A sok állás veszélyei
- Dátum: 2020.05.19., 18:47
- Martinka Dia
- állás, bérlet, betegség, csípő, csontozat, edzőterem, életmód, érrendszer, esztétikai, futószalag, gerinc, görnyedt, hát, ízületek, ízületi fájdalmak, kényszertartás, következmény, lábak, modern, mozgásszegény, odafigyelés, office, orvosi segítség, probléma, rutin, sok ülés, talpbetét, testtartás, torna, ülés, ülő-álló., ülőmunka, vérkeringés, vérnyomás, veszély, visszér
Sok állásnak azt nevezhetjük, ha valaki a munkaideje több, mint 60-70%-ában áll, munkáját állva végzi. Sokat állnak egy helyben a bolti eladók, a tanárok, a pultosok és pincérek, a futószalagnál dolgozók, a biztonsági őrök, a fodrászok, szakácsok és még sorolhatnám. Ezeknél a foglalkozásoknál különösen fontos odafigyelni a sok állással járó életmód veszélyeire.
Az egész napos állás következményeit nagyon komolyan kell venni, ugyanis alaposan megterheli a szervezetet, s nemcsak a lábakat, hanem a csípőt, a gerincet, a hátat és a nyakat is, illetve hatással van a vérkeringésre. A sok állással, vagy túl sok sétával, esetleg futással járó életmód veszélyei között említendők a görnyedt testtartás, a visszér, a szív- és érrendszeri betegségek, az ízületi fájdalmak.
A görnyedt tartás nem csak esztétikailag probléma, hanem következménye lesz, hogy megfájdul a gerinc, a hátunk. A visszerek szintén nemcsak esztétikai szempontból okoznak kellemetlenséget, hanem a krónikus szívbetegségek, keringési betegségek és magas vérnyomás kialakulásában is szerepük van.
A legtöbb állófoglalkozásnál az is problémát jelenthet, hogy nincs meg a szimmetria.
A fogorvosok, fodrászok, masszőrök munkájára jellemző, hogy valamilyen kényszertartással jár együtt, görnyedt mozdulatokkal, féloldalas terheléssel, ez pedig negatív hatással van a gerincre és a csontozatra is.
A probléma orvoslásában a munkaadó is sokat segíthet(ne).
Futószalagok, pult mellé, vagy mögé, lehet tenni úgynevezett fáradtságcsökkentő szőnyeget, amely segít csökkenteni az állómunka veszélyeiből fakadó egészségügyi problémákat. Lehetővé teheti az óránkénti szünetet, vagy esetleg adhat edzőtermi bérletet, masszázskupont is.
A sok állással járó élet veszélyei kellő odafigyeléssel vagy orvosi segítséggel megelőzhetők, orvosolhatók. Figyeljünk arra, hogy ne álljunk egy helyben sokáig, próbáljunk kicsit sétálgatni, vagy olykor leülni, váltogassuk a pozíciónkat. Cipőnk legyen kényelmes, ne túlzottan magas sarkú, - olykor sokat segíthet egy talpbetét is - s ügyeljünk a helyes testtartásra. Legjobb mégis az lenne, ha az ülő és álló munkavégzést felváltva tudnánk alkalmazni.
A manapság alkalmazott legmodernebb munkavégzés-típus az úgynevezett „ülő-álló” munkavégzés, állítható asztalokkal, mely egyre jobban terjed az irodai munkavállalók körében.
Martinka Dia
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.