, szívesen találkozik a gyerekekkel és hoz nekik ajándékot. A lappföldi Télapó többször látogatott már Magyarországra, a magyar kisgyerekek legnagyobb örömére. A finnek számára a legfontosabb ünnep a karácsony, náluk a Télapó szenteste, december 24-én érkezik.

A belga gyerekek is december 6-án várják a Mikulást, aki ilyenkor nagyobb ajándékot hoz nekik. Általában a karácsonyfát is már december elején felállítják és vízkeresztkor szedik csak le. Karácsonykor sem maradnak ajándék nélkül a legkisebbek, kandallóra akasztott zoknijukban apróságokat kapnak.

Az angolszász országokban elterjedt, hogy a karácsony előestéjén érkező Mikulást némi elemózsiával és frissítővel várják, aki biztosan megéhezik és megszomjazik az ajándékosztás közben. Nagy-Britanniában süteményt és egy pohár portóit készítenek elő, míg Írországban whiskyt kap a Mikulás. Az írek a rénszarvasokra is gondolnak, őket egy csomag répa várja. Amerikában is frissítővel várják a Mikulást, náluk jellegzetes csokis sütit és egy pohár tejet kap a kéményen át érkező Télapó.

Míg az amerikaiakhoz a kéményen át, a spanyol gyerekekhez az erkélyen keresztül érkezik a Mikulás. Az igazi ajándékokat azonban nem ő hozza, azokra vízkeresztig kell várniuk. Spanyolországban a napkeleti bölcsek vízkeresztkor felvonulnak és ők teszik a jó gyerekek csizmáiba az ajándékokat, a rosszaknak pedig szén alakú cukrokat adnak.

Görögországban Agios Vaszilisz, azaz Szent László hozza az ajándékokat és szenteste helyett, szilveszter napján kapják meg a gyerekek.

Ausztráliában a nyári szünet kellős közepén ünneplik a karácsonyt, ezért a szokásaik eltérőek, mint más országokban. A karácsonykor érkező Mikulás szánját kenguruk húzzák és nincs olyan nagyon beöltözve, mint nálunk. Karácsony napját a jó idő miatt legtöbben a tengerpartokon töltik, ahol közös barbecue-partit tartanak.

Az idei karácsony mindenképpen más, de vannak szokásaink, amelyek a járvány alatt is tovább élhetnek. Ápoljuk őket, ajándékozzuk meg egymást és gondoljunk azokra is, akik nehéz helyzetben ünnepelnek.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?

Ma van a Költészet napja!

A magyar költészet napját Magyarországon 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünneplik. Ebből az alkalomból minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal és -versenyekkel tisztelegnek a magyar líra előtt.