Menü

Mikulás a világ körül

Csak Magyarországon több százezer gyermek várja holnapra a titokzatos ajándékosztót, a Mikulást. Az itthoni szokások szerint december 6-án, Miklós napján érkezik a Mikulás, aki a finomságok mellett apró ajándékokat is hoz a jó gyerekeknek. Nem mindenhol van ez így, ha a Mikuláshoz és a karácsonyhoz kapcsolódó szokások és mitikus történetek országról országra változnak. Nézzük, hogy készülnek világszerte a gyerekek a Télapó érkezésére!

A legnépszerűbb télapó kétségkívül a finn Joulupukki, azaz Karácsonyapó. Őt az eredeti Mikulásként is ismerjük, aki járja is a világot, szívesen találkozik a gyerekekkel és hoz nekik ajándékot. A lappföldi Télapó többször látogatott már Magyarországra, a magyar kisgyerekek legnagyobb örömére. A finnek számára a legfontosabb ünnep a karácsony, náluk a Télapó szenteste, december 24-én érkezik.

A belga gyerekek is december 6-án várják a Mikulást, aki ilyenkor nagyobb ajándékot hoz nekik. Általában a karácsonyfát is már december elején felállítják és vízkeresztkor szedik csak le. Karácsonykor sem maradnak ajándék nélkül a legkisebbek, kandallóra akasztott zoknijukban apróságokat kapnak.

Az angolszász országokban elterjedt, hogy a karácsony előestéjén érkező Mikulást némi elemózsiával és frissítővel várják, aki biztosan megéhezik és megszomjazik az ajándékosztás közben. Nagy-Britanniában süteményt és egy pohár portóit készítenek elő, míg Írországban whiskyt kap a Mikulás. Az írek a rénszarvasokra is gondolnak, őket egy csomag répa várja. Amerikában is frissítővel várják a Mikulást, náluk jellegzetes csokis sütit és egy pohár tejet kap a kéményen át érkező Télapó.

Míg az amerikaiakhoz a kéményen át, a spanyol gyerekekhez az erkélyen keresztül érkezik a Mikulás. Az igazi ajándékokat azonban nem ő hozza, azokra vízkeresztig kell várniuk. Spanyolországban a napkeleti bölcsek vízkeresztkor felvonulnak és ők teszik a jó gyerekek csizmáiba az ajándékokat, a rosszaknak pedig szén alakú cukrokat adnak.

Görögországban Agios Vaszilisz, azaz Szent László hozza az ajándékokat és szenteste helyett, szilveszter napján kapják meg a gyerekek.

Ausztráliában a nyári szünet kellős közepén ünneplik a karácsonyt, ezért a szokásaik eltérőek, mint más országokban. A karácsonykor érkező Mikulás szánját kenguruk húzzák és nincs olyan nagyon beöltözve, mint nálunk. Karácsony napját a jó idő miatt legtöbben a tengerpartokon töltik, ahol közös barbecue-partit tartanak.

Az idei karácsony mindenképpen más, de vannak szokásaink, amelyek a járvány alatt is tovább élhetnek. Ápoljuk őket, ajándékozzuk meg egymást és gondoljunk azokra is, akik nehéz helyzetben ünnepelnek.

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?