Ülőmunka közben sport?
- Dátum: 2020.03.12., 03:52
- Martinka Dia
- alkalmazkodik, büntetés, elzsibbad, farizmok, gerinc, görbül, gyakorlatsor, gyalog., hát, háttámla, karkörzés, kéz, kienged, láb, laptop, lépcső, lift, mozgás, összekulcsol, összeprésel, sétál, szék, támaszkodik, terhelés, terpesz, test, testhelyzet, torna, törzsfordítás, tricepsz, ül, ülőmunka, vádli
Ha nekem kellene napi 8 órát ülnöm, biztos büntetésnek fognám fel, azonban a testünk sajnos ehhez a fajta „terheléshez” is gyorsan alkalmazkodik. Görnyed a hát, görbül a gerinc, lemerevednek az izmok, elzsibbadnak a lábak, és még sorolhatnám, de ehelyett inkább nézzünk valami mozgás után, ha már kénytelenek vagyunk ülőmunkát végezni.
Merthogy tornázni fogunk az íróasztal mögött! Megpróbálom érthetően leírni, amit most csinálok. Egyenes gerinccel - hátrébb húzódva a laptoptól, hogy le ne verjem – összekulcsolt kezeimet kinyújtom előre, pár másodpercig kitartom, majd hátam mögött összekulcsolva is nyújtok egyet. Ha picit felállunk, végezhetünk néhány karkörzést is, jó lenne ezt is megtenni párszor úgy, hogy ne verjük le a vázát.
Ezután szorítsuk össze a farizmainkat, pár másodpercig, tartsuk erősen összepréselve, majd engedjük ki. Ezt ismételjük meg néhányszor.
Álljunk fel terpeszbe, egyenes háttal és kinyújtott lábbal hajoljunk előre, ameddig csak tudunk, s tartsuk ki a testhelyzetet.
Fejünkkel végezzünk körzést, jobb és bal oldali irányba is, lassan, nem sietve, ezután kapaszkodjunk meg a székünk karfájába, és próbáljuk megtartani kezünkkel magunkat pár másodpercig. Ennek haladó változata, mikor otthon végzek tricepsz gyakorlatsort és háttal a dohányzóasztalnak támaszkodva, végig nyújtott lábbal, hajlítom be és nyújtom ki a tricepszem, a saját súlyommal megspékelve.
Széken ülve kiváló gyakorlat hátra fordulni először jobbra, majd balra és 10 másodpercig kitartani a „kifordított” gerincet.
Klasszikus terpeszállás következik, törzsfordítással, jobbra és balra, az egyenletes légzésre a gyakorlatok alatt végig figyelünk.
Még mindig terpeszállás, azonban jobbra és balra hajlítjuk a törzset.
Kedvencem, a vádli átmozgatása! Álljunk fel a szék háttámlája mögé kb. egy lépés távolságra. Tegyük a két kezünket a szék háttámlájára és emelkedjünk fel a sarkunkról, álljunk lábujjhegyre, majd ereszkedjünk vissza, s ezt ismételjük meg amennyiszer csak tudjuk. 50-60 ilyen „rugó” után lesz okunk sóhajtozni, s még izomlázunk is másnapra.
Aki irodában dolgozik, figyeljen oda a tornán kívül arra is, hogy igyon elegendő vizet, időnként állva telefonáljon, lift helyett pedig lépcsőzzön. A 8-10 órás ülést célszerű legalább egyszer-kétszer megszakítani egy átmozgató torna erejéig, amihez nincs szüksége semmilyen kellékre, eszközre.
Ezektől a gyakorlatoktól fel lehet frissülni, át lehet mozgatni az elgémberedett tagjainkat, elzsibbadt lábainkat, kezeinket, ha időnként megszakítjuk az egy helyben ülést. Mindössze pár perc az egész. Érdemes naponta többször is elvégezni, majd munka után GYALOG szépen hazasétálni, s már nem is volt mozgásszegény a napunk.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!