Menü

Stresszevés és depresszív evéskényszer

Minden érzelmi igénybevételt fiziológiai „tünetek” kísérnek, mint például heves vagy éppen lassú szívverés, szapora légzés, nyomottság, remegés, felpörgött állapot. Vannak tipikus és kevésbé tipikus biológiai válaszok. A stressz pedig mindenkiből mást vált ki. Ilyenkor megnövekszik a szervezet igénybevétele, és ez megnyilvánulhat fokozott alvásigényben, vagy éppen álmatlanságban. Vannak, akik ilyenkor semmit sem tudnak enni, és vannak, akik folyamatosan enni akarnak. A stressz mértékétől és típusától is függ.

A stresszevők frusztrációját az evés, mint figyelmet elterelő tevékenység, alapvetően csökkenti. A gond csak az, hogy ez a visszaesés csak időleges, ezért a tartós nyugalomhoz folyamatos evésre van szükség. A másik nagy nehézség, hogy a stresszevők azt gondolják, ez az egyetlen módja a szorongásuk csökkentésének, ezért meg sem próbálnak más tevékenységet keresni. Bár tulajdonképpen a sport, a zene, a művészetek is ugyanolyan sikeresen tudják csökkenteni a stresszt, az evés egy olyan fiziológiai szükséglet, ami egyébként sem maradhat el a napból, ezért sokkal könnyebb ehhez az eszközhöz folyamodni.

A depresszív evéskényszer rendkívül hasonló a stresszevés jelenségéhez. Az ember ilyenkor egy negatív érzést próbál meg megszüntetni magában, amelyhez az evés lesz az eszköze. Maga a táplálékbevitel önmagában, mint cselekvés, biológiailag nem kedélyállapot-javító hatású, de azzá tud válni. Minden attól függ, hogy milyen belső koncepciókba és sémákba illesztjük be ezt a tevékenységet.

A depresszív evéskényszer kialakulásában nagyon nagy szerepe van az önkontroll elvesztésének. És nem csak az önkontroll, ahnem általánosságban, a kontroll elvesztése is egy fontos faktor. A düh, az izgalom, a letörtség és a ráhatás teljes hiányának érzése azt alakítja ki az emberben, hogy képtelen irányítani a dolgokat, az egyetlen dolog, amit befolyásolni tud, az a saját testében keresendő. Így hát eszik, nem is keveset, mert ez egy olyan dolog, amit ő maga is el tud dönteni. Ez azonban nem oldja fel a feszültséget, sőt, újat is képes gerjeszteni. Nagyon sok, evészavarral vagy testképzavarral küzdő ember van, aki stressz vagy szomorúság miatt valamikor többet kezdett el enni, amit később megbánt, és mindeközben elvesztette a realitásérzékét. Ezért az evéskényszer sokkal veszélyesebb, mint gondolnánk.

Ha valaki úgy érzi, hogy számára okoznak nehézséget különböző evészavarok vagy evéskényszerek, érdemes szakemberrel beszélni róla. Nem minden kényszer súlyos, a legtöbb csak átmeneti, de a súlyos eseteket nagyon nehéz kezdeti szakaszban megkülönböztetni az enyhéktől. Az idő pedig, itt is, mint minden más helyzetben, nagyon sokat számít.

Varga Ágnes Kata

Az 5 leghatásosabb méregtelenítő étel

A helytelen táplálkozás miatt a testünkben sok salakanyag, a kötőszövetekben pedig sok felesleges víz halmozódhat fel. Ám akadnak ételek, amelyekkel könnyedén elkerülheted ezeket a problémákat!

A kígyóuborka meglepő hatásai

A kígyóuborka amellett, hogy sokoldalúan felhasználható a konyhában, a szervezetre is számos jótékony hatással bír, ami messze túlmutat a szem alatti karikák eltüntetésében.

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mézbogyó - ültesd, csodáld, termeszd, használd fel

Szeretjük a környezetünkben a bokrokat, amik szép zöldek, de ha még termést is hoznak, ami még ehető is, egészséges is és finom is, akkor az csak egy aduász lehet. Ismerd meg a mézbogyót!

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.