Menü

Csicseriborsóból készült receptek

A csicseriborsó kitűnő fehérje- és kalciumforrás, magas vas- és rosttartalommal. Rendszeres fogyasztása csökkenti a vér koleszterinszintjét, ezzel mérsékli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását. Magas pektintartalma csökkenti a vércukorszint jelentős ingadozását, ezért cukorbetegek számára is javasolt élelmiszer (vigyázat! viszonylag magas a szénhidráttartalma).

Beszerezhető konzervben és szárítottan is. Előző esetben könnyebb dolgunk van, ugyanis jelentősen lerövidül főzési ideje. Utóbbi esetben egy nap áztatás után is körülbelül két órán át kell főzni (bő, sós vízben, lassú tűzön kell puhára főzni). Számos receptben találkozhatunk a csicseriborsóliszttel, mint alapanyaggal. Ezt otthon is könnyen előállíthatjuk: a száraz csicseriborsót óvatosan megpirítjuk, állandóan mozgatva a serpenyőt, hogy ne legyenek a borsókon égett pontok, majd turmixba téve addig őröljük, míg porózus nem lesz.

A biopiacon tavaly felfedeztem, hogy száraz csicseriborsót kimérve is lehet kapni. Már alíg várom, hogy zsenge változatban is megkóstolhassam! Manapság egyre több helyen kapható mind száraz, mind konzerv változatban is. Érdemes mindig tartani otthon.

A száraz változatot a csomagolásában, vagy jól záródó dobozban tárolhatjuk. A konzerveket meg néha poroljuk le és ellenőrizzük, hogy vajon a szavatossági ideje nem járt-e már le. A konzerv csicseriborsót miután felnyitottuk, a hűtőben tároljuk.

CSICSERIBORSÓ FASÍRT

HOZZÁVALÓK

35 dkg csicseriborsó,

2 szelet sötét rozskenyér,

2 tojás,

2 fej hagyma,

3 gerezd fokhagyma,

zsemlemorzsa,

olaj,

só,

bors,

pirospaprika,

1 csokor petrezselyem,

1 babérlevél

ELKÉSZÍTÉS

A csicseriborsót egy éjszakán át hideg vízben áztatjuk. Másnap friss vízben tesszük fel főni. Mellédobjuk az egyik fej, megtisztított hagymát és a babért. Amikor félig megpuhult, sózzuk. Ha megfőtt, lecsöpögtetjük és ledaráljuk. A kenyeret vízbe áztatjuk, kinyomkodjuk. Összekeverjük a csicserikrémet a tojással, kenyérrel, a lereszelt hagymával, zúzott fokhagymával. Sóval, borssal, pirospaprikával, felaprított petrezselyemmel ízesítjük. A masszából kisebb gombócokat formálunk, ellapítjuk és zsemlemorzsába forgatjuk. Bő, forró olajban kisütjük, a felesleges zsiradékot lecsöpögtetjük. Főtt burgonyával és uborkasalátával körítjük.

PARADICSOMOS CSICSERIBORSÓ RAGU

HOZZÁVALÓK

Hozzávalók:

1 db paprika (aki szereti az erőset, azt is használhat)

1 dl olívaolaj

fél evőkanál paradicsompüré

1 fej vöröshagyma finomra vágva

2 pohár csicseriborsó vagy 1 konzerv csicseriborsó-konzerv

1 db paradicsom apróra vágva

bors

ELKÉSZÍTÉS

Elkészítés: A csicseriborsót (ha nem konzerv) egy éjszakára beáztatjuk, áztatólevét leöntjük, és jó alaposan megmossuk. Egy lábosba öntjük, és annyi sós vízben, hogy ellepje, megfőzzük (25-30 perc). (Ha esetleg többet főzünk a csicseriborsó fagyasztható.) A konzervet nem kell főzni.

Az apróra vágott vöröshagymát és paprikát kevés olívaolajon megfonnyasztjuk, hozzátesszük a paradicsompürét, és kicsit tovább pirítjuk. Beleöntjük a paradicsomot, és kevés vízzel felöntve további 4-5 percig főzzük. Ezután tesszük bele a csicseriborsót, sózzuk, borsozzuk, és annyi vízzel felöntjük, hogy kb. 1 ujjnyira ellepje. Fedő alatt készre főzzük (kb. 20 perc.) Rizzsel vagy bulgurral tálaljuk, kínáljunk hozzá joghurtot vagy cacikot (dzsadzsik - joghurtos, mentás, fokhagymás, olívaolajas reszelt uborkából készült saláta), úgy még finomabb!

FONTOS: A nyers csicseriborsó emészthetetlen méreganyagokat tartalmazhat, ezért az áztatáshoz használt vizet ki kell önteni, és csak friss vízben szabad főzni.

Szerző: Udvari Fanni

Mi az a vízikefír és hogyan készül?

A kristálygomba, vagy más néven vízikefír, egy fermentálható anyag, mely cukros vízből pezsgő, enyhén savanykás italt varázsol. Egyre többen fedezik fel hazánkban is ezt a különleges erővel bíró nedűt, amely nemcsak emésztést segít és gyulladást csökkent, hanem életet lehel a hétköznapokba is. Az alábbi cikkben megismerhetjük a használatát, a gondozását, és azt is, hogy hogyan válik belőle egy pohár kortyolható frissítő.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

Szotyola az egészségért

Apró magocskák, melyek általában szürke-fehér csíkosak, legtöbbet a boltok polcain mosolyognak szembe velünk egy-egy zacskóba csomagolva. Finomság, de egészség is ücsörög a csomagokban.

Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.