Menü

Vegyél egy nagy levegőt

Nem véletlenül mondják, hogy különböző légzőgyakorlatokkal a szorongásunk, idegességünk mértékét csökkenthetjük, levezethetjük vagy csillapíthatjuk a stresszt, és lenyugtathatjuk magunkat. A relaxációs gyakorlatok alapja a helyes légzéstechnika. Sajnos az emberek nagy része ezt felületesen kezeli, és légzésük közben tüdőtérfogatuknak csak egy részét használják ki. Ennek következménye pedig fáradtság, feszültség, idegesség.

A relaxációs légzőgyakorlatok annak köszönhetik népszerűségüket, hogy szinte bárhol elvégezhetőek, egyszerűek és szinte azonnal érezhetjük a megnyugtató hatásukat. Helyezkedjünk el kényelmesen, egyenes háttal, hunyjuk be a szemünket, relaxáljunk és gondoljunk pozitív dolgokra.

Kilégzéskor próbáljuk meg teljesen kiüríteni a tüdőnket, hasunk behúzásával pedig segítsük a kilégzést. A szobát, ahol a relaxációs légzőgyakorlatokat végezzük, alaposan szellőztessünk ki.

A nyelvet a szájpadlásra kell helyezni, majd 5ig lassan számolva az orron belélegzünk és 10-ig számolva bent tartjuk a levegőt, majd mintha egy gyertyát fújnánk el, lassan visszaszámolva fújjuk ki a levegőt.

Ezt ismételjük meg háromszor egymás után, s hihetetlen mértékben segít ellazulni, megnyugodni.

A gyakorlatsor bármikor bevethető, ha hirtelen fellépő izgalom, vagy idegesség esetén szeretnénk kicsit lecsillapodni, gyors megnyugvást keresni.

Az úgynevezett pranayama jóga egyik alapvető módszere arra, hogy egyensúlyt teremtsen a légzésünkben, amikor nagyon sokat stresszelünk, és szeretnénk valahogy levezetni a feszültséget. Ahhoz, hogy az idegrendszerünk megnyugodjon, először a légzésünket kell uralni és megnyugtatni. Lefekvés előtt, az alvás megkönnyítésére is nagyon hatásos a légzésterápia.

Egyébként a levegővételt is lehet rosszul csinálni, hiszen nem mindig figyelünk erre tudatosan.

Szakemberek szerint legjobb orron át venni a levegőt, hiszen az orrunkon történő légzés megszűri a levegőt a szennyeződésektől. Szájon át történő légzés a nagy hidegben sem ajánlott, nem tesz jót a tüdőnek. Szabadban történő sportoláskor is erre törekedjünk, bár nem mindig lehet betartani, olykor szájon át történő levegővétel szükséges.

A hasi légzés jótékony hatásáról is essen szó. Egészségesebb, mint a mellkasi légzés. Ha figyelünk arra, hogy ezt betartsuk, sokkal energikusabbak lehetünk.

Érdemes a neten relaxációs hanganyagokat, meditációs zenéket keresni és hallgatni, segítik az ellazulást, ami azt hiszem, mai rohanó mókuskerék szerű felgyorsult világunkban, talán napi szinten javasolt lenne.

Hogyan kell segítséget kérni a 112-es segélyhívón?

Bármikor kerülhet valaki olyan helyzetbe, hogy segélyhívást kelljen indítania, segítséget kelljen kérnie, vagy nyújtania, ehhez pedig fontos tudni, hogy milyen telefonszámot tárcsázzon és milyen módon kell a segélyhívást lebonyolítani. A 112-es számot és annak tárcsázását pedig már egészen kicsi gyermekeinknek is meg kell tanítanunk.

A majális története, jelentése

A tavasz egyik legkedveltebb ünnepe a majális, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy honnan is ered ez a szokás, illetve hogy mit jelent a szó. Ebben a cikkben bemutatom az ünnepet, így megtudhatjátok, hogy mit ünneplünk ezen a napon, illetve azt, hogy mikor van, valamint, hogy hogyan forrt egybe a munka ünnepével.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Miért fontos a csapatépítés?

A helyi rádióban valamelyik nap a csapat építő tréningek fontossága, haszna volt a téma, így már akkor megfogalmazódott bennem, hogy erről a témáról érdemes írni. Mi a csapatépítés lényege, hogy zajlik, miért van rá szükség és kiknek ajánlott, ezekről szól mai cikkünk.

Vásárlásmánia

Bár a vásárlásmánia az egészségünkre nézve nem olyan káros szenvedély, mint például az alkohol- vagy drogfüggőség, mégis a szociális életünket nagyban károsíthatja, ezért fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is.