Menü

Úristen, terhes a feleségem!

Szögezzük le, bizony az apa is babát vár. Nemcsak az anyuka. Ugyan az apuka pocakját nem simogatja és nem dicsérgeti senki (sem egyéb más testrészét, ami szintén közrejátszott a történetben) ám lassan benne is tudatosul, hogy apuka lesz. Nem véletlen az a 9 hónap, bizony fel kell készülni alaposan erre a szerepre.

Az biztos, hogy idő és türelem kell ahhoz, hogy az apukák is megértsék, babájuk lesz. A férjem bevallotta férfiasan, benne a domborodó pocak látványa nem keltett egyből apai érzéseket a babavárás alatt, nem tudott vele mit kezdeni, nála az váltotta ki ezeket az érzéseket, amikor megláthatta, a kezében tarthatta a fiait. Ha az apuka megérzi a babaillatot, onnantól minden megy magától.

Mi mindenre kell felkészülnie egy leendő apukának, s miben segítheti a várandós feleségét? Nos, rengeteg mindenben.

A támogatás és a figyelmesség alap, még akkor is, ha párunk a kezdeti időkben a hormonok miatt esetleg feszültebb, nyugtalanabb, idegesebb, érzékenyebb, a rosszullétek miatt levertebb. Érzelmi hullámvasúton ülünk, ezt tolerálni illik.

Segíthet többet a házimunkában, a nagyobb gyerekek körül. A feleség az első trimeszterben a hormonok miatt fáradtabb, a várandósság végén pedig a baba súlya miatt mozog nehezebben, fárad el hamarabb, lehet kimerültebb. Oké, az apa is, de ez most nem számít…

Dicsérni az anyukát, amennyit csak lehet. Akkor sem vagyunk mi anyukák magabiztosak, ha már esetleg egy vagy két porontyot nevelünk, pláne, ha mellette még dolgozunk is, háztartást vezetünk, könnyen válhatunk bizonytalanná, a külsőnkkel kapcsolatban pedig nagyon elégedetlenné. A szokásosnál is fontosabb az önbizalmunk növelése, erősítése.

Fészekrakás. Babaágy, pelenkázó asztal, gyerekülés, babakocsi, kisruhák, cumisüvegek és egyebek. Sok mindent kell beszerezni, erre bőven elég a 9 hónap, de azért el kell kezdeni és ebben bizony a nagy feladat az apukára hárul. Legalábbis ami a babakocsit, bútorokat, gyerekszoba kifestését illeti, hogy mire megszületik a pici, a mama és a baba a kórházból egy elkészült, rendezett otthonba térhessen haza.

Ha szabad a kismamának sportolni, az nagyon jó, érdemes az apukának is részt venni ebben, no nem a terhestornára gondolok, de egy nagyobb sétára, túrára elkísérheti párját, mielőtt apukának nagyobb pocakja lesz a babavárás végére, mint az anyukának.

Terhesgondozás. Az apukák mindenképp kísérjék el a vizsgálatokra párjukat. A terhes nők számára rendkívül fontos, hogy a párjuk jelen legyen az ultrahangokon, orvosi vizsgálatokon.

A babavárás időszaka számos meglepetést tartogat a nő számára, akkor is, ha nem az első terhessége, s bizony ezekből az izgalmakból a férfiak sem maradnak ki. De így kerek és ettől szép és izgalmas ez a 9 hónap.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.