A túlevés hatásai
- Dátum: 2020.07.07., 07:33
- Udvari Fanni
- energia, étkezés, fogyás, lélek, szervezet, szív, test, túlevés, veszélyek
A túlevés legnyilvánvalóbb hatásai a túlsúly és a romló egészség. A legtöbb ember joggal fél ezektől a negatív hatásoktól, de a túlevés az élet számtalan más területét is befolyásolja.
Mindig éhes vagy
Az érzelmi evés az, amikor a beteljesületlen érzelmek okozta éhség átalakul fizikai éhséggé. Az egyetlen probléma azzal, ha a kényelemből eszünk, hogy bár a gyomrunk eltelítődik, a szívünk üres marad.
A pszichológiai képességek csökkenése
Az étel megkönnyebbülést okoz, ezért idővel úgy fogod érezni, hogy ez kell a feladataid megoldásához. Aztán már csak azt fogod észrevenni, hogy eszel, amikor elnyomottnak, fáradtnak, magányosnak, frusztráltnak érzed magad vagy unatkozol… az étel lesz az egyetlen, ami komfortos érzéseket teremt.
Idővel már azt sem fogod elhinni, hogy képes vagy irányítani az életedet evés nélkül, és akkor hirtelen minden feladat megoldhatatlannak tűnik majd. Minél többet eszel, annál bizonytalanabb leszel magadban. A pszichológiai képességek olyanok az izmok. Ha nem használod, elveszted őket. Gondold ezt át, és fogj új dolgokba, tanulj – ezek segítségével újra magabiztossá és erőssé válhatsz.
Melyek ilyenkor a leggyakoribb kockázatok?
Megnő szív koszorúér-elzáródásának rizikója a nagymértékű koleszterin terhelés miatt.
Nő a vérnyomás. A magasabb vércukor magasabb inzulinszintet eredményez.
Ha túlesszük magunkat, a rekeszizmunk feljebb kerül, mivel a telt gyomrunk, a nagy hasi nyomás felnyomja azt. Ezzel csökken a mellkas rugalmassága, nő a légzőizmok igénybe vétele, de mellette csökken a tüdő légvételi kapacitása. Így hamar kifáradunk.
A zsíros ételek fokozott epeürülést okoznak, mely az epés panaszok gyakoriságát és súlyosságát növelheti. Ilyenkor az epe túltelített lesz koleszterinnel, aminek következtében epekő képződhet.
A bélrendszer teljes egészére kihatással lehet a napokig tartó, folyamatos túlevés. A gyomor szintjén a reflux okozhat panaszt. A bélflóra egyensúlyának felborulása fokozott gázosodást, hasi fájdalmat, görcshajlamot, egyeseknél hasmenést, másoknál székrekedést okozhat.
A bélflóra egyensúlya meghatározza védekező képességünket is, így a januári járványokkal szemben az immunrendszerünk védekező képessége csökken.
A túlevés szövődményei közül talán a legveszélyesebb az akut hasnyálmirigy gyulladás. Ennek egyik kiváltó oka a túlzott alkohol- és ételfogyasztás. Tipikusan a "sok sör, sok töltött káposzta" kombináció az, ami ilyenkor megterheli az emésztőrendszert és a májat. Az emésztés segítésére a hasnyálmirigy emésztőenzimeket termel, melyek egy vezetéken át jutnak el a bélrendszerbe. A gyulladás úgy alakul ki, hogy a fokozott evés-ivás hatására megnő a hasnyálmirigy-nedv viszkozitása. A túl sűrű emésztőenzim a vezetékben elakad, így a hasnyálmirigyben inaktív formában termelődő enzimek már a mirigy állományában aktiválódnak, ezzel a szövetekben önemésztési folyamatot indíthatnak el. Emiatt a kialakuló gyulladás súlyosabb, mint más szervek esetében. A betegek ötödénél ez a hasnyálmirigy részleges elhalásával jár. Életveszélyes, mindenképpen kórházi kezelést, legtöbbször intenzív osztályon való terápiát igénylő kórállapot.
A napokon át tartó túlevésnek tehát komoly veszélyei lehetnek. Azon túl is, hogy lejtőre kerülünk, és átállítjuk a szervezetünket hízásra. Kíméljük meg magunkat mindettől!
Szerző: Udvari Fanni
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.