Menü

Foglalkoztatási válságok, avagy lehet, hogy nem értek semmihez?

Attól a perctől, hogy elkezdünk részt venni az oktatásban, arra készítenek minket, hogy megálljuk a helyünket később a munka világában is. Minden egyes csepp magunkra vett tudás részét képezi annak a nagy egésznek, amiből építkezve majd az egzisztenciánkat felépítjük. Hogy ez milyen módon valósul meg, az lehet rendkívül sokféle. Tanulhatunk szakmákat, járhatunk egyetemre, de dönthetünk úgy is, hogy nagyon hamar munkába állunk, és rugalmasan alkalmazkodva egyszerű betanítást igénylő munkakört töltünk be. Bármelyik mellett is döntsünk, az predesztinál minket egy pályamodell felé, amely vagy konstans haladást biztosít, vagy jobb esetben lineáris emelkedést. Régebben ehhez elég volt egyetlen területen megfelelő tudással rendelkezni. Napjainkban azonban kardinális kérdéssé vált, hogy ki hány "dologhoz ért", hányféle területen szerzett képzettséget vagy munkatapasztalatot. És elmondható, hogy a tendencia szerint "a több a jobb".

Éppen ezért nem véletlenül esnek sokan kétségbe, akik egyféle munkahelyen, egyféle szakmával boldogulnak, hiszen egy munkahely sem száz százalékig biztos, és minél kisebb skálán tudjuk felsorakoztatni az érdemeinket, eredményeinket, tapasztalatainkat és végzettségeinket, annál kevésbé válunk kívánatossá azokkal szemben, akik ezeken a területeken túlnőnek rajtunk. Több tapasztalat többféle helyről, többféle képesítés, vagy akármi, ami ehhez hasonló, útjában állhat a mi fejlődésünknek, feltéve, hogy más rendelkezik velük. Ez nem jelenti azt, hogy aki több mindenhez ért, annak könnyű, vagy az mindenképpen el tud helyezkedni.

Manapság nemcsak az álláskeresés miatt fontos az, hogy több dologban is gyakorlatot szerezzünk. Az egyre bonyolódó munkaerő-piac, az egyre bonyolultabbá, árnyaltabbá, specifikusabbá váló munkakörök egyaránt igénylik azt, hogy egy ember ne csak egyféle, hanem akár többféle területen szerzett tudását is bevethesse. Például, bizonyos szakmákban rendkívül előnyös, ha az adott illető a gazdasági vagy jogi kérdésekben jártas, még ha ezt első körben a munkaköre nem is foglalja magába.

Ugyanez igaz az olyan munkahelyekre, ahol több munkakör betöltése párhuzamosan és rugalmasan zajlik, tehát a dolgozók szükség esetén besegítenek egymásnak. Ha valaki csakis a saját munkájában találja meg a jó feladatokat és a jó megoldásokat, azzal, másoktól elveszi a lehetőséget a kooperatív munkától, hiszen megborítja az egymásnak való besegítés egyensúlyát.

Tehát, ha valaki csak egy dologhoz ért, vagy csak egyben jártas, az járhat negatív következményekkel is, de ez nem törvényszerű. Vannak foglalkozások és munkák, melyek nem is igényelnek többféle képesítést. És nem feltétlenül tűnünk fel negatív színben attól, hogy egy munkakört töltünk be, vagyis csak „egy dologhoz értünk”. Emiatt sem elítélni, sem rendesen megítélni nem lehet senkit. Viszont, ha frusztrációval tölt el bennünket ez a tény, akkor az is egy megoldás, ha képezni kezdjük magunkat. Ez megnyilvánulhat másban is, mint a szakmák: nyelvtanulás, profibb sport, jogosítvány megszerzése, számítógépes ismeretek bővítése, rövid (tovább)képzések. Szerencsére, a lehetőségeink száma igen nagy.

Varga Ágnes Kata

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.