Menü

A munkahelyi feszültség és az egészségünk

A munkahely az a hely, ahol az ember kreativitása, érdeklődése és felelősségvállalása (jó esetben) ki tud teljesedni. Mindenkinek megvan a maga szerepe az adott hely életében, amely direkt vagy indirekt módon hatással van az elvégzett munkájának a minőségére is. Hiszen főleg akkor tudunk jó teljesítményt nyújtani, ha fontosnak érezzük, amit teszünk. Legyen az ember főnök vagy beosztott, mindenképpen szükséges valamekkora motivációnak kapcsolódnia az elvégzett tevékenységhez, hiszen, ha ez nincs meg, hamar kiéghet még a legteherbíróbb alkalmazott is.

Motivációt pedig mi adhat? Legelőször is, motiváló emberek, megfelelő mértékű kihívás, inspiráló munkakörnyezet, és mindezen feltételeknek úgy kell teljesülniük, hogy a belső (intrinzik) motivációt ne nyomják el, csak növeljék. Ideális motivációval rendelkezni tehát nem egyszerű. De nagyon egyszerű megközelíteni azt, méghozzá helyes hozzáállással. Ami a legjobban megnehezíti a munkát, az a rossz, mérgező, igényességet gátló munkakörnyezet. ha feszültség, vita, állandó stressz ér minket a munkahelyünkön (bármilyen pozícióban), akkor sokkal nehezebb lesz a tőlünk egyébként elvárható teljesítményt nyújtani.

A feszültség adódhat valós, megélt konfliktusokból, de létrejöhet a tudattalanban is. Tarthatunk valakitől, aki magasabb pozícióban van, tarthatunk olyantól, akinek állandóan rossz a kedve, nyomás alá helyezhet minket a hosszú ideig fennálló, túl nagy felelősség, és ezt a listát rengeteg taggal folytathatnám még. Mindezek a tényezők pedig nemcsak a munkánkra, de a kedélyállapotunkra is hatással vannak.

A munkahelyi stressz és a munkahelyi kiégés az egyik legfőbb, depressziót kialakító tényező. A magánéleti problémák is képesek a munka miatti állandó feszültségből kialakulni. A kedélyünk ugyanis egy olyannyira képlékeny dolog, hogy a másodperc tört része alatt is történhet benne változás, méghozzá akár száznyolcvan fokos fordulat is.

Rengeteg ember mentális egészségét teszi tönkre a munka, mégpedig azért, mert nincs meg a megfelelő közeg arra, hogy a munkahelyi feszültséget kiadják magukból. Érdemes tehát keresni egy olyan szabadidős tevékenységet, amely fizikálisan és mentálisan is egyszerre fáraszt ki és pihentet. Így a feszültség többféle módon is kezelhető. A sport, egy jó hobbi, de akár egy jó beszélgetés is segíthet ezen a problémán. Ha pedig semminek sem érzékeljük a hatását, akkor érdemes szakember segítségét is kérni. A munka fontos, de nem fontosabb sem a magánéletnél, sem a mentális egészségnél.

Varga Ágnes Kata

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?